Китай и Великобритания подписаха консулска спогодба по време на посещението на британския външен министър Дейвид Лами в Пекин, което бележи важна стъпка към укрепване на двустранните отношения. Спогодбата е част от новото усилие на двете страни да развиват "прагматични" отношения, въпреки разногласията по редица въпроси, включително китайската подкрепа за Русия във войната с Украйна. Лами и неговият китайски колега Ван И изразиха желание да се намерят решения на сложните глобални предизвикателства чрез взаимно сътрудничество в областта на търговията, енергетиката и технологиите, предава Ройтерс.
Британският външен министър Дейвид Лами е вторият високопоставен дипломат на Великобритания, който посещава Китай за последните шест години, подчертавайки стратегическия подход на Лондон към отношенията с Пекин въпреки наличието на остри разногласия.
Китайският външен министър Ван И заяви, че отношенията между Китай и Великобритания вече бележат ново начало. От своя страна, Лами посочи потенциала за "взаимно изгодно сътрудничество" в области като климат, енергетика, наука, търговия и технологии, но също така подчерта, че Великобритания ще поставя своите национални интереси и сигурност на първо място.
По време на срещата, Лами и Ван И подчертаха, че двете държави, въпреки различията в историята и възгледите, трябва да намерят прагматични решения на сложните предизвикателства. Новото лейбъристко правителство се стреми да покаже, че е сериозно ангажирано с Китай, като балансира желанието за сътрудничество с натиска да се предизвика Пекин по въпроси като подкрепата за руската война в Украйна.
Ван И приветства новия подход на лейбъристкото правителство, оценявайки го като "позитивен" и съобразен с нуждите на текущите двустранни отношения. След срещата си с китайския министър, Лами ще се срещне и с вицепремиера Дин Сюесян, отговарящ за наука и технологии, а в събота ще посети Шанхай, за да се срещне с представители на британския бизнес в Китай.
Лами изтъкна, че ангажираността с Китай е необходима за подкрепа на британските и глобалните интереси, като планира да обсъди инвазията на Русия в Украйна и зелената трансформация. Очаква се срещите да се фокусират върху подобряването на сътрудничеството в различни области, но без подписване на големи дипломатически споразумения.
Връзките между Великобритания и Китай бяха обтегнати в последните години заради противоречия по въпроси като правата на човека, Хонконг и обвиненията за китайски шпионаж. Лейбъристкото правителство обаче се стреми да възстанови отношенията, като вече започна цялостен преглед на британско-китайските връзки.