Президентските избори в Молдова се превърнаха в най-недемократичните за всички години на молдовската независимост. Властите извършиха безпрецедентни репресии срещу опозицията и независимите медии, особено рускоезичните. Това заяви в понеделник официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова, цитирана от ТАСС.
"На 3 ноември се проведе вторият тур на президентските избори в Молдова, като според предварителните данни на Централната избирателна комисия (ЦИК) на Молдова, действащият държавен глава Мая Санду печели с 55,33% от гласовете, се казва в коментара на Захарова. Няма да е преувеличено да се каже, че това беше най-недемократичната предизборна кампания за всички години на молдовската независимост. Нейните отличителни черти бяха безпрецедентните репресии на властите срещу опозицията и независимите медии, особено рускоезичните, явната намеса на западните държави в изборния процес и използване на административен ресурс от страна на властите".
Захарова твърди, че молдовските власти са извършили множество нарушения и фалшификации по време на президентските избори.
"Експерти и политолози посочват множество нарушения и фалшификации от страна на властите. Обръщат внимание на непрозрачната организация на гласуването по пощата, което отваря възможности за измами", се казва още в коментара.
Тя отбеляза, че след президентските избори молдовските власти не трябва да задълбочават разцеплението в молдовското общество, а да вземат предвид интересите на своите граждани, които са за поддържане на връзките с Русия.
"Въпреки окаяната ситуация в молдовската демокрация, ние очакваме, че ръководството на републиката, което остава на власт, няма да задълбочи разцеплението в обществото и да последва примера на западните кредитори, а ще поеме по пътя на зачитане на интересите на собственото мнозинство. граждани, живеещи в самата Молдова, а не в западните страни, се отбелязва в коментара на Захарова. Тези гласоподаватели потвърдиха, че се противопоставят на демонтажа на молдовската национална идентичност и неутралния статут, заложен в конституцията на републиката, както и за запазването. на вековни връзки с Русия, която през цялата молдовска история е била и ще бъде надежден приятел на свободолюбивия народ на Молдова".
Припомняме, че Санду обеща промени, след като спечели втория тур на президентските избори - признание за крехката опора, която нейните прозападни сили имат преди ключовите парламентарни избори следващото лято.
Санду спечели благодарение на силната подкрепа на молдовците, гласуващи отвъд океана. В границите на страната тя загуби с малка разлика.
Социалистическата партия, която подкрепи съперника на Санду в надпреварата Александър Стояногло, заяви, че не смята нейното президентство за легитимно и я нарече "президент на диаспората". Самата Санду твърди, че има масова фалшификация на гласовете.
Тя е "за" кандидатурата на бившата съветска държава за присъединяване към Европейския съюз (ЕС) и победи бивш главен прокурор, подкрепян от традиционно проруска партия, на вота, който беше помрачен от твърдения за намеса от страна на Москва, които последната отрича.
Служители от полицията и службите за сигурност разкриха, че милиони долари са били налети за купуване на гласове - част от заговор на Москва и проруския олигарх беглец Илан Шор за изкривяване на изборите. Шор също отрича да е извършвал нарушения.
Съветникът по сигурността на Санду съобщи за молдовци, докарани с организиран транспорт от Москва до избирателни секции в чужбина, както и за фалшиви бомбени заплахи в европейски избирателни секции, които вероятно имат за цел да осуетят гласуването.
Победата на Санду беше посрещната с въздишка на облекчение в Брюксел, седмица след като Грузия - друга бивша съветска държава, която иска членство в ЕС, преизбра управляващата партия, смятана на Запад за все по-проруска.
"Размерът на намесата в изборите е поразителен и е предупредителен знак за това, което предстои в страни в и извън ЕС. Засега това е добре дошла доза добри новини", коментира дипломат от ЕС.