Тайван е на първа линия в защитата на демокрацията от нападения от авторитарни държави. Това заяви бившият президент на острова Цай Инуън на конференция в Прага, съобщава "Ройтерс".
Чешкият президент Петр Павел поздрави Цай при пристигането ѝ на конференцията - част от чувствително посещение на високопоставен политик, когото Пекин многократно е заклеймявал като "сепаратист".
Чешката република, подобно на повечето страни, няма официални дипломатически отношения с Тайван. Двете страни обаче се сближиха, докато Пекин засилва военните заплахи срещу острова, а Тайпе търси нови приятели в Източна и Централна Европа.
Китайската армия днес започна нов кръг от военни учения близо до Тайван, които бяха разкритикувани от Тайпе и САЩ.
Цай заяви, че авторитарните режими искат да изнесат формата си на управление в останалия свят, използвайки различни методи - от информационна война до заплахи и инвазия, и се опитват по все по-агресивни начини да парализират демократичните общества.
"Сред всичко това Тайван стои на предната линия на нападението", изтъкна тя и посочи, че поредното предприето действие е съобщението на Китай по-рано днес за военно учение.
"От повече от половин век Тайван е изправен пред постоянно сплашване от страна на китайския комунистически режим, който се опитваше по всякакъв възможен начин да го анексира, и тези заплахи се засилиха още повече, след като Тайван стана неразделна част от международната общност".
Павел и Цай говориха накратко при откриването на конференцията Форум 2000, а бившият тайвански лидер присъства на встъпителната реч на Павел и на панел, в който участваше.
Въпреки това чешкият президент не е планирал среща с Цай. Очаква се тя да се срещне с ръководителите на двете камари на чешкия парламент по-късно днес.
Говорител на външното министерство на Китай заяви, че страната му твърдо се противопоставя на посещението.
Годишните конференции на Форум 2000, инициирани от бившия чешки президент Вацлав Хавел, събират лидери и мислители от цял свят, за да бъдат обсъдени демокрацията, правата на човека и гражданското общество.
Павел проведе телефонен разговор с Цай, когато тя все още беше президент, а той беше избран за държавен глава през януари миналата година, с което си навлече гнева на Китай.
Днес Павел призова Китай да използва влиянието си, за да помогне за прекратяване на войната в Украйна. Освен това той призова Пекин да зачита правата на човека и да прояви сдържаност в Тайванския проток, без да се позовава директно на военните игри, които Китай в момента провежда около острова.