Политическият психолог Димитър Гронев пред News.bg
Най-близкото събитие в ляво, което предстои, е пленумът в събота. Можем ли да очакваме на него доброволно оттегляне от председателското място?
Всичко може да се очаква. Слушах една пресконференция, на която Станишев говореше загадъчно, не каза нищо определено, малко в неговия стил. Отговаряше кратко, което не му се е случвало много отдавна, беше даже с вратовръзка, което също не му се случва често. Ще отговоря обаче в друга насока - какво би следвало да се случи на този пленум. Трябва да се вземе решение за провеждането на заседание на конгреса на БСП.
Това е и настояването на много социалисти вече.
Може да се вземе, може и да не се вземе. Защо това е правилното решение обаче - така не може да се отиде на избори. Избирателят трябва да види ясни политики, ясни решения. Трябва да има от три до седем основни послания. Пленумът е в състояние да определи дневния ред на конгреса. Ако това стане, остава въпросът дали ще има точка от дневния ред за ново ръководство. В събота ще видим в правилната насока ли ще тръгне БСП или не.
А коя е лидерската фигура, която има възможността да изправи БСП на крака за изборите наесен?
В момента се подхвърлят имена на „драгата публика" и се търси реакцията. Не всички от тези имена биха могли да бъдат реални за бъдещ лидер, но се правят проби как ще реагира партийното мнение. Някои се отстрелват по този начин. Започва обработка на общественото мнение. Така не се тръгва на избори. Подходът е първо да определиш какъв тип политика предлагаш за изборите - дали като досегашната или не.
Това може да се обясни и със схемите за създаване на слухове. Първата е слуховете тип желание. Обещава се нещо хубаво.
Повишаване на пенсиите примерно или нови 250 000 работни места...
Да, правилно загатнахте, експлоатира се тази нагласа на очакване на хората, нещото не се случва и кривата пада. Елементи на тази схема има и БСП би следвало да се справи преди тези нови избори. Същественото за БСП е при друг тип слухове - агресивните. Например, дадено ръководство е силно разединено и не се знае коя група ще надделее. За апарата това значи да внимава и да не взима страна, за да не му изстине мястото. Това е негативно средство за загуба на избори. Това води и до по-слаба активност.
Актуалната теза е, че няма алтернатива на Станишев. Има обаче много хора, които биха могли да направят едно ръководство. Например има много успешни червени кметове с три-четири мандата зад гърба си - като Венелин Узунов и Дора Янкова. Партията не е лишена от хора, които могат да направят добро ръководство. Пред избори това състояние е критично.
Как се излиза от кризата?
С взрив. В момента така са заплетени нещата, че е необходим - е, не един Александър Велики, който е разрязал с меч Гордиевия възел - но долу-горе такъв възел има и той може да се разсече с един удар. Ударът е смяна на ръководството, на цялото ръководство. Не виждам друг ефективен способ. Дали това ще доведе до добри или не резултати ми е трудно да преценя, но е опит за ефективно решение.
А как се отразява на сплотеността на партията и съответно на ядрото внезапното решение на Сергей Станишев да стане евродепутат и да замине за Брюксел? Той го определи за държавническа позиция, а други пък го видяха като отстъпление и бягство от потъващ кораб.
Има много кратък отговор в определението: „Политикът е човек, който се ръководи от личните си интереси, които представя за обществени". Дали това подхожда на случая „Станишев" или не, да се въздържим от коментар. Общественото мнение обаче е такова. Действа се импулсивно и като човек, който е в стресов капан.
Станишев отговаря на два от четирите критерия за провокиране на такова действие - заплахи към семейството ти и заплаха за лидерския ти пост. Последното го има с пълна сила, искат му образно казано главата в политически план. За решаването на такъв въпрос лидерите са склонни да впрегнат целия ресурс на държавата и на партията. Това е трагичното в този случай. В тези ситуации вземаш решения в кръга на най-близките си - прочутия неформален кръг, който прави политиката в БСП, и част от Изпълнителното бюро. Решенията се вземат максимално бързо, импулсивно, като например задължителното гласуване.
Това спонтанно решение за задължителното гласуване не влиза ли в слуховете тип желание, които така или иначе няма да се осъществят, защото до 5 октомври няма време да се въведе и приложи?
Ако беше обмислено решение, няма значение дали ще стане или не. То е послание към онази част от електората на БСП - „стига вече с това ДПС". Това може да е опит да се успокои електоратът на БСП в смесените региони. За мен беше импулсивна реакция.
Мая Манолова вече заяви, че левицата се е излъгала с ДПС два пъти и трети няма да има. Може ли да се вярва на такова отрицание? Дали наесен БСП ще има силите сама да влезе в управлението?
Ако това е колективно премислено решение, тогава може да се разсъждава, че го казват предизборно, а след изборите „никога не казвай никога". След това може да се намерят красиви думи като „в интерес на България".
Има ли сценарий за коалиция между ляво и дясно, в която няма ДПС?
Това е от сферата на политическата целесъобразност. Аз казвам, че няма невъзможни коалиции, няма такива изборни резултати, които да не се пригодят. Има го и нелошото решение да останеш в опозиция.
Тези сътресения в ляво могат ли да отворят достатъчно голяма ниша за АБВ на следващите избори, объркан ли е левият електорат и може ли да се пренасочи натам?
Това, което става в ръководството на БСП, е нещо като кралски подарък за АБВ. Докато Станишев и това ръководство или част от него са на върха на БСП, дотогава ще има отлив от БСП. Ако АБВ работи професионално, нищо чудно да потекат потоци от членове и симпатизанти. Ако обаче се смени това ръководство, БСП има своите шансове. Но пък от АБВ не са казали нито една лоша дума за БСП.
Докато обратното беше много интензивно.
Разбира се. След като АБВ стана партия, спокойно може да се говори за разширяване на лявото пространство, тогава нещата при левицата биха могли да изглеждат много добре.
Ако ръководството се смени, оздравителният процес ще се задейства ли достатъчно бързо, за да не се окаже левицата пак с ниски проценти като на евроизборите? И какви спешни действия би трябвало да предприеме новото ръководство, за да стабилизира структурите?
Никой не се изненада от резултатите, знаеше се, че състоянието на левицата не е добро. Активизирането на АБВ беше ясен знак. На пленума трябва да се избере временно ръководство до провеждане на конгреса. На конгреса пък да се избере новото ръководство. Нещата да си дойдат в нормалното русло и тогава вече да се провеждат разговори между АБВ и БСП и разширяване на лявото пространство.
Има ли възможност за взаимодействие между двете партии?
При това ръководство не, при друго - според мен да.
Единствено ръководството ли е болното място на БСП?
В БСП има много хубави неща, които са разписани по устав. В твърдението, че е най-демократичната партия в момента има истина. Сега се говори много за това, че изборът на председател на партията трябва да тръгне от общопартиен избор. Звучи много добре, много е демократично. Едно от най-лесните неща за манипулиране обаче е това как ще тръгне изборът отдолу нагоре. Демократичните механизми обаче се нарушават, ако се махнат нарушенията, ще се промени самата атмосфера в партията. Основният дефект на това ръководство е, че Изпълнителното бюро от дълго време се превръща в нещо като Политбюро. Много власт се съсредоточава там и често просто се спускат решения, понякога самото Бюро научава за взетите решения от неформалния кръг на Станишев.
Ще стигне ли на БСП времето до изборите? От равен старт ли тръгва?
БСП тръгва с огромни пасиви, пропагандни пасиви, които са всичко в една предизборна ситуация. Ако имам някакви страхове, това е, че дори и да се смени Станишев, ще останат хора, които по станишевски ще направят тази кампания. Ако не се отрежат и те, ще се получи поредната не достатъчно професионална кампания, пълна с плагиати от други кампании. БСП е в най-неизгодна ситуация сред останалите партии, но ако се работи професионално, това може да се тушира. Никоя кампания не е нормално да се прави в три месеца, а при блиц кампаниите се увеличава рискът от несполуки.
сеирджия
на 07.07.2014 в 06:29:03 #1F22 | 03.07.2014 16:00 Левите бълагри - гласувайте за БКП - оригинала. те поне не лъжат. -------------------------- Като не лъжат, къде е светлият и лъчезарен комунизъм, дето още Тато ни го обещаваше? Нали за това ограбиха земята и имуществото на хората - да строят комунизъм!?
.