Украинският президент Володимир Зеленски пристигна в Брюксел за участие в извънредното заседание на лидерите на Европейския съюз. Той бе посрещнат от председателя на Европейския съвет Антониу Коща и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, съобщава Би Би Си.
Коща определи срещата като "много важен момент" за европейската сигурност, докато Фон дер Лайен подчерта, че това е "преломен момент за Европа", а Украйна е част от европейското семейство. Тя заяви, че Европа трябва да постави Украйна в позиция, в която тя да може да се защитава и да се стреми към траен и справедлив мир.
Украинският президент Володимир Зеленски благодари на европейските лидери за тяхната постоянна подкрепа, като каза, че това означава, че Украйна не е "сама" в борбата си за отблъскване на руската агресия.
"През цялото това време и особено миналата седмица вие останахте с нас", каза той.
"Много сме благодарни, че не сме сами. "И това не са просто думи", каза Зеленски, застанал до ръководителите на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателя на Европейския съвет Антониу Коща.
"Много е важно да изпратите сигнал до украинския народ", каза Зеленски и добави, че украинците го оценяват.
Очаква се основната тема на дискусиите да бъде засилването на европейската подкрепа за Киев, след като САЩ замразиха военната помощ и временно прекратиха обмена на разузнавателни данни с Украйна. Лидерите на ЕС също могат да одобрят значително увеличение на разходите за отбрана в отговор на нарастващите заплахи за сигурността на континента.
Въпреки че САЩ и Русия водят преговори за прекратяване на войната, които изключват Киев и Европа, някои европейски столици, включително Париж и Лондон, се опитват да създадат мироопазваща мисия за Украйна, ако има споразумение.
Ръководителят на европейската дипломация Кая Калас преди срещата заяви: "Надявам се, че ще постигнем политическо споразумение за подкрепа на Украйна, защото наистина трябва да ги направим по-силни, за да могат да прекратят тази война при свои собствени условия, и затова те се нуждаят от европейска подкрепа, за да направят това."
Полският премиер Доналд Туск: "Европа като цяло е наистина способна да спечели всяка военна, финансова, икономическа конфронтация с Русия - ние просто сме по-силни." "Просто трябваше да започнем да вярваме в това. И днес изглежда, че се случва."
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис: "Важно е да можем да предложим гаранции за сигурност на Украйна на следващия ден и Съединените щати трябва да участват в тази схема за гарантиране на сигурността."
Премиерът на Люксембург Люк Фриден: "Нуждаем се от повече европейска отбрана и ако една или две страни не искат да споделят това мнение, мисля, че другите трябва да вървят напред колкото е възможно повече."
Президентът на Литва Гитанас Науседа: Френският ядрен чадър, предложен от френския президент Еманюел Макрон, може да се превърне в сериозен възпиращ фактор за Русия.
Германският канцлер в оставка Олаф Шолц: Европа не трябва да се отказва от участието на САЩ в ядреното възпиране.