Франция и Полша ще подпишат широкообхватен договор, обхващащ отбранителни и икономически въпроси. Това е най-новият ход на европейските държави за задълбочаване на военните връзки в условията на руска агресия и несигурност относно гаранциите за сигурност от страна на САЩ.
Това коментира водещият делови вестник "Файненшъл таймс".
Пактът ще бъде подписан от френския президент Еманюел Макрон и полския министър-председател Доналд Туск на 9 май. Пактът се подготвя от години и придоби ново значение след увъртанията на президента на САЩ Доналд Тръмп към Русия и заплахите за оттегляне на американските гаранции, които от десетилетия са в основата на европейската сигурност.
"Сега Туск изпраща послание и към Вашингтон, нашия основен съюзник в продължение на толкова много години", каза Александър Олех, анализатор по въпросите на сигурността в полския мозъчен тръст Defence24. "Това е ясен сигнал, че Полша не е зависима само от САЩ, а може да има и други силни ядрени съюзници."
Пактът за отбрана идва, след като Туск наскоро предположи, че Полша е отворена да проучи начини да бъде обхваната от ядрения чадър на Франция. Туск също така говори за това, че Полша ще разработи свои собствени ядрени бойни глави, за да възпре Русия.
От десетилетия Франция твърди, че "жизнените интереси", които определят използването на атомни оръжия, имат "европейско измерение". Но Париж никога не е дефинирал този термин, така че да държи възможностите на президента отворени, а противника - в догадки - ключът към ядреното възпиране.
Франция и Полша задълбочават връзките си в областта на отбраната в знак на протест към Владимир Путин и Доналд Тръмп.
Френски служител заяви, че е малко вероятно Макрон и Туск да стигнат до заключения относно ядреното възпиране, когато се срещнат, за да подпишат договора си в североизточния френски град Нанси.
Споразумението ще обхване широк кръг от теми и ще даде на Полша договор, подобен на тези, които вече обединяват Франция и нейните съседи Германия, Италия и Испания. Франция също така има договори с други държави с по-тясна насоченост в областта на отбраната, като например споразумението от Ланкастър Хаус с Обединеното кралство.
По-рано тази седмица Туск заяви, че договорът ще доведе до "много сериозно ускоряване" на икономическата и военната сигурност на континента.
Полша отделя 4,7% от бюджета си за отбрана тази година. Тя е лидер в НАТО.
Припомняме, че Франция и Полша обновяват двустранен договор, който датира от 1991 г., малко след като Полша излиза от комунистическо управление и няколко години преди да се присъедини към НАТО, а след това и към ЕС.
Следващата сряда новият канцлер на Германия Фридрих Мерц ще посети Макрон в Париж, а след това Туск във Варшава.
Мерц също така показа интерес към френския ядрен чадър и заяви, че Европа вече не може да разчита на САЩ за своята защита.
Spotlight
на 03.05.2025 в 00:30:43 #2Интересно, от какво!
Ziezi
на 02.05.2025 в 22:55:58 #1Тия келеши май вече са се на@кали ...