Приблизително 45 млрд. долара отделя Русия за военни нужди през 2017 г. Въпреки че общият бюджет за отбрана на Русия се смалява, при 17,5 процента дял на военните разходи от общия руски бюджет, има много пари за нови оръжия. Това повдига въпроса: Накъде насочва Русия новата си военна мощ?
"Призрачният влак" на Русия се завръща. Точно както в мрачните дни на съветската епоха, военен влак скоро ще бъде пуснат в движение из огромната територия на Русия. Това не е просто някакъв влак - той ще бъде натоварен с ракети с ядрени бойни глави, като техните системи за насочване са програмирани да удрят стратегически цели на Запад.
На фона на нарастващото напрежение със Запада, Русия помпа военни мускули и по този начин кара международната общност да заостри вниманието си към проблема. Това се отбелязва в коментар на германската информационна агенция ДПА.
Военните маневри, препозиционирането на сухопътни сили по западната граница с останалата част от Европа и изпращането на изтребители в Сирия - това са все знаци, предупреждават експерти, за "Студена война - втора част", развиваща се пред очите ни.
През 2014 г. военната доктрина на Москва изрично определи НАТО като противник.
В началото на 2017 г. президентът Владимир Путин ще бъде информиран за разработването на влака, наречен "Баргузин", с неговия товар от пет или шест ракети. Влакът предизвикваше страхове сред западните държави през 1980-те години, тъй като той беше винаги в движение и затова беше трудно да бъде проследяван. Руските военни продължиха да експлоатират влака и през първите години на новия век.
Сега той отново ще бъде задействан. "Интефакс" съобщава, че междуконтиненталните ракети успешно са преминали първите си изпитания. Влакът ще бъде готов за експлоатация до 2020 г.
"Западът превъзхожда Русия във всяка област с изключение на ядрената", изтъква експертът по военно дело Дмитрий Тренин от института "Карнеги" в Москва и допълва: "При подобна ситуация, по-слабата страна е по-готова да поеме риск."
Някои военни наблюдатели са скептични относно струпването на военна мощ по западната граница на Русия. Тъй като броят на руските войници, по официални данни, си остава около 1 милион, това най-вероятно означава предислоциране на войски от Централна Азия.
А и докато планираните военни разходи за 2017 г. от около 45 млрд. долара са големи, те са с около една четвърт по-ниски в сравнение с 2016 г.
Едно място, където руските военни разходи очевидно се съсредоточават, е голямото пристанище "Балтийск", което се намира близо до руския анклав Калининград. Защитен от погледа на обществеността, по-голямата част от руския флот в Балтийско море е позициониран там.
Анклавът е заобиколен от натовските държави Полша и Литва, и по тази причина неговите отбранителни системи са оборудвани подобаващо.
Русия също така засилва присъствието си в Крим и Сирия. Със своите противоракетни системи С-400 Москва установява зона за сигурност от няколкостотин километра над тези райони, което ги прави всичко друго, но не и пробиваеми за чужди самолети.
Руснаците се сражават в Сирия от повече от година, по-дълго от първоначално очакваното. Мисията също така се разглежда като начин за представяне на руските военни технологии. Но за военния експерт Тренин най-важният ефект е спечелването на уважение.
"Русия се държи в Близкия изток по начин, по който да стане ясно на американците, че тя не е просто регионална сила, а по-скоро световна сила", изтъква Тренин.
Кремъл флиртуваше с идеята за подсилване на военните си бази не само в Сирия, но също така във Виетнам и Куба, което означава присъствие както в Южнокитайско море, така и в Атлантическия океан. Но Москва все още не е провела никакви официални преговори с тези страни.
"Ако сравним днешната ситуация със Студената война, тогава ние сме горе-долу където бяхме в началото на 1950-те години", коментира руският либерален независим седмичник New Times, който е критичен към Кремъл.
"Пред нас все още са Корейската и Кубинската криза", се добавя в коментара на изданието, отбелязвайки, че тези две събития, които ескалираха до степен, в която ядреният конфликт беше на ръба, можеха да разрушат планетата.
Днес светът се нуждае повече от всякога от урока на историята. "Този урок се нарича мирно съвместно съществуване", се отбелязва в публикацията.
Кастело Белведере
на 08.01.2017 в 17:50:15 #18Значи идеята е много добра. Да не се хващаме на въдицата, че това влакче е уж за плашене на лошите капиталисти. То си е само за вътрешна употреба. Да речем, някой регионален вожд се прави на умен, праща му се влакчето и опс, случайно се изпуска малко заразяване от едно такова червено кранче на влака, дето се командва директно от кремъл. Хитро,а?
58eng
на 05.01.2017 в 19:25:10 #174445- OK,accepted
Civic Mundi
на 05.01.2017 в 16:46:43 #16За образование, здравеопазване и правилно хранене (и пиене, в техният случаи) руснаците пари нямат. Хората са оставени да се оправят сами. Но за ракетии и танкове, Путь ще изцеди и пoследните капки кръв от бездушните 150 милиона роби в държавата затвор.
58eng
на 05.01.2017 в 04:36:36 #15Пич,почваш да ми писваш-какво искаш от Профи си е между вас...Или смени тона или те елиминирам...нямам представа какъв ти е проблема,но ако дейктвително живееш тук,но много ти е домилял СССР това може да се поправи.От друга страна да живееш в САЩ и да ти са мили ватенките издава голям комплекс,с който аз нямам и не искам да имам нищо общо.От бегли спомени се сещам,че си споменавал нещо за health care. Ако си бил санитар,нещата се проясняват,с уговорката ,че никой не те е викал тук и никой не те държи насила. За последно се държа човешки,ако не престанеш-последствията ще са за твоя сметка...врагове не митрябват ,но ако се налага
Мразя някой да пише глупости за близките ми и ако много му харесва,може да му се случи нещо"хубаво" - решението си е твое
58eng
на 05.01.2017 в 03:44:18 #14Няма да можеш като ти изкарам сфинктера в човката
58eng
на 05.01.2017 в 02:32:49 #13В устенцето ти,да видиш и ти хубаво
58eng
на 04.01.2017 в 23:56:33 #12Не се притеснявай,и тебе ще те засекат- ще опознаеш Магадан от близо
58eng
на 04.01.2017 в 22:22:15 #11Що така бе Профи? Колко му е един влак да го засечем?
Q99
на 04.01.2017 в 21:31:41 #10" Линиите се знаят и една ракета която прекъсва линията и влака става безполезен" Доцка, пак не си разбрал. Идеята е, когато завалят разните ракети, които прекъсват линията, защото не знаят къде е влака, той да си изстреля своя товар и повече да няма нужда изобщо да се движи.
alex-n
на 04.01.2017 в 20:45:55 #9След студената война по незнайни причини Русия не се смяташе за велика сила, но времената се промениха. В последните години Русия зае своето място на световната сцена и с този факт трябва да се живее. Има два наина за решаване на уравнението - на масата на преговорите или на бойото поле. Пропагандата е съвременната 'война' - лъжи и полуситини се използват с пропагандна цел и от двете страни. Естествено тук някой ще даде за пример Крим и така нареената агресия там, но система ПРО се разполага в Европа доста преди Крим, на територията на европейските държави (включително и България) има чужди бази и целта на тези бази не е Иран и те са там доста преди Крим. Има много примери за тиха конфронтация в коята вина имат и двете страни. 'Призрачният влак' си е просто реакция на ситуацията и нищо повече - просто това е пореден повод да се манипулира общественото мнение.
doco_
на 04.01.2017 в 20:33:56 #8Боже, Боже, типично за изостанали във инфраструктурата държави, влак с оръжие, ми това беше модерно в началото на миналия век, ватенките ще плашат гаргите с влака. Линиите се знаят и една ракета която прекъсва линията и влака става безполезен ама мурзилките като пият малко лусиони за вана стават велики, смешници!
veseln
на 04.01.2017 в 19:16:50 #7То и полския Вроцлав е немския Бреслау и Освиенцим е Аушвиц. Дали Гейропата ще върне границите отпреди 75 г. ? И укрите, и поляците реват с кървави сълзи от чичо Джо (познат още като Йосиф Висарионович) но стискат подаръците му както умрял свещ. Та ако Калининград е Кьонигсберг, то и Едирне е Одрин и Тесалононики е Солун... Не си врете *** кога някои си мерят други работи. Ами помислете ако Ердоган посегне към Родопите кой ще ни помогне.
58eng
на 04.01.2017 в 19:10:07 #6Мръсно кирливо комуне hmmm , мисля че ще мога да те докопам и ще гледаш horor ,участвайки в главната роля...Сега яж,ще ти трябват сили ...
hmmm
на 04.01.2017 в 18:36:25 #5Михаилчо, преди да ми кажеш и аз какъв съм, нека и аз да ти кажа нещо. Сестра ще спре да бъде ку.рва когато се върнеш обратно в червата на майката на 58eng на която *** е затапен от афроамерикански чепове. Тъпашки гладни скимтящи проституиращи помиярски грантоваци.
58eng
на 04.01.2017 в 18:19:33 #4Ами вярвам ти,само че няма да ги огрее...Много им се иска на чебурашките да им се разминат глупостите ,които натвориха...
Legalen
на 04.01.2017 в 18:16:13 #3На кой да вярваш?: " 11:48, Российский МИД неожиданно предложил НАТО помириться" Подробнее: http://www.newsru.com/
Арахангел Михаил
на 04.01.2017 в 17:43:20 #2За сметка на това лаят на виртуалното червено псе Мунчо, известен рублофилски духач, не спира и по празниците. Сигурно е свързано с обезценяването на "рубъла" в световен мащаб и генерирания у псето по тази причина естествен глад. Вий, Мунчо, вий на умряло! И още нещо за незнаещите, т.н. анклав Калининград е немският град Кьонигсберг, родно място на философа Хегел. Този град е част от Източна Прусия, германска провинция, която червените фашисти анексираха напълно след Втората война, предвидливо избивайки цялото му германско население със самолети. Миролюбци!
MyH4o
на 04.01.2017 в 17:28:38 #1Наблюдава се "омекване" на лая на пуделите, наречени "информационни агенции". Вместо директно демонизиране на "лошите руснаци" - подборка от факти и полу-истини (разбира се, фрагменти без причинно-следствени връзки), целящи да формират негативна оценка у четящите подобни боклуци. Защо ли нащ'те булевардни медии не могат да заменят подобни бълвоч-анализи с нещо по-смислено и стойностно