Посланикът на Украйна в Израел Евгений Корничук е казал, че страната му може скоро да признае Йерусалим за "единствена столица" на Израел. Той е изразил надежда страната му да отвори и клон на посолството си в Йерусалим в близко време.
Изявлението си посланикът е направил в четвъртък по време на събитие по отбелязване на 30-годишнината от установяването на дипломатически връзки между Израел и Украйна. На събитието присъства министърът по въпросите на Йерусалим Зеев Елкин, който е израснал точно в Украйна.
Намеренията са посолството в Йерусалим да отвори врати тържествено по време на планираща се визита на украинския президент Володомир Зеленски.
Корничук казва пред The Times of Israel, че вярва, че признаването е въпрос на месеци, а не на години, но пред това стоят и "определени предпоставки в отношенията за сигурност и отбрана между двете страни". Намеренията за отваряне на посолство на Украйна в Йерусалим са още от времето на управлението на Бенямин Нетаняху, но Израел се стреми да запази крехкия баланс на силите, сблъсквайки се с Русия на геополитически на "територията" на Сирия.
Изявлението идва на фона на нарастващото напрежение между Украйна и Русия и съмнението за подготвяна руска офанзива в украински територии, за което предупреди не само американското разузнаване, но и други западни служби.
Разговор за признаването на Йерусалим от Украйна бе воден от Елкин и президентът Исак Херцог и през октомври месец, по време на визитата им в Украйна по повод 80-годишнината от клането в Бабин Яр, едно от най-големите масови убийства на евреи в Холокоста.
Въпреки че изявлението на посланика не представлява официално признание (то бе направено "оф дъ рекърд") то демонстрира посоката, в която се движат връзките между двете държави, казва Елкин пред The Times of Israel. "Работил съм от години, за да има повече страни, отворени клонове на посолства в Йерусалим, и се надявам това да се осъществи", каза той. Клонът на посолството ще се занимава с насърчаване на двустранните връзки в търговията и технологиите, каза той.
В сряда, на третия годишен еврейски форум в Киев, Зеленски каза: "Ние знаем какво е да нямаме собствена държава. Знаем какво означава да защитаваш собствената си държава и земя с оръжие в ръка, с цената на собствения си живот.
chafeto
на 18.12.2021 в 12:50:10 #3oktavian Нистина ли си толкова наивен, та да мислиш, че този акт от страна на властите в Украйна е свързан с местното еврейско население в Украйна?
oktavian
на 18.12.2021 в 11:51:04 #2В Украйна винаги е имало много голяма еврейска диаспора.Най-вече в Одеса.Много днешни израелци са с украински произход и съвсем естествено е Украйна да признае Ерусалим за израелска столица.Няма нищо необичайно, или заслужаващо голямо внимание.
avedar52
на 18.12.2021 в 09:48:37 #1Видяла жабата, че подковават коня и тя вдигнала крак!