Любомир Тодоров, ръководител служба Класифицирана информация и вътрешна сигурност в НКЖИ, пред news.bg

Към този момент кои са гарите, включени в обхвата на видеонаблюдение на НКЖИ?
Имаме изградено видеонаблюдение на 22 гари, като принципът на изграждането е това да са гари с голям пътникопоток, както и такива по граничните контролно-пропускателни пунктове. В момента има изградено видеонаблюдение на жп гарите в София, Пловдив, Варна, Бурга, Горна Оряховица, Шумен, Русе - разпределителна Кулата, Калотина и др.
НКЖИ е изградила видеонаблюдение и на 20 жп прелеза на 4 тунела, както и на някои от административните си сгради и складове. Единствената цел е да предотвратим престъпления, най-вече такива от общ характер - кражби, грабежи, както и заплахи от тероризъм. В последно време това е актуална тема след случая на Аерогара Сарафово.

Имало ли е някога реална заплаха от тероризъм на някоя международно разпознаваема групировка?
Такъв вид заплаши не е имало, но много често има телефонни заплахи, които са почти ежедневие. Това са телефонни терористи, но крачката между телефонната заплаха и реалната заплаха е много малка.

Откога НКЖИ започна да използва видеонаблюдение?
Видеонаблюдението започна от 2005 г, като ефективността му е доказана многократно, защото тези материали се ползват много често от транспортна и охранителна полиция за доказване на извършени престъпления.
Най-много престъпления са разкривани на Централна гара София, като най-честите са грабежи, кражби на багаж. За съжаление имаше и случай на убийство, за чието разкриване видеонаблюдението помогна.

Колко средства са вложени от 2005 г., досега?
До момента имаме изградени 74 видеосистеми, като една такава система има различен брой камери, като общият им брой е 507. Вложените средства до момента са 1.5 млн. лв., като съвсем скоро предстои закупуване на нова техника, която ще обхване нови 10 гари и още толкова жп прелези.
Сред новите гари ще бъдат Сливен, Стара Загора, Добрич и т.н., като целта ни е да обхванем всички гари.
Новите прелези, на които ще има видеонаблюдение не са уточнени изцяло, защото трябва да се чуят становищата на експертите от звеното за безопасност в НКЖИ.

В системата за сигурност на железниците, каква роля играя видеонаблюдението и кои са другите фактори за безопасност и сигурност по протежението на ЖП мрежата?

Видеонаблюдението играе важна роля, но то не е панацея. Камерата не може да преценява, не може да реагира или да се намеси. Поради тази причина изключително важен е човешкият фактор, който трябва да взима решения на базата на добра подготовка.
Камерите могат да реагират на определени ситуации, ако например някой е оставил багаж, но трябва да има и кой да се намеси и да бъдат предприети съответните действия.

Кражбите по ЖП инфраструктурата продължават да представляват проблем, но доколко те представляват риск за железопътния транспорт?
Всички кражби на елементи представляват сериозен риск за сигурността на пътниците експлоатационния персонал и подвижния състав. Тези кражби стават най-често в междугарията, където обхватът на видеонаблюдението е ограничен.