Великобритания заяви в четвъртък, че ще се откаже от суверенитета на островите Чагос в ползац Мавриций в сделка, която ще позволи на хората, разселени преди десетилетия, да се върнат у дома, докато Лондон запазва използването на важната британско-американска военна база на Диего Гарсия, предава "Ройтерс".

Великобритания заяви, че операцията на Диего Гарсия, стратегическа въздушна база в Индийския океан, управлявана съвместно със Съединените щати, е защитена от споразумението, което също така позволява на Мавриций да презасели останалите острови, след като населението им е било разселено.

Президентът на САЩ Джо Байдън приветства сделката, като каза, че тя ще осигури ефективната експлоатация на авиобазата през следващия век.

"Диего Гарсия е мястото на съвместно военно съоръжение на САЩ и Обединеното кралство, което играе жизненоважна роля за националната, регионалната и глобалната сигурност", каза той в изявление.

Британският външен министър Дейвид Лами каза, че оспорваният суверенитет на островите и продължаващите правни предизвикателства означават, че дългосрочното бъдеще на обекта Диего Гарсия е било под заплаха.

"Днешното споразумение осигурява тази жизненоважна военна база за бъдещето. То ще засили нашата роля в опазването на глобалната сигурност", каза Лами в изявление.

Великобритания, която контролира региона от 1814 г., отдели островите Чагос през 1965 г. от Мавриций - бивша колония, която стана независима три години по-късно - за да създаде Британската територия в Индийския океан.

В началото на 70-те години на миналия век тя изселва почти 2000 жители на Мавриций и Сейшелските острови, за да направи място за въздушна база на най-големия остров Диего Гарсия, който е отдала под наем на Съединените щати през 1966 г.

В необвързваща резолюция на Общото събрание на ООН през 2019 г. се казва, че Великобритания трябва да се откаже от контрола над островите и че неправомерно е принудила населението да ги напусне.

През 2016 г. британското външно министерство удължи наема на Диего Гарсия до 2036 г. и обяви, че на изгонените островитяни няма да им бъде позволено да се върнат.

Сделката бележи промяна в подхода към въпроса от новия британски премиер Кийр Стармър, който каза, че правителството му ще се определя отчасти от зачитане на международното право, след като неговата Лейбъристка партия спечели властта през юли.

"Той подчерта непоколебимото си задължение към националната и глобалната сигурност, което е в основата на политическото споразумение, постигнато днес", каза офисът на Стармър в прочит на разговор с неговия колега от Мавриций Правинд Джугнаут.

Министерството на външните работи на Мавриций и кабинетът на министър-председателя не коментираха споразумението.

Някои от британската опозиционна Консервативна партия обаче го разкритикуваха.

"Слаб, слаб, слаб!",написа в X бившият външен министър Джеймс Клевърли, който се кандидатира за следващия лидер на консерваторите.

Съгласно споразумението Великобритания ще бъде упълномощена да упражнява суверенни права върху Диего Гарсия, за да осигури непрекъсната експлоатация на базата за първоначалните 99 години.

Стратегическо значение на базата беше демонстрирано по време на конфликтите в Ирак и Афганистан, където той действаше като стартова площадка за бомбардировачи с голям обсег.