Южнокорейският президент Юн Сук Йол обяви във вторник военно положение в необявено късно вечерно обръщение, излъчено на живо по телевизия YTN, предава "Ройтерс".

Юн каза, че няма друг избор, освен да прибегне до такава мярка, за да защити свободния и конституционен ред, като каза, че опозиционните партии са взели за заложник парламентарния процес, в опит да хвърлят страната в криза.

"Обявявам военно положение, за да защитя свободната Република Корея от заплахата на севернокорейските комунистически сили, за да изкореня презряните про-севернокорейски антидържавни сили, които ограбват свободата и щастието на нашия народ, и за да защитя свободния и конституционен ред", каза Юн.

Юн цитира предложение на опозиционната Демократическа партия на страната, която има мнозинство в парламента, тази седмица за импийчмънт на някои от висшите прокурори в страната и нейното отхвърляне на предложението за правителствен бюджет.

Изненадващият ход предизвика шок в страната, която има поредица от авторитарни лидери в началото на своята история, но се смята за демократична от 80-те години на миналия век.

В обръщението президентът не каза какви конкретни мерки ще бъдат предприети. Yonhap съобщи, че входът на сградата на парламента е блокиран, а според съобщенията парламентарната и политическата дейност са прекратени. Според агенция Yonhap тези, които нарушават военното положение, могат да бъдат арестувани без заповед. Освен това всички медии и издатели ще бъдат под командването и дейностите на военното положение. На медицинския персонал в страната е наредено да се върне на работа до 48 часа.

Корейският вон падна рязко спрямо щатския долар. Служител на централната банка каза, че подготвя мерки за стабилизиране на пазара, ако е необходимо.

Белият дом не отговори на искане за коментар. Около 28 500 американски войници са разположени в Южна Корея, за да я пазят срещу Севера. Говорител на американското военно командване не отговори на многократните телефонни обаждания.

Юн не уточни веднага кой представлява про-севернокорейските антидържавни сили. Но той е цитирал такива сили в миналото като възпрепятстващи дневния му ред и подкопаващи страната.

Снимка 694008

Източник: EPA/БГНЕС

"Танковете, бронетранспортьорите и войниците с оръжия и ножове ще управляват страната", каза Лий Дже-мюнг, лидер на опозиционната "Демократическа партия" (ДП), която има мнозинството в парламента, в предаване на живо онлайн. "Икономиката на Република Корея ще се срине безвъзвратно. Мои съграждани, моля, заповядайте в Народното събрание."

Министрите на Южна Корея протестираха в понеделник срещу хода на опозиционната ДП миналата седмица да намали с повече от 4 трилиона вона от бюджетното предложение на правителството. Юн каза, че действията подкопават основното функциониране на държавната администрация.

Администрацията на Байдън е в контакт с правителството на Южна Корея и "наблюдава отблизо ситуацията", каза говорител на Съвета за национална сигурност на САЩ пред CBS News.

Американският президент, който в момента е на посещение в Ангола, все още не е коментирал декларацията на южнокорейския си колега.

Снимка 694009

Източник: EPA/БГНЕС

В момента около 70 членове на опозицията са вътре в сградата на парламента, а останалите се събират навън, съобщи кореспондент на БиБиСи.

Когато председателят на парламента Во Вон-шик пристигне, той ще поиска гласуване за премахване на военното положение.

Съобщава се още, че войници от специалните части са вътре в сградата на събранието, като не е ясно какво правят там.

В допълнение към засиленото полицейско присъствие пред парламента на Южна Корея, сега по западните медии циркулират изображения на хеликоптери, които кръжат в небето над него, като някои от тях са кацнали на покрива на сградата, съобщава АФП.

Докато големи тълпи се събират пред сградата на Народното събрание в Сеул, предаване на живо от южнокорейската новинарска агенция Yonhap вътре в сградата също показва хора, които се събират там.

През последния половин час емисията показа нещо, което изглеждаше като тълпа от хора, опитващи се да си пробият път през няколко врати, на фона на викове и крясъци.

Yonhap съобщава, че се допускат само членове на Народното събрание и други служители, както и репортери.

Снимка 694007

Източник: EPA/БГНЕС

Снимки на танкове, наредени по улиците, също се разпространяват онлайн, предизвиквайки объркване и безпокойство.

Ра Джи Су, жителка на Сеул, съобщава, че е чула хеликоптери близо до дома си. Тя споделя още, че нейна приятелка от полицията е получила заповед за спешна мобилизация и е пътувала към участъка.

Ким Ми-рим, друга жителка на Сеул, е събрала комплект за спешни случаи, страхувайки се, че ситуацията може да ескалира. Тя припомня, че предишни случаи на военно положение включваха арести и лишаване от свобода.

Междувременно журналистите в Сеул се координират тясно, споделяйки съвети как да бъдат предпазливи. С военното положение в сила всички медии и издателска дейност ще бъдат под строг държавен контрол.

Пред народното събрание протестиращите скандират "не на военното положение", "свалете диктатурата" и "отворете портата", докато от време на време звучи вой на сирени.

Събрани са десетки полицейски патрулни коли и автобуси на полицията за борба с безредиците.

Снимка 694017

Източник: X / Twitter / Скрийншот

Указът за военно положение в Южна Корея забранява всички политически и парламентарни дейности и позволява арести без заповед, съобщи агенция Йонхап, цитирайки пълния военен указ.

"Всички политически дейности, включително тези, свързани с Народното събрание, регионалните събрания, политическите партии, формирането на политически организации, митинги и протести са забранени", според указа, съобщи Йонхап.

Указът също така забранява "отричането на свободната демокрация или опитите за подривна дейност" и забранява "фалшивите новини" и "манипулирането на общественото мнение".

Хората, които нарушават указа, могат да бъдат арестувани или нападнати, без да е необходима заповед, съобщи Йонхап, цитирайки указа.

Позовавайки се на същия документ, "Ройтерс" съобщи, че "стачки, спиране на работа и митинги, които подбуждат социален хаос" също са забранени.

В момента законодателите в Южна Корея гласуват да блокират указа за военно положение, обявен от президента Юн Сук Йол.

Сто деветдесет депутати в 300-местното национално събрание гласуваха за отмяна на мярката.

Не е ясно какъв ефект ще има гласуването върху обявяването на военно положение. Според южнокорейското законодателство президентът е длъжен да се съобрази с вота.

Южнокорейците твърдо против изпращането на оръжия в Украйна

Южнокорейците твърдо против изпращането на оръжия в Украйна

Въпреки подновените международни искания от Киев и негови съюзници

Южнокорейският вон се срина спрямо щатския долар, предаде "Ройтерс". Валутата поевтиня до 1443,40 вона за долар - най-ниският курс от октомври 2022 година.

Русия смята ситуацията в Южна Корея за тревожна поради въвеждането на военно положение там и следи внимателно развитието, каза във вторник прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков.

"Ситуацията е тревожна", каза Песков, цитиран от "Интерфакс".

Заместник-държавният секретар на САЩ Кърт Кембъл каза във вторник, че Съединените щати следя събитията в съюзника Южна Корея със "сериозна загриженост", но и с надежда, че всички политически спорове ще бъдат решени мирно и в съответствие с върховенството на закона.

Кембъл каза, че президентът Байдън, съветникът по националната сигурност Джейк Съливан и държавният секретар Антъни Блинкън са били информирани за ситуацията. Той подчерта, че съюзът на САЩ с Южна Корея е "железен". 

Говорител на Белия дом каза, че САЩ не са били уведомени предварително.