Вълците в Европа ще бъдат по-малко защитени от лов от 2025 г., съобщава "Ройтерс".

Днес по-голямата част от европейските страни приеха предложение за понижаване на статута на вида поради нарастващата популация и въздействието им върху селското стопанство и животновъдството.

Статутът на вълците ще бъде понижен от 7 март до "защитени" от "строго защитени" съгласно Бернската конвенция за опазване на европейската дива флора и фауна и природните местообитания. Решението беше разкритикувано от организации за защита на животните.

Досега вълците бяха защитени от умишлен лов или залавяне освен ако не представляват сериозна заплаха за добитъка или здравето и безопасността.

Съгласно новия им статут всяка "експлоатация" на вълци "трябва да бъде регулирана, за да се предпазят популациите от опасност", което на практика е много по-нисък праг за ловуването им.

ЕК се готви да разреши лова на вълци

ЕК се готви да разреши лова на вълци

Подготвя се промяна на статута им от "строго защитени" на "защитени"

Европейската комисия предложи промяната, осъдена от природозащитни групи, миналата година, тъй като нарастващият брой на вълците доведе до конфликти с местните фермерски и ловни общности и призиви за мерки за предотвратяване на нападенията срещу добитъка.

"Важни новини за нашите селски общности и фермери. Нуждаем се от балансиран подход между опазването на дивата природа и защитата на нашия поминък", заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след гласуването.

Фон дер Лайен, чието собствено пони беше убито от вълк през 2022 г., миналата година призова държавите членки "да предприемат действия, когато е необходимо".

Групи за хуманно отношение към животните, включително Международният фонд за хуманно отношение към животните, осъдиха решението.

"Днешното решение представлява опасна стъпка назад за биоразнообразието и създава тревожен прецедент за опазването на дивата природа в Европа", подчертават те.

Промяната ще влезе в сила на 7 март освен ако поне 1/3 от 46-те държави членки на Съвета на Европа не възразят.

Екоорганизации с остри критики към скандинавските страни за избиването на вълци

Екоорганизации с остри критики към скандинавските страни за избиването на вълци

Норвегия, Швеция и Финландия твърдят, че така контролират популациите