Киев е планирал през 2014-2015 г. да взриви руския газопровод, който доставя газ за Европа през територията на Украйна. Това съобщи заместник-министърът по въпросите на временно окупираните (от Русия) територии и вътрешно разселените лица Юрий Гримчак пред украинска телевизия.

По думите на заместник-министъра, този газопровод бил един от възпиращите фактори на въоръжения конфликт в Донбас.

Гримчак добави, че днес Русия "прави всичко" за изграждането на газопровод, който да заобикаля Украйна.

Полша вижда фатални последици за Украйна от "Северен поток-2"

Полша вижда фатални последици за Украйна от "Северен поток-2"

Това предупреди новият полски премиер

Украинският представител очевидно е имал предвид "Северен поток - 2". Украйна, подобно на САЩ, се противопоставя на строителството на газопровода, който се планира да бъде разположен до "Северен поток".

Киев се струваха да не загуби приходи от транзита на руско синьо гориво, а Вашингтон има амбициозни планове за износ на втечнен природен газ за Европа.

Проектът на стойност 9,5 млрд. евро включва изграждането на две тръби от брега на Русия по дъното на Балтийско море до Германия. Общият капацитет ще бъде 55 млрд. куб. м газ годишно.