Върховният съд на Швеция отхвърли колективния иск, заведен от Грета Тунберг и още стотици климатични активисти, с който те искаха от държавата по-строги мерки срещу климатичните промени.

Искът беше подаден през 2022 г. от групата "Аврора", съставена от 300 ищци, които твърдяха, че Швеция нарушава Европейската конвенция за правата на човека, като не прави достатъчно за ограничаването и смекчаването на ефектите от климатичните промени.

Съдиите отхвърлиха делото, аргументирайки се, че не е работа на съда да задължава парламента или правителството да предприемат конкретни действия.

"Съдът не може да решава какви мерки да предприеме парламентът или правителството, без демократичните институции сами да вземат тези решения", заяви върховният съдия Йонас Малмберг пред "Ройтерс".

Въпреки това, съдът не отхвърли напълно възможността за бъдещи климатични дела, като подчерта, че исковете трябва да бъдат формулирани различно - те могат да касаят дали правата на индивиди са били нарушени, но не и да определят конкретни задължения за държавата.

От групата "Аврора" обявиха, че ще преразгледат възможностите си за правни действия.

"Ще продължим отчаяно да се опитваме да предотвратим планетарния колапс и да накараме Швеция да изпълни правния си дълг, като спре да влошава климатичната криза", заяви координаторът на групата за право и наука Ида Едлинг.

През миналата година Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) постанови, че швейцарското правителство е нарушило правата на група възрастни жени, като не е предприело достатъчно действия срещу климатичните промени.

В същото време съдът отхвърли два други иска, включително този на шестима португалски младежи срещу 32 европейски държави, като постанови, че жалбоподателите първо трябва да потърсят решение в националните съдилища.

Въпреки отказа от страна на шведския Върховен съд, случаят на "Аврора" може да се превърне в прецедент за бъдещи климатични дела, които да бъдат оформени в съответствие със съдебната практика на ЕСПЧ.

Грета Тунберг пристигна в България

Грета Тунберг пристигна в България

Според Хари Аничкин, посещението е в лично качество