Полският премиер Доналд Туск предупреди в петък националистическите патрули за самоотбрана, патрулиращи по германската граница, да се оттеглят, наричайки действията им незаконни и разрушителни, докато правителството му се бори с нарастващото напрежение както на границата, така и в управляващата коалиция, пише "Политико".

Предупреждението идва след решението на Варшава временно да възстанови граничните проверки с Германия и Литва, считано от 7 юли, като се позова на необоснован скок в броя на мигрантите, отблъсквани от германските власти.

През последните дни самопровъзгласили се за "граждански патрули", някои от които наброяват стотици , се събраха от полската страна на германската граница, твърдейки, че предотвратяват връщането на мигранти, изпратени от Берлин.

Скандалът около тези патрули има силни политически последици и би могъл да окаже натиск върху все по-крехката центристка коалиция на Туск. Докато правителството казва на патрулите да се прибират, новоизбраният президент и консервативен националист Карол Навроцки ги хвали.

"Само Граничната охрана има право да контролира границите ни", заяви говорителят на правителството Адам Шлапка след набързо свикана среща по сигурността във Варшава. "Всеки, който се представя за служител или възпрепятства работата му, ще понесе последствия."

Видеоклипове, разпространени онлайн, показват маскирани мъже, които спират коли, искат документи за самоличност и се опитват да направят така наречените "граждански арести" на лица, заподозрени в незаконно влизане. 

Туск нарече политическите поддръжници на групите, включително някои опозиционни депутати, "срамни и скандални ".

Навроцки, за разлика от него, благодари по-рано тази седмица на един от организаторите, крайнодесния активист Роберт Банкевич, за това, което той нарече "водена от гражданите защита на границата" - коментар, който според критиците рискува да легитимира самопровъзгласилите се патрули.

Решението за затваряне на границата имаше за цел да даде на Туск платформа да демонстрира сила в несигурен момент за неговото правителство.

Премиерът е подложен на натиск да си възвърне контрола след унизителното поражение на президентските избори миналия месец, когато подкрепяният от Туск Рафал Тшасковски загуби от кандидата на "Право и справедливост" (ПиС) Навроцки. Загубата разтърси алианса, който доведе Туск на власт през 2023 г., и окуражи коалиционните му партньори да проучат възможностите си.

В знак на нарастващо напрежение, по-малките коалиционни партньори, включително председателят на парламента Шимон Холовня, бяха видени в четвъртък да се срещат насаме с депутата от ПиС Адам Белан, а според съобщенията дори с лидера на ПиС Ярослав Качински, на късна нощна среща, която подхрани спекулациите за задкулисни маневри .

Германия обмисля пряко споразумение с талибаните за връщане на афганистанци

Германия обмисля пряко споразумение с талибаните за връщане на афганистанци

Това може да постави Берлин в деликатна дипломатическа ситуация