Някои страни много се заблуждават, ако смятат, че ще могат да си оплетат кошницата и без ЕС. Като европейци ние или заедно ще оцелеем, или заедно ще загинем. И това ще се реши още през 2017, прогнозира Барбара Везел в коментар за Дойче веле.
Ангела Меркел умно изигра своята роля на важната среща на върха в малтийската столица Валета. Категоричните думи на председателя на Европейския съвет Доналд Туск, че властта на Тръмп е заплаха за Европа, всъщност прикриваха известна липса на единство в европейските редици. Явен бунт срещу тази обща линия наистина нямаше, но някои източноевропейски лидери очевидно нямат никакво желание открито да се конфронтират с Белия дом. Точна затова Ангела Меркел направи всичко, което е по силите ѝ, за да намали емоционалния градус.
Европа сама определя съдбата си
Меркел не каза нищо повече за американския президент - за неговата неуравновесеност, неговите изблици на гняв и некомпетентността му по отношение на международната политика.
Но още преди срещата във Валета тя недвусмислено беше осъдила въведената от него забрана за прием на имигранти от определени страни. На самата среща Меркел само изтъкна, че Европа трябва да си сътрудничи със САЩ на базата на общите ценности и интереси, но и да разчита преди всичко на себе си.
Това е съветът, който лидерката с най-голям опит сред правителствените ръководители в ЕС отправи към колегите си - оставайки вярна на типичното си качество да изчаква, да наблюдава и чак тогава да действа. В сегашната несигурна ситуация това изглежда повече от разумно. Но канцлерката може и да са заблуждава относно истинските измерения на безумието, което постепенно обхваща Вашингтон.
Съветничката на президента Келиан Конуей например пусна в обращение измислицата за някаква "кървава баня", извършена уж от мигранти, макар че подобно нещо изобщо не се е случвало - а това излиза извън границите на политическата вменяемост. С подобни методи работеше зловещата пропагандна кухня на фашизма през 20-ия век. Тук не става дума просто за подправени новини, а за чисти лъжи и фалшификации. Съмнително е, доколко изобщо би могло да се постигат някакви договорености с правителството на Тръмп.
Бъдещето на Европа е застрашено
Германската канцлерка навярно не изпитва илюзии относно опасната ситуация. Тя обаче не е в състояние да принуди другите европейски страни към по-голямо единство. Може би тъкмо поради това тя заговори, че в бъдеще Европа може би ще е принудена да се движи "на различни скорости". Това ще стане ясно след изборите в Холандия, Франция, евентуално в Италия, а през септември т.г. и в Германия.
Дали Европа ще гради общото си бъдеще или ще повярва на внушенията на Тръмп и европейските десни екстремисти, че разбиването на ЕС и възраждането на национализма са нещо добро - ще се реши още през 2017 г. Може би в крайна сметка ще останат само няколко страни, които да желаят да членуват в ЕС. А може и това да се окаже невъзможно.
Тогава с Европа ще е свършено, тя ще бъде раздробена на 28 малки и средни държави, чиито шансове за глобално присъствие са мизерни. Тяхната съдба ще бъде определяна от Китай, Русия или САЩ - точно както го описва Доналд Туск в писмото си до европейските правителствени ръководители.
Само заедно можем да бъдем силни
Апелите за единство сега са най-малкият общ знаменател. Какво ли още трябва да се случи в САЩ, за да осъзнаят някои европейски правителства колко сериозно е положението! Страни като Полша или Италия много се заблуждават, ако смятат, че и сами ще могат да си оплетат кошницата. Като европейци ние или заедно ще оцелеем политически, или заедно ще загинем. И все още не е ясно кое от двете ще ни постигне.
bistra-pencheva
на 05.02.2017 в 20:05:06 #6Кешки България да не беше в ЕС-големият келепир,като сме там! И за 27 години преврат какво са ни дали Германия и Франция! Само ни се подиграват колко бедна и запустяла държавичка сме!
ce
на 05.02.2017 в 01:38:17 #5Equinox
на 04.02.2017 в 23:34:14 #4Вчесан не по модата, никак не си прав. Членството ни в ЕС продължава да е полезно и спасително за България, въпреки множеството недостатъци на този съюз, главната от които е доминацията на две страни - Германия и Франция - по отношение на политическите решения, засягащи всички страни. Нека поясня - няколко години преди, а особено след началото на членството ни, за България бяха заделени десетки милиарди евро по различни програми. Те бяха само за нас и за никой друг. Но парите се даваха и дават по строго определени правила - подаваш проект, изпълняваш го точно както си заявил и в срок и получаваш парите. Ако не подадеш проект, пари не се дават. Ако излъжеш с нещо при изпълнението, пари не се дават. И така - сами сме си виновни, че в по-голямата си част, парите заделени за България не бяха усвоени. Има и добър пример - нашият град Бургас се превърна от разхвърлян и опушен бежански град в благоустроен морски курортен град - почти изцяло с европейски пари. Защото кметът събра силен екип от юристи и преводачи и де що има европейска програма с пари за вземане, се изготвя проект и се изпълнява точно. В резултат, всеки нов проект на Бургас получава бързо одобрение и финансиране. Друг е въпросът, че политиката на ЕС бе сбъркана тотално преди 3-4 години и нашите управници предпочетоха да се снишават и слушкат, вместо да защитят интереса ни.
Чорлав
на 04.02.2017 в 22:53:22 #3Аз, а и много други като мен, да не кажа повечето го виждаме така. Ако останем в ЕС, ще оцелее германия и гранция, а ще загинем ние. Ако се махнем ще загинат германия и франция но ще оцелеем ние! Аз избирам да оцелеем ние! Не може един съюз на 2-3 или повече скорости, и за едните дотации а за другите квоти! Ние не сме нищо повече от плячката за хищниците германия и франция!
Bez masca
на 04.02.2017 в 22:25:39 #2Страховете на Западна Европа, че САЩ ще променят политиката си с Русия и така ще "цъфнат" на показ кирливите гащи на Брюксел. Затова е цялата тази дандания. Що се касае за нашата България, отдавна съм го казвал, че ни трябва общ пазар с Румъния, Сърбия, Хърватия, Македония, Албания и Босна. Нямаме никаква нужда от гръцките цигани.
Legalen
на 04.02.2017 в 21:42:55 #1"Може би тъкмо поради това тя заговори, че в бъдеще Европа може би ще е принудена да се движи "на различни скорости". Това ще стане ясно след изборите в......." ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Две отворени икономики, една силно развита и една слабо развита, никога не могат да се движат с еднаква скорост. Това не е никаква тайна, и всеки що годе интелигентен държавник го знае! Но не го тематизира а говори за "ценностите" и нашата вечна вярност към ЕС. Поне така беше до преди няколко седмици, как ще е от сега нататък не знам. Вероятно за България и Румъния трябва да се разработи някакъв модел, така че да могат да защитават собствения си пазар. Иначе в българския Кауфланд ще срещаме все по-малко български стоки! И за съзжаление не съм видял напр. някаква модерна кравеферма (може би има) у нас, за разлика от Холандия, Германия, Ирландия и т.н. А селскостопанско производство не се развива за месец или година! Поздрави на Ангела!