Депутатът реформатор Мартин Димитров пред форума на news.bg

Г-н Димтров skab ви пита - „мина над половин година, откакто РБ участва във властта като коалиционен партньор на ГЕРБ. Можете ли да посочите поне една реформа, която вече са направили, не просто да е започната, а да е направена"?
Ще говоря за нещата, по които пряко участвам - за енергетиката и икономиката. Върнахме измервателните уреди, които кабинетът „Орешарски" махна за Лукойл, да речем, което е допълнителна мярка за стриктен контрол и приехме в закона същият контрол да бъде пренесен и върху производителите на акцизни стоки по отношение на алкохола и цигарите, което за мен е ключова реформа. Да си призная питал съм се дали е възможно изобщо това да бъде направено.
В енергетиката казахме - никакви нови цени от новите ВЕИ-та, никакъв регулиран пазар, отивайте на свободния пазар. Това е гласувано и също беше много тежка мярка.
Другото място, от където се случва голяма част от дефицита на НЕК са заводските централи и ТЕЦ-овете. Тях ги ограничихме до високо ефективно производство. Зная, че звучи сложно, но всъщност означава следното просто нещо - ако не произвеждаш енергия, която е такова производство на ток и пара, че да е високо ефективна, не ти го купуваме по високата цена. Това също водеше до големи загуби за НЕК.
Друго, за което много съм държал и съм разговарял с министър Ненчев е отваряне на досиетата на военното разузнаване. За хората, които са гласували за нас, е изключително важно, вече е подписано, вече се случва.

Какво точно прави г-жа Кунева като вицепремиер?
Добре е този въпрос да си го зададете към нея, но нейните роли са координационни по отношение на редица политики. Не ме питайте за работата на други хора, не е честно.

Angel Georgiev ви е задал няколко въпроса - как ще се яви РБ на местния вот есента - с единна регистрация или всеки ще се спасява както намери за добре по места?- Какво е мнението ви за преференциите - да останат ли, като се има предвид, че самият вие бяхте избран преференциално? Какво е бъдещето пред РБ?
За мен РБ се забави по отношение на консолидацията. За мен РБ трябваше да върви в посока на създаване на единна партия. От това има нужда дясното. В последните години правим сложни коалиции. Да, тази коалиция е успешна, даде добри резултати на тези парламентарни избори, но няма как проектът да се развие, ако не създадем единна  партия.
Аз съм твърдо за преференциално гласуване, не само защото аз съм избран преференциално. Това е страхотен модел хората да избират своите депутати, да избират своите общински съветници и тези хора да носят пряка отговорност. Партиите само изготвят една листа, в която например има 30 души и хората я пренареждат тотално. Даже съм готов на още една крачка - първият да не е защитен, а първият да се конкурира с останалите в една листа без прагове. Който вземе най-много лични гласове, става първи, който събере най-малко лични гласове от първи може да стане последен. Вярвам в тази конкуренция и хората да разберат, че те изцяло ще определят своите депутати и своите общински съветници.
РБ трябва да се яви единно навсякъде. Мен ако ме питате, това е горещата ми препоръка. Помните през годините деленето и цепеното води до проблеми и до нищо добро. Дано този урок да е научен и РБ да се яви консолидирано в цяла България.

Идея от наш читател да се промени денят, в който се провеждат изборите. В почти цяла Европа изборите се провеждат в делничен ден - от понеделник до петък за различните държави. Мнението Ви?
Признавам, че за първи път чувам тази идея и тя трябва да бъде обмислена. Гласуването в събота и неделя има доста традиции в България и може би трябва да направим експериментално гласуване някъде през делничен ден, за да видим как ще се отрази на активността. Представете си, че поради това много пада активността от гласуването. Това е тема, която трябва много внимателно да бъде подготвена. Аз няма да се хвърлям да я подкрепям.

Кастро ви пита - защо той (Мартин Димитров, б.р.) и неговата група смятат, че "дясното" задължително трябва да е русофобско и американофилско? Защо отношенията със САЩ и Русия не са прагматични, а изцяло идеологически?
Много ми харесва, че този въпрос е зададен от Кастро, сещам се за Фидел Кастро. Ние не сме русофоби. Аз например нямам против, дори харесвам руския народ, руската култура, литература, музика.
Със сигурност не харесвам това, което прави Путин в последно време. Не може да анексираш Крим в 21 век като преди това Русия в редица международни договори е гарантирала независимостта на Украйна. Просто в 21 век не можеш да правиш такива неща и след това да казваш, че си демократ и че уважаваш правата на човека и че спазваш международните договори. Когато някой по такъв брутален начин наруши всичко, което е подписал - той и неговите предшественици, очевидно това е лош пример, очевидно не трябва да бъде подкрепян и очевидно трябва да има санкции от ЕС. Това не е русофобство.
Да не харесваш политиката на Путин означава, че не харесваш политиката на Путин, а не че не харесваш руския народ. Това е все едно, когато на власт беше Тодор Живков, който за мен е диктатор, аз не го харесвах него. Това не означава, че не харесвам  българския народ. Ситуацията е същата.

Питат ви също какво смятате за внесения от Георги Кадиев закон, който разрешава агитация на чужд език?
Признавам си, че не го подкрепям и също така се учудих, че колегата Кадиев е внесъл такъв законопроект и то без някакво публично обсъждане. Ние сме в България, политическата агитация трябва да е на български език. Така ми се струва справедливо и правилно.

Не мислите ли, че с мерака си за преследване на лични амбиции, Реформаторският Блок разводнява демократичният вот и така работи за статуквото на ДС, олигарсите и Кремъл?
Това е малко наивна теза. Има хора, които казват така - „ако го няма РБ, едва ли не повече хора биха гласували за ГЕРБ". Само че се видя, че не е така. През 2013 РБ нямаше. СДС, ДБС, партията на Кунева се явиха самостоятелно, никой не влезе и какъв беше резултатът - не беше правителство на ГЕРБ, а резултатът беше правителство на Орешарски с подкрепата на БСП, ДПС и Атака и икономическа разруха, която последва за всички нас. Това беше цената.
Аз се учудвам след това, което хората видяха преди 1-2 години да продължават с наивната теза, че заради това, че имало РБ падал резултатът на ГЕРБ. Има хора, които за ГЕРБ никога не биха гласували. Да, част от десните хора гласуват за ГЕРБ, но има друга част, които за тях никога не биха гласували. Благодарение на това, че има РБ, сега има възможност за дясно-центристко управление и не е моделът Орешарски.

Conservative ви пита - Не смятате ли, че Радикалният ислям, внасян от съседна Турция и други "партньори" на НАТО от близкия Изток, представляват много по-голяма заплаха за България, отколкото Русия?
Радикалният ислям е сериозна заплаха. Но вие забелязвате, че в последно време има трайно затопляне на отношенията между Путин и неговата администрация и Турция. Заговори се за Турски поток, което за мен е една провокация към всички нас. Аз се съмнявам, че те изобщо имат намерение да го строят. По-скоро това са политически послания, насочени срещу единността, консолидираността на ЕС. Не бих искал да сравнявам радикалния ислям с управлението на Путин, но и в двете неща виждам проблеми от различен характер.

Защо Естония и Словакия имат по-висок растеж на икономиката от нас? Какво не ни достига?
Това е страхотен въпрос. Истината е, че ние с Естония и Словакия през '89 година стартирахме при еднакво лоши условия. Дори Естония беше по-зле и от нас. Разликата е, че Естония и Словакия направиха по-рано реформите, още в началото на 90-те, когато ние на практика ги пропуснахме.
В България за последните 25 години 16 е управлявала БСП с различни коалиционни партньори. Именно това води до голямото изоставане от страни като Естония и Словакия, които бих определил като тигрите на Източна Европа. Можем да ги догоним, но за целта трябват няколко последователни десни правителства. Защото, като дойде един кабинет като този на Орешарски, в който има политическа нестабилност, фалита на КТБ се случи тогава, а това те връща години назад. Започваш пак да градиш. Сега в момента отново градим и се опитваме да поправим това, което тогава беше развалено.
За да стигнем Естония и Словакия трябва няколко последователно дясно-центристки правителства, в които да няма хиперинфлация, да няма фалити на банки, да има добро усвояване на еврофондове, работни места и изградени инфраструктурни места. Тогава ще можем да направим това, което те направиха.

Александра пита все още ли подкрепяте плоския данък, продължавате ли да мислите, че той е полезен за бизнеса и обществото?
Категорично да. Вероятно част от вашите читатели си спомнят, че аз съм човекът, който преди години първи внесе в НС законопроект за въвеждане на плосък данък. Това беше и е добра идея. Чака ни тежък сблъсък с БСП. Те искат връщане на прогресивното облагане. Резултатите показват, че сме прави.
Единственият данък, който в кризата след 2008 има нарастващи приходи е плоският личен данък, което показва, че на хората се намали облагането. Всички хора, които работят, плащат по-малко. Едно работещо семейство заради плоския данък взема 800 лева повече на година.
Хората разбраха, че е по-добре да си платят, защото и разходът да криеш данъци е проблем и хората видяха, че им е изгодно доброволно да си платят. Затова ние трябва да защитим на всяка цена и с всички средства и сили плоския данък. Убеден съм, че това е и една от твърдите цели на управляващата коалиция.

seth се интересува подкрепяте ли споразумението за свободна търговия TTIP?
По принцип Да с някои условности. Преди да се занимавам с политика, съм се занимавал с изследвания, имам участие в 5 книги и специално съм се интересувал, писал съм на тема свободна търговия и либерализация на търговията.
Свободната търговия създава свободни работни места, създава заетост, прави бедния човек да има доходи. Успехът на ЕС идва до голяма степен от свободното движение на стоки, хора и капитали.
Свободната търговия между ЕС и САЩ ще създаде работни места, ще помогне ЕС, който след финансовата криза от 2008 позацикли, а САЩ постигнаха по-висок растеж от нас, което на мен не ми е приятно. Аз искам ЕС да расте, искам България да расте.
Свободната търговия ще помогне намаляването, ще помогне за насърчаване на растежа. Това е добра мярка, но с някои условности. Аз съм против ГМО и ГМО програмите на САЩ например. Смятам, че малка страна като България трябва да заложи на биоземеделие.
Инициирал съм в България забраната на ГМО, бил съм част от това усилие и не съм съгласен с това, което прави САЩ. Затова в това споразумение ще се напишат някои изключения. Смятам, че в ЕП има достатъчно разумни хора, които вече казаха Не на някои клаузи и които да коригират споразумението между ЕС и САЩ така, че да е работещо и да помогне за развитието на икономиките на ЕС, а за случаи като ГМО да има забрани и да има изключение.

Радослав се интересува одобрявате ли увеличението на цената на тока и виждате ли положителни перспективи пред икономиката на България и ако" да" в кои сектори?
Задачата за цената на тока е проста и ще ви я формулирам така, че на всички да им е ясно.
650 милиона лева е текущият дефицит на НЕК, заради което беше поискано увеличение на цената на тока за битовите абонати със 17%, което щеше да е трагедия и това не може да се случи. Този дефицит на НЕК от 650 милиона лева, който е от 2014 и би се повторил, ако не се вземат мерки, би довел постепенно до фалита на българската енергетика. Гърция по подобни причини и начин фалира или е в предфалитно състояние.
Това, което КЕВР предлага в момента е минимално увеличение на цената на тока под 2% за битовите абонати. Такса задължение към обществото, която до вчера беше за нас битовите абонати 50 лева, а за бизнеса 19, става 40 лева и за домакинствата, и за бизнеса. Знаете колко много съм защитавал бизнеса, но когато виждам, че пенсионерът плаща 50 лева, а бизнесът 19, това ми идва в повече и не го смятам за справедливо.
Трябва справедливост в България, по някои въпроси трябва да има категорична справедливост. Не искам утре да застана пред възрастни хора, които да ме питат - добре бе, синко, за нас 50 лева такса задължение към обществото, а за бизнесът е 19 лева.
Трябва да се реши проблемът с дефицита и да има минимален растеж на цената, колкото инфлацията. И аз съм против растежа на всякакви цени, но има обективни процеси като процеса на инфлация, които трябва да бъдат съобразени.
Колкото до секторите в българската икономика много разчитам на растеж на износа, първите белези ги виждам, разчитам на растеж на туризма от тук нататък и виждам потенциал в информационните технологи, в това български специалисти да доставят услуги за целия свят дистанционно, но да работят в България.

Tonova пита какво направихте по случая КТБ? Какво да очакваме оттук нататък?
КТБ е ключов въпрос. Аз бях един от най-настоятелните хора за международно разследване. То вече е факт. Не беше лесно, променихме закона и вече е факт. Имам редица въпроси и съм от най-настоятелните въпроси за атакуване на извършените прихващания по КТБ. Променихме за тази цел и Закона за банковата несъстоятелност, защото за мен тези прихващания са много спорни, дори може да се твърди, че са недействителни и трябва да бъдат сега оспорвани от синдиците.
На мой въпрос финансовият министър отговори, че вече 8 такива прихващания са атакувани от общо 185 обаче, които подлежат на оспорване. Така че очаквам да бъдат оспорени и да бъде защитен интересът на държавата, която е дала пари в КТБ.
Освен международно разследване, продължавам да настоявам и за българско разследване от страна на ДАНС, за да може лицата, които са замесени в огромния проблем КТБ да понесат отговорност и да не си помислят да ни го причинят някъде другаде същото нещо пак. Затова е важно част от парите да бъдат върнати, колкото може повече и замесените лица да понесат отговорност.

Има редица въпроси за закона за предучилищното образование. Каква е ролята на РБ за включването на "домашното образование" в проекта за Закон за училищното образование? Дали ще сезирате Конституционния съд за противоречие на проекта за Закон за училищното образование с Конституцията на България?
Не съм специалист в образованието и е по-редно да зададете този въпрос към хора, на които животът им минава в тази сфера и имат детайлен поглед върху практиката в много европейски страни. Предпочитам в сфера, в която нямам задълбочени познания, да не навлизам в детайли.