Депутатът от ГЕРБ Александър Ненков пред News.bg

Стартира програмата за саниране, знаем каква е нейната цел. Да поговорим за конкретните й аспекти. Какво се изисква от самите собственици, за да се възползват от нея?
Много е важно хората да разберат, че топката е в тяхното поле. Основно задължение на едно домакинство, за да може да участва по тази програма, е разбирателството между собствениците на апартаменти в многофамилните жилищни сгради. Това може би е най-трудната част. Парите са осигурени - 1 милиард лева. Всичко е въпрос на конкурентност и на състезание между сдружението на собствениците от една страна и между общините от друга.
Обществото остава с впечатлението, че с този 1 милиард свършва програмата. Краят на програмата е като обновим всички многофамилни жилищни сгради. Искам да успокоя гражданите - независимо, че не сте одобрени тази година, това не означава, че догодина няма да спечелят програмата. Действително действащ е принципът „първи по време - първи по право", но така да се каже неуспелите сега остават в листата на чакащите. Когато държавата осигури следващия ресурс, те ще могат да се възползват.
Има желание към програмата. Ако успеем бързо да се стиковаме помежду си - между държавата и собствениците, то със сигурност , ако се види , че програмата може да работи, тези средства ще бъдат умножени.

Това, което притеснява хората, които частично са санирали жилищата си, например ако са с нова дограмата, тя ще бъде ли сменена? Има условие, че няма да се сменя дограма, ако тя отговаря на изискванията. Какви са изискванията- дали ще се заложи само на алуминиева дограма, PVC дограма, двукамерна, трикамерна или петкамерна, например? Само старата дограма ли ще се сменя?
Нещата са много прости. Всеки блок се разглежда като отделен проект. Първо се прави техническо обследване да се види дали има някакви конструктивни изменения по сградата, за да може, ако има такива, те да бъдат изчистени в строителните дейности. Ако там, където е направена дограма и има добра изолация, ако отговарят на стандартите, заложени в програмата, а именно достигането на минимално енергийно спестяване клас "C" - няма да се прави нищо.
Истинската енергийна ефективност е, когато цяла една сграда бъде направена. Тогава има гаранция, че ще спести енергия. Не случайно се цели енергийна ефективност за цяла сграда. Хубаво е да започнем да гледаме на тези проекти не от своята гледна точка, а наистина да гледаме към общото. Да, трудно ще бъде от гледна точка на разбирателството между хората, които живеят в един жилищен блок. Не трябва да работим на парче, а да направим нещата така, както трябва да се случат.

Какво ще е бъдещето на остъклените балкони? Тъй като панелното строителство е типово строителство, затова и има притеснение сред хората какво ще се случва.
Мога да дам пример със сгради, които бяха санирани по старата програма, където се изискваше и съфинансиране от страна на собствениците. При самото изработване на проекта, живущите в блока ще имат правото на мнение. Решението е изцяло в прерогативите на собствениците. Те ще участват заедно с проектантите в тази част от реализацията на програмата. Няма значение за самата енергийна ефективност дали самият балкон е остъклен или не, стига дограмата и изолацията на цялата сграда да е хубава. От гледна точка на програмата не е проблем. Виждал съм проекти, в които цялата фасада е остъклена, както и други, в които някои балкони са остъклени, други не.

В кой момент от програмата, някой ще може да се откаже, ако не му харесва това, което му предлагат проектантите?
Тази програма няма как да се реализира, ако няма съгласие. Аз се надявам, че няма да се стигне до това нещо. Не зная дали има предвидена възможност, когато са започнали дейностите да се откажеш. Не смятам, че е и много целесъобразно. Вярвам, че с течение на работа на програмата ще излязат и други въпроси. Наистина се надявам бързо да стартира, ударно да започне да действа не защото на нас ни харесва, а защото е трябвало много отдавна да го направим. Всичките въпроси, които с течение на времето ще се изчистват. Не казвам, че програмата е толкова съвършена, че сме предвидили всички частни случаи. Сигурен съм, че след една добра стиковка между общината и собствениците, програмата наистина ще е работеща.

Друг слух около програмата, който притеснява хората е, че собствениците на апартаменти в санирана сграда по програмата, се задължават за срок от 5 години да не продават жилищата си, които ще повишат стойността си като ефект от нея?
Няма такова нещо. Неприкосновеността на частната собственост по никакъв начин не е нарушена чрез тази програма. Това е една програма, която подпомага домакинствата, но по никакъв начин не ги ангажира финансово. Много се спекулира с темата, че някой ще им вземе апартаментите. Целта на сдружението, което те създават е единствено с цел да кандидатстват по тази програма. 5 години трае гаранцията на изпълнението. Ако хората успеят да кандидатстват по този проект, с такова сдружение в бъдеще ще могат да кандидатстват и по други проекти. Много е важно е хората да са спокойни, че никой няма желание да им отнема апартаментите.
Действително цената на имотите след санирането ще се повиши. Ако хората имат желание, винаги могат да си продадат жилището. Целта е да подобрим енергийната ефективност, респективно енергийната сигурност на страната. Важно е да направим сградите сигурни за живеене, тъй като много от тях вече трябва да излизат от експлоатация. Представяте ли си ДНСК да издаде предписание един блок да бъде освободен от живущите? Как тогава те ще реагират на това? В такъв случай по закон и по изисквания тези хора трябва да останат на улицата. Трябва да направим програмата работеща и да работи години напред, независимо кой управлява. Това е нещо, което трябваше да свършим отдавна.

Друго опасение е, което се чу от строителни експерти е, че ще печелят най-евтините оферти. Как ще се гарантира качество, за да няма свлечени изолации например?
Качеството на услугите ще бъде гарантирано със заложените минимални изисквания, на които трябва да отговаря една сграда, като бъде направен проектът. В самото проектиране ще бъдат заложени материалите, които трябва да бъдат използвани. Когато сградата бъде направена, тя трябва да бъде и паспортизирана, да се издаде сертификат, който да удостоверява каква енергийна ефективност е постигната с тази изолация и с тези реконструкции. Тогава фирмите ще получат остатъка от полагаемото им се възнаграждение. Нито една фирма няма полза да пести от материали. Общините ще са бенефициенти на тези пари. Много е важно каква организация от гледна точка на контрол, на проектиране, на изпълнение ще успеят те да създадат. Вярвам, че те ще успеят да го направят. Целта на програмата е качеството, тъй като то гарантира енергийна ефективност.

Тъй като с програмата ще се осигури енергийна ефективност клас "C", експерти обясниха, че според европейска директива до 2020 всички сгради трябва да са енергийно ефективни клас „А", като първо това ще се отнася за общински и държавни сгради. Какъв тогава ще е смисълът от програма, която ни прави енергийно ефективни с по-нисък клас, а в същото време трябва да гоним по-ефективни цели?
Изискването за сградите да са енергийно ефективни клас „А" се отнася само за новите сгради, които тепърва се строят. Държавата инвестира в това да направи сградите енергийно ефективни с минимална подкрепа към сдруженията на собствениците. Ако собствениците се обединят, че могат да направят такава инвестиция, никой не ги е спрял, сами да го направят. Срещал съм се с домоуправители на санирани сгради, които казват, че с над 40% са намалели сметките им за отопление в сравнение с предишни периоди.  Този клас „C" не означава, че след време ще трябва да правим нещо ново.

Какво ще отговорите на опозицията, която класифицира програмата като „герберски грабеж" и която каза, че програмата ще се прави в герберски общини с герберски фирми?
Не бих искал да влизам в тази реторика. Мисля, че хората нямат толкова къса памет и помнят за какви проекти са се харчели пари като АЕЦ „Белене", Цанков камък, без никаква икономическа обосновка и в които са вкарани в пъти повече милиарди лева. Парите по програмата няма да ги харчи ГЕРБ или общините на ГЕРБ. Който успее пръв да се организира, той ще печели. Моето усещане е, че може би по-малки общини ще могат по-бързо да се организират, отколкото една голяма община. Парите ще ги харчат кметовете и етажната собственост.
Програмата е насочена към всяко едно домакинство, не към някой конкретен кмет. Няма и разпределение на парите по общини. Конкурентността е най-основният принцип, за да спечелиш пари по програмата.
Жалко е, че опозицията преекспонира темата. Мисля, че всяка една управляваща или опозиционна партия трябва да се обедини. Няма значение дали сега ГЕРБ управлява или след време ще бъде в опозиция. Това е нещо, което е жизненоважно не заради чисто политически интереси, а защото някои сгради, основно панелните, са в крайно лошо състояние. Смятам, че по-скоро опозицията трябваше да подкрепят тази инициатива и не да търсят пролуки в методически указания, а да помогнат с експертиза и да кажат как по най-лесния и бърз начин да се реализира такава политика.