Експертите прогнозираха настоящата ситуация в Нагорни Карабах, особено след изострянето на отношенията между Турция и Русия след свалянето на руския бомбардировач. Това коментира журналистът Иван Гарелов пред БНР. 

"Този конфликт има и един чисто икономически аспект. Нагорни Карабах е една провинция, населена с етнически арменци, отцепила се от Азербайджан и подкрепяна от Армения. Новото избухване на кризата застрашава много важни трасета за пренос на енергийни ресурси. Също така е транспортен участък от т. нар. Нов път на коприната, свързващ Китай с Европа", изтъкна той.

Според Гарелов след обтягането на отношенията между Турция и Русия би било наивно Русия да удари на сирийския фронт, където имаше руски войски, за да атакува директно по Турция.

"Очакванията на експертите бяха, че това може да стане именно в района на Армения. Там има струпани доста руски части. Смяташе се, че арменските военни гледат с нетърпение към връх Арарат, който е символът на Армения и който се намира в турската част. В същото време стана известно, че военните части на Азербайджан, който се намира под прякото влияние на Турция, макар че получават руско оръжие, се обучават от турски офицери", разкри журналистът.

Гарелов смята, че сегашното избухване на конфликта е предизвикано от Азербайджан чрез внушение от Турция.

"Вместо Турция да влезе в пряк сблъсък с Армения и с подкрепящата я Русия, сблъсъкът да стане на територията на Нагорни Карабах, като биещите се страни да бъдат Азербайджан и Армения", коментира още журналистът.