Президентът на Украйна Володимир Зеленски в четвъртък разговаря със сръбския си колега Александър Вучич. Това съобщи държавният глава във видеообръщение към нацията, цитирано от "Укринформ".
"Разговарях с президента на Сърбия, благодарих на Александър за подкрепата на нашата държава, нашия народ. Обсъдихме нашето взаимодействие, включително двустранно, а също и с други партньори", каза Зеленски.
Както беше съобщено, Зеленски проведе среща с правителствени служители относно създаването на икономически и социални стимули за украинците, живеещи в чужбина, да се върнат и да си намерят работа в Украйна.
През септември, говорейки на форума Globsec в Прага, Вучич отрече да има близки връзки с руския президент Владимир Путин и отхвърли идеята, че страната му е "троянски кон" за Москва в Европа.
По-рано през декември Вучич поиска изключение за Сърбия от санкциите срещу руския газ.
Съединените щати планират да въведат санкции срещу основния доставчик на газ за Сърбия , който се контролира от Русия, съобщи той.
Той каза пред държавния телевизионен оператор RTS, че Сърбия е била официално информирана, че решението за санкциите ще влезе в сила на 1 януари, но че досега не е получил никакви свързани документи от САЩ.
Сърбия почти изцяло зависи от руския газ, който получава по тръбопроводи в съседни държави. След това газът се разпределя от Петролната индустрия на Сърбия (NIS), която е мажоритарна собственост на руския държавен петролен монополист Газпром Нефт.
Вучич каза, че след като получи официалните документи, "първо ще говорим с американците, след това ще говорим с руснаците", за да се опитаме да отменим решението. "В същото време ще се опитаме да запазим приятелските си отношения с руснаците и да не разваляме отношенията с тези, които налагат санкции", добави той.
Въпреки че официално се стреми към членство в Европейския съюз, Сърбия отказа да се присъедини към западните санкции срещу Русия заради нейната инвазия в Украйна, отчасти заради ключовите доставки на руски газ.
Вучич каза, че въпреки заплахата от ембарго, "не съм готов в този момент да обсъждам потенциални санкции срещу Москва".
Попитан дали заплахата от американски санкции срещу Сърбия може да се промени с пристигането на администрацията на Доналд Тръмп през януари, Вучич каза: "Първо трябва да получим официалните документи и след това да говорим с настоящата администрация, защото бързаме. "
Осем държави членки, една от тях и България, блокираха отварянето на нова глава от преговорния процес на Сърбия за членство в Европейския съюз. Това обяви Вучич в Цюрих в началото на декември.
Против отварянето на третата глава са били България, Хърватия, Нидерландия, Финландия, Швеция, Литва, Латвия и Естония.
Основната причина за безпокойство на посочените държави е очевидната липса на съгласуваност на Белград с външната политика на ЕС. Сърбия категорично не се присъедини към санкционните пакети, гласувани от Европейския съюз на Руската федерация заради пълномащабната инвазия в Украйна, която продължава трети година, и прокламира своята "неутралност".
chafeto
на 27.12.2024 в 10:43:05 #1Ааа, то в Европа вече "Троянски конЙе" да искате. Повечето са врани кончета и са много, цели табуни са. Можете да ги видите да галопират по улиците на всички големи градове на Европа