Сръбският президент Александър Вучич заяви, че професионализмът на полицията на протеста, организиран в събота от студенти, блокирали университети, и граждани, които ги подкрепят, е предотвратил сериозни, най-сериозни последици и че е осветил образа на страната повече от всякога, съобщава Танюг.
Той написа в профила си в Instagram "buducnostsrbijeav", че само Бог знае колко граждани и полицаи е можело да бъдат убити.
"Поздравявам полицията за професионалното им поведение, поздравявам ги за патриотичния им, сериозен подход, самообладание и желание да победят нападателите с минимална употреба на сила. Поздравявам Ви, директор Василевич, поздравявам всички части, които участваха в защитата на обществения ред и спокойствие снощи и се гордея с професионализма на сръбската полиция", написа Вучич.
"В крайна сметка Сърбия винаги печели", написа още Вучич. Той се яви пред гражданите в Пионерския парк, помоли за мир и каза, че държавата е силна и ще си свърши работата
Припомняме, че протестът премина при засилено полицейско присъствие, като в същото време се проведе и контрапротест.
Демонстрантите настояха за предсрочни избори и край на 12-годишното управление на президента Вучич.
Месеците на протести в цялата страна разтърсиха управлението на Вучич, чийто втори мандат приключва през 2027 г., когато са насрочени и парламентарни избори.
Противниците на Вучич обвиняват него и неговите съюзници във връзки с организираната престъпност, насилие срещу съперници и ограничаване на свободата на медиите, нещо, което те отричат.
Протестиращите, които искат правителството да се съобрази с исканията им до края на протеста, обещаха ненасилие.
Вучич преди това е отказвал предсрочни избори. Коалицията, водена от неговата Прогресивна партия, държи 156 от 250 парламентарни места. В събота Вучич заяви, че зад протеста стоят неопределени "чуждестранни сили". Той предупреди, че насилието няма да бъде толерирано.
Стигна се и до сблъсъци с полицията, като се съобщава за най-малко шестима ранени полицаи и много задържани протестиращи.
Протестите на студенти, опозиция, учители, работници и фермери започнаха миналия декември, след като 16 души загинаха на 1 ноември при срутване на покрива на жп гара в Нови Сад. Протестиращите обвиняват корупцията за трагедията.
Митингът в Белград съвпада с Видовден, почитан от повечето сърби, който отбелязва битката на Косово с османските турци през 1389 г.