Председателят на БСП Михаил Миков в интервю за Диляна Панайотова, news.bg
Предстои Конгрес. Разединена или обединена ще излезе Столетницата след поредната лидерска битка?
В БСП се готвим с големи надежди за Конгреса. Моето желание, а убеден съм и желанията на всички, които са свързали съдбата си с лявата партия на България, е да излезем от големия форум като единна и силна БСП, от каквато има нужда България.
Вярвам, че в навечерието на 125-годишнината от създаването й, партията ни ще постигне равновесие с решенията, които определиха пътя й в последните близо две години. Те не бяха лесни, нито бяха взети с абсолютно мнозинство в партийните органи, както е съвсем нормално за една демократична политическа сила. Но бяха необходими, защото са насочени към възстановяване на доверието на българските граждани в левицата. Те оформиха политически левия курс на нашата партия – такъв, какъвто го изискваха от нас мнозинството от членове и симпатизантите, но и всички, чиито интереси е способна да отстоява само една автентична лява партия.
Засиленият обществен интерес и големите очаквания на хората към Конгреса са доказателство, че българските граждани виждат именно БСП в тази роля. А последните социологически проучвания показват и че вярват, че тя е способна да я изпълни.
Още нещо важно – БСП не е лидерска партия. Затова и не можем да говорим за лидерски битки, а за сравнение на идеи за развитието на БСП и всеки, който стои зад тях, трябва да е готов да поеме отговорност. Не мисля обаче, че има спор по стратегическите ни цели – да постигнем за мнозинството един по-достоен живот в по-солидарно общество и по-справедлива държава. Смятам, че тази политическа борба винаги ни е обединявала като партия. Нещо повече – тя обединява около БСП и други партии, които виждат в единството на принципна основа възможност да реализират лява политика – говоря най-вече за политическите сили в коалиция БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ, за партии, които не участват в дясното управление.
Ефективна и активна опозиция ли е БСП, според Вас? Чува ли се гласът на партията в парламента и достигат ли посланията до избирателите на партията?
Левицата е единствена опозиция на воденото от десницата управление. Сигурно сте забелязали, че това правителство разчита на плаващи мнозинства и негласни договорки при редица гласувания в парламента. Освен партиите, които явно участват в управлението – мандатоносителят – ГЕРБ, коалиционният им партньор – Реформаторският блок, подкрепящите ги АБВ и Патриотичен фронт, по различни поводи в мнозинството влизаха всички останали без Парламентарната група на БСП ЛЯВА БЪЛГАРЯ. Справка – гласуванията по 16-милиардния дълг, по проекта за конституционни промени и др.
Що се отнася до нашата активност, нека Ви обърна внимание, че до края на 2015 г. сме внесли над 40 законопроекта, повечето от тях със социална насоченост. А от началото на тази година продължаваме усилията си в нашите приоритетни направления – внесохме обновено предложение за смяна на плоския данък с по-справедливото прогресивно облагане – с необлагаем минимум за хората с минимални доходи, със скала, която ще спести данъци на 90% от работещите българи, със семейно подоходно облагане, обхващащо вече и трето дете. Може да се каже, че вършим работата на правителството по отношение на справянето с демографската катастрофа, като предлагаме спешни мерки – отново поискахме преференциална ставка на ДДС (5%) за детските храни и стоки.
Предложихме алтернативи по псевдореформите на дясното управление в пенсионната и образователната сфера. Обединихме 80 народни представители зад инициативата ни за вот на недоверие по повод съсипващата здравеопазването ни политика на министър Москов и кабинета „Борисов 2”. Убеден съм, че тази наша опозиционна активност е видима за българските граждани.
Разбира се, днес у нас медийната среда е доста по-благоразположена към силните на деня. Затова използваме лявата преса и електронни издания. Вече имаме предаване за лява политика на вълните на Радио „Фокус” – „Червена линия”, което се продуцира съвместно от Фондация „Дума”. Разчитаме и на засилване на прекия контакт с хората, включително чрез социалните мрежи, чрез привличането им към партийния живот и политическия дебат в левицата. Трябва да кажа, че обратната връзка, която достига до нас, и оценките за нашите усилия са доста позитивни.
Възможно ли е обединение между БСП, АБВ и Движение 21?
Обединението в лявото пространство е необходимост и в БСП вярваме в него. Затова поставихме началото на такъв процес с коалиция БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ, в която участват представители на целия ляв спектър, включително комунистически и социалдемократически сили. Обединението обаче не може да е самоцел или да се прави с цел, която не обслужва интересите на левицата и нейните избиратели. То трябва да е на принципна основа.
На този етап ми се струва безпринципно едно сближаване с партия като АБВ, която участва в дясното управление със свой министър и с гласовете си в парламента, макар и да претендира, че е част от лявото. Защото, в същото време, нашата партия държи на своята опозиционност. Като цяло, отношението към сегашното управление и към необходимостта от естествено разделение на политиката – на лява в полза на мнозинството, и на дясна – в интерес на малцинството, за нас определя възможностите за съвместни политически усилия.
Хората все повече виждат резултатите от десните политики във всички сфери и затова в БСП смятаме, че има значение дали една партия предлага лява политика или казва, че такава няма. Този въпрос отнасяме към всички потенциални партньори.
Каква трябва да бъде стратегията на столетницата за президентските избори? Каква е визията Ви за левия кандидат за президент? Възможна ли е единна лява кандидатура?
На този въпрос времето ще му дойде след Конгреса в началото на май – тогава ще подложим на широко обсъждане кандидатурата, която ще бъде издигната от левицата. Смятам, че е нормално преди това да изберем своето ръководство и да потвърдим своя политически курс. Искам да уверя обаче, че БСП няма да изневери на своите принципи и отстояването на българските интереси и в избора на кандидат за държавен глава. Партията ни не страни от съюзи, включително по този въпрос, но за тях трябва да има яснота в политически смисъл – дължим я и на себе си, и на българските граждани. Единна лява кандидатура е възможна, ако е възможно определението „лява”.
Съюз с например с АБВ, с единствена цел стола на „Дондуков 2”, би се възприел като безпринципна договорка от хората в БСП и коалицията. А и наскоро научихме, че според г-н Първанов „ще е грехота” АБВ да не се яви на президентските избори с обща кандидатура с ВМРО.
За партията основен опонент е ГЕРБ. Чували са се и гласове в редовете на БСП за управление между двете формации, идея която не среща подкрепа в ръководството? Защо БСП може да управлява два пъти с ДПС, но да отхвърля идеята за споделена власт с партията на Бойко Борисов?
БСП може да управлява в коалиции, които правят възможна реализацията на леви политики. Вие виждате, че един съюз с ГЕРБ не е от този тип. А и чувам, че част от „гласовете”, които през 2014 г. призоваваха за участие на нашата партия в сегашното управление, днес, макар с половин уста, признават, че оставането в опозиция е било правилното решение – то ни позволи да предлагаме алтернативи на десните политики, които ощетяват българските граждани. А обратният пример даде АБВ – претенцията за „социален коректив” така и не се материализира. Напротив, техният социален вицепремиер предложи пенсионна реформа, която ще намалява дефицитите в социалното осигуряване с дясна рецепта – „няма пенсионери, няма проблеми”. Депутатите им в парламента също подсигуряват множество за други десни решения.
Нито ръководството, нито мнозинството от членовете, нито симпатизантите ни биха искали да видят БСП в такава роля. Останахме верни на себе си, на принципите си и на българските граждани, които имат интерес от лява политика. Това ще се оцени! БСП е идейна партия с дълга история, доказала, че властта на всяка цена не е сред приоритетите й. Да предлага социално и национално отговорни леви политики е принципно решение, което тя вече е взела.
the_shooter
на 27.04.2016 в 09:09:55 #2БСП като наследница на БКП и нейната история е преживяла в далеч по - неблагоприятна среда. Все още не е обявена извън закона! Подобни активни мероприятия на външни фактори по - скоро я укрепват и подсилват симпатизанската и маса. Далеч по - опасни за партията са компромисите, които прави когато е на влас. Това боледуване в момента, е следствие точно от многото компромиси, които партията направи за да задоволи политическата амбиция на мишока Станишев!
el viejo
на 26.04.2016 в 09:37:34 #1Ренегати от БСП, които са гръбнака на ГЕРБ, много подло и амбициозно в съдружие с реабилитираните партии управлявали България преди 9.IX.1944 г. успяха да омаскарят и оплюят БСП в ЕС, ЕК, ЕП и ЕНП, че БСП е проруска партия, която е троянски кон на Русия в ЕС! Във всички институции на ЕС и САЩ е внушена от нашите десни представители в ЕС не изтриваемо негативно отношение към БСП! Трябва човек да е много тъп, да не забелязва, че Целият ЕС скача срещу България и и се налагат всякакви санкции и се притиска в ъгъла, ако БСП е спечелила избори и е създала Правителство! Натиска от вън се усилва ежедневно, също така се събужда и т.н. "Протестна Мрежа" - спяща клетка на Американски фондации, която се активира, за активни ежедневни протести и свирепи бунтове, ако леви сили влязат във властта! Обстановката у нас и в международен план е отровна за БСП! За учудване БСП намира сили все още да съществува! Но, това просъществуване в тази отровна за БСП и всякаква лява политика среда, в една нео-колония, каквато е България, няма да е за дълго!