Турските власти обявиха, че изследванията са доказали, че е използван смъртоносният нервнопаралитичен газ зарин при предполагаемата химическа атака в северозападния сирийски град Хан Шейхун на 4 април, при който загинаха близо 90 души, съобщава "Франс прес".

"Беше установено, че е бил използван газ зарин", обяви турският здравен министър Реджеп Акдаг, цитиран Анадолската информационна агенция.

Резултатите са от анализ на проби от кръв и урина на жертвите на атаката в провинция Идлиб, които са били откарани в Турция за лечение. Трима от тях са починали в болница.

Вината за инцидента, при който загинаха 87 цивилни, включително 31 деца в контролирания от сирийските бунтовници град Хан Шейхун, беше хвърлена върху правителството на сирийския президент Башар Асад от Турция и САЩ.

По думите на Акдаг, е била открита изопропилова метилфосфонова киселина, която се получава, след като заринът влезе в съприкосновение с околната среда.

Заринът може да се вдишва или да се абсорбира през кожата и убива чрез осакатяване на дихателния център на централната нервна система и парализира мускулите около белите дробове.

Кадри от града, където атаката беше извършена, показаха жертвите в ужасно тежко състояние, конвулсии, проблеми с дишането и пяна на устата.

Дни след инцидента САЩ изстреляха 59 крилати ракети "Томахоук" по военновъздушната база Шайрат близо до град Хомс, откъдето според Вашингтон са излитали самолетите на Асад, извършили атаката.

Турският външен министър Мевлют Чавушоглу по-рано днес заяви, че сирийският режим все още имал "капацитет за химически оръжия".

Според руснаците и сирийците не става въпрос за химическа атака, а за бомбардирани от сирийските сили складове с боеприпаси на бунтовниците, в които имало и химически оръжия и които при бомбардировките започнали да изтичат.