В нидерландската столица Хага започна първото и единствено заседание на тазгодишната среща на върха на НАТО - събитие с необичаен формат, съкратен до една-единствена 2,5-часова сесия. Форматът е специално пригоден за американския президент Доналд Тръмп, за да се избегнат непредвидими ситуации, като напускането му на срещата на Г-7 предсрочно, и за да бъдат минимизирани рисковете от дипломатически скандали, съобщи кореспондентът на Би Би Си Елисавета Фохт.

Докато президентът на САЩ разговаряше насаме с новия генерален секретар на НАТО Марк Рюте, журналисти от цял свят очакваха неговата поява на главния вход на срещата, където от ранни зори пристигаха останалите държавни и правителствени ръководители от алианса.

Мнозина от тях, включително президентът на Литва Гитанас Науседа, бяха попитани дали е уместно един човек да бъде в центъра на вниманието на целия алианс - особено в контекста на спорните изказвания на Тръмп за член 5 от Северноатлантическия договор

"Бих приветствал, ако обсъдим разбирането на Член 5 днес", каза Науседа пред Би Би Си, но повечето други лидери предпочетоха да не задълбочават противоречията, като подчертаха, че САЩ остават "надежден партньор" и напълно ангажирани с ангажиментите си към алианса.

Тръмп доказва победа за по-високи разходи за отбрана в НАТО с похвала от Марк Рюте

Тръмп доказва победа за по-високи разходи за отбрана в НАТО с похвала от Марк Рюте

Алиансът е постигнал консенсус, макар и под видим натиск от Вашингтон

На фона на очакваното постигане на споразумение за увеличаване на военните разходи до 5% от БВП - ключов приоритет на Рюте още преди избирането му за генерален секретар - Испания едва не провали консенсуса. Премиерът Педро Санчес в последния момент заяви, че Мадрид не е готов да приеме такъв рязък ръст на разходите за отбрана.

След преговори извън основната програма на форума, бе постигнат компромис. Санчес обаче не се появи пред медиите, като се включи само в официалната групова снимка.

Тръмп неясен за ангажимента на САЩ към НАТО

Тръмп неясен за ангажимента на САЩ към НАТО

"Зависи от вашата дефиниция", каза президентът пред репортери

Една от най-обсъжданите теми беше заплахата от Русия - изрично посочена като основен риск от германския канцлер Фридрих Мерц и полския президент Анджей Дуда. Визитата на унгарския премиер Виктор Орбан обаче привлече внимание с обичайната си различна реторика.

"Русия не е достатъчно силна, за да е заплаха. Ние сме по-силни", заяви Орбан, отговаряйки на въпрос на Би Би Си дали според него Русия трябва да бъде спомената в заключителното комюнике на срещата като заплаха за алианса.

Очаква се заключителният документ да бъде публикуван тази вечер и да потвърди политическата линия на засилване на източния фланг на НАТО, допълнителна подкрепа за Украйна и поетапно увеличаване на военните бюджети. Самият Марк Рюте определи срещата като "трудна, но необходима" и отново определи Доналд Тръмп като "човек на силата и мира".

Орбан: Не е в наш интерес да имаме пряк конфликт с Русия

Орбан: Не е в наш интерес да имаме пряк конфликт с Русия

Украйна не може да стане член на НАТО, да се отменят и санкциите, призова премиетът в интервю