Индонезийската столица Джакарта, един от най-многолюдните и замърсени мегаполиси в света, започна нов опит да се отърве от вредителите по улиците - като предлага на жителите по $1.50 за всеки плъх, който хванат.

Властите се надяват, че движението за изтребване на плъховете ще помогне за прочистването на изобилстващия от живот град с около 10 млн. жители, където огромните вредители са честа гледка на осеяните с боклуци пътища и в бедняшките квартали.

"Има много плъхове тук, и големи", заяви зам.-управителят на Джакарта, цитиран от Агенция "Франс прес". Планът за справяне с проблема е обявен на интернет сайта на правителството.

Той заяви, че неотдавнашната му среща с голям плъх го е вдъхновила да започне програмата, допълвайки, че вредителите са опасни и могат да разпространяват зарази.

"За всеки плъх ние ще плащаме 20 000 рупии (около $1.50), допълва той.

Зам.-управителят не казва как жителите трябва да хващат плъховете и дали те трябва да са мъртви или живи, когато бъдат предавани на властите. Той обаче призова хората да се въздържат от употреба на огнестрелно оръжие.

"Ако е възможно, моля не използвайте пушки", призова той и допълни: "Ако изпуснете вашия обект, куршумите може да ударят други хора".

Заловените плъхове ще бъдат предавани на местните власти, които ще дават парите и ще предават животните на агенцията за хигиенизиране и канализация в Джакарта за погребване.

Няма гаранции, че планът ще проработи - подобна схема в столицата на Виетнам - Ханой, по време на френската колонизация имала обратен ефект.

Изисквало се хората, които са заловили плъхове, да представят опашките им като доказателство, че са хванали животните. В много случаи обаче те просто режели опашките и пускали плъховете. Пуснатите животни се връщали в канализацията и се размножавали, което означавало, че популацията на намаляла, както се очаквало.