Правителството на Венецуела критикува прилагането от САЩ на рядко използвания военновременен закон за депортиране на над 200 предполагаеми членове на бандата Tren de Aragua в Ел Салвадор, съобщава "Ройтерс".

"Венецуела отхвърля прилагането на остарял закон, незаконен и в нарушение на човешките права, срещу нашите мигранти", се казва в изявление на правителството в Каракас.

В позицията се изразява още "дълбоко възмущение от заплахата за отвличане на 14-годишни деца".

Не става ясно пред какви обвинения са изправени предполагаемите членове на бандата в Ел Салвадор или дали деца са част от групата.

Президентът на Ел Салвадор Найиб Букеле написа в X по-рано, че е приел първите 238 предполагаеми членове на Tren de Aragua и те незабавно са били прехвърлени в център за задържане за тероризъм за период от една година, подлежащ на подновяване.

Коментарът му идва ден, след като Асошиейтед прес съобщи, че Съединените щати ще платят на Ел Салвадор 6 милиона долара по споразумение да приемат в затворите си гангстери от други латино държави.

Венецуела възобновява полетите с депортирани мигранти от САЩ

Венецуела възобновява полетите с депортирани мигранти от САЩ

Ричард Гренел поведе преговори с Каракас

"Съединените щати ще платят много ниска такса за тях, но висока за нас", каза Букеле в публикацията, добавяйки, че страната му е приела и 23 членове на салвадорската банда MS-13.

Правителството на Венецуела призова международната общност, особено Общността на латиноамериканските и карибските държави (CELAC), да се мобилизира срещу това, което нарече опасен прецедент срещу целия регион.

Правителството на Венецуела се съгласи на 13 март да възобнови полетите за депортирани мигранти, които са влезли незаконно в САЩ. Това обяви старши американски дипломат Ричард Гренел в публикация в социалната мрежа X. Той уточни тогава, че полетите ще започнат още в петък, 14 март. 

В края на януари Ричард Гренел посети Каракас като специален пратеник на президента Доналд Тръмп, за да се срещне с венецуелския президент Николас Мадуро и да обсъди връщането на мигранти. След тази среща група американци, задържани във Венецуела, бяха освободени, а програмата за репатриация на венецуелски мигранти започна отново.

Това развитие е част от по-широките усилия на администрацията на Тръмп за ограничаване на нелегалната миграция. Откакто Тръмп се върна в Белия дом, неговият екип започна масови депортации с чартърни полети към различни страни, включително Венецуела, Колумбия и други страни от Латинска Америка. Програмата за принудително връщане бе рестартирана, след като мигрантската вълна по границата със САЩ достигна рекордни нива през последните години.

Венецуелците представляват значителна част от мигрантите, които търсят начин да влязат в Съединените щати, като мнозина бягат от икономическата и политическата криза в страната. Вашингтон и Каракас поддържат ограничени дипломатически отношения, но въпреки това преговорите за депортиране на венецуелски граждани се оказаха успешни.

Еквадор критикува Венецуела, защото не прие мигрантите си от САЩ

Еквадор критикува Венецуела, защото не прие мигрантите си от САЩ

"Ние не изоставяме нашите хора", заяви президентът Нобоа