Враца прикова погледа на българския народ за първи път от много години. Случаят е нещастен не, ами трагичен. Двама мъже пребиха друг мъж, млад, дори по-скоро момче, посред бял ден в центъра на града.
И Враца се вдигна – протест, шествие, пак протест. Социалните медии се напълниха със снимки на починалото момче, в столицата също запалиха свещи, психолози и социолози се заеха да коментират случая.
Напълно основателно всички са потресени, разтърсени и отвратени. Да загубиш сина си, брат си, приятеля си, съседа си, съгражданина си по такъв нелеп начин и заради такъв дребен повод – бибиткане с клаксон – е ужасяващо. И абсурдно.
Градът се напълни с камери, журналисти и прокурори. Дори главният прокурор изпрати специален екип там, на място.
На втория ден от задържането на двамата мъже, пребили Тодор, изпратените от София прокурори преформулираха обвинението и от убийство „по непредпазливост, вследствие на умишлено причинена лека телесна повреда", то стана вече „предумишлено убийство по хулигански подбуди“.
Второто обвинение е по член 116, т.1 от НК, за което се предвижда лишаване от свобода от 15 до 20 години, а не както при първото наказанието можеше да е до 12 години.
И случаят от трагичен, стана смърдящ.
Не, по никакъв начин не подминавам сериозността на инцидента. Не, по никакъв начин не оправдавам двамата побойници. Не, и през ум не ми минава да омаловажавам драматизма на случилото си или ужасяващата скръб на близките на Тодор.
Проблемът е в преформулирането на обвинението. Как ще завърши процеса – ще видим. Дали обвинението ще издържи – също.
Как обаче започна – с натиск от страна на тълпите и медиите.
Можем да си зададем въпроса, ако камерите и микрофоните не бяха окупирали Враца, ако близките и приятелите на Тодор не се бяха организирали, ако братът на Тодор не беше събрал сили да говори пред медиите, ако инцидентът не беше документиран от очевидци с телефони и след това видеата и снимките да бъдат качени в социалните мрежи, какво щеше да е обвинението, какъв щеше да е процесът и как би завършил той.
И тук изобщо не повдигам въпроса каква е тази нагласа да снимаш, а не да помогнеш на човек в беда или поне да се обадиш на т.нар. единен спешен телефон 112.
Мисля, неоспорим факт е, че ако убийството на Тодор не беше влязло в телевизора ни и във фейсбук профилите ни, обвинението нямаше да е толкова тежко.
И тази схема не се случва за първи път. Това се случва за трети път само за последните няколко месеца.
Такъв беше случаят в Пазарджик с блъснатия възрастен пешеходец, тъй като първоначално разследващи и съдии не задържаха джигита и не му повдигнаха тежки обвинения. Трябваше синът на загиналия Иван Лазаров да разтръби случая и едва след като той стана популярен, прокурорът издаде 72-часова мярка за задържане, а по-късно и съдът задържа за постоянно шофьора.
Такъв беше случаят и с грабежа и побоя на възрастната педагожка във Видин, когато крадецът дори не влезе в ареста. Психическите сили и съобразителността на внучката на пребитата до смърт жена направиха в този тежък за нея момент случая медиен и прокуратурата се задейства.
Това са само случаите от последните няколко месеца. Още по-преди имаше такъв случай в Пловдив, отново с шофьор. Преди това във Варна с пребития до смърт психично болен човек в МОЛ-а.
Или забравихме за тях? Да, забравихме, в това съм убедена. Сега актуален е Тодор, светла му памет и съболезнования на близките. Но...
Повтарящата се схема задава един страшен въпрос – не е ли правосъдието ни улично? Не е ли правосъдието ни медийно?
Тълпите лесно се събират, но също толкова лесно се разотиват или разгонват. Медиите търсят сензацията, новината – утре скандалът ще е друг, камерите ще се пренесат от Враца в град Х. Дали не се е случило вече това? Отворете профила си в социалните мрежи и ще разберете.
Уличното правосъдие се нарича линч. Медийното правосъдие се нарича пропаганда. И линчът, и пропагандата по-скоро ни отпращат към характеристиките на най-тъмната страна на Средновековието.
Но и двете не са признаци на демократично общество със закони и правила, които се спазват.
Но, за съжаление, май са признаци за липса на правосъдие.
projekt
на 16.01.2016 в 11:48:41 #2лека му пръст но момчето. напълно съм съгласен с предните коментари и искам да допълня следното. време е родителите да престанат, да престанем, с тези жалвания и да почнем да обръщаме внимание на възпитанието на децата си. нека си представим ситуацията по малко по различен начин: Вариант 1 - това не са двама братя ами е едно момче. Слиза Тодор от колата с бокс в ръката, набива момчето и доволен се качва в колата и продължава с приятелката си. Тогава няма никакъв проблем, просто Тошко е дал "урок" на един пешеходец който се е размотавал по пътя. Вариант 2 - това е един възрастен човек. Тошко слиза от колата, вкарва му един "бокс" в "гадна мутра" и пенсионера пада на земята. Всички са възхитени от постъпката на Тошко че дал урок на пенсионера. Вариант 3 - това което се е случило в момента. Слиза Тошко от колата да даде урок на пешеходците и да защити честа си, това са думите на приятелката му вечерта след случката по новините (според мен и най искрени в следствие на шока и преди адвокатите да са я инструктирали какво да говори), но за зла беда се оказва че това са двама братя а не проста двама случайни пешеходци. Тошко не се страхува, той е с бокс в ръката и сега ще ги ступа набързо и ще покаже на приятелката си какво е учил по време на тренировките. За зла участ на Тошко, двамата братя не са впечатлени от уменията му на нинджа и бързо приземяват. в мелето си разменят удари. Нормално е. Тошко си гълта езика или сърцето му спира, за беда. За съжаление накрая умира. Моите съболезнования на родителите му, но нека не забравяме факта че той е слязъл от колата с бокс в ръка. Едва ли това му е за първи път. Просто сега му отвърнаха и го набиха. Нормален човек не слиза да се разправя с бокс в ръката. Това дето го разправят съучениците му че бил добро момче и на никой лошо не е направил не ми се връзва с поведението му. Слиза от колата с бокс в ръката да се разправя с двама пешеходци. да почива в мир и нека това е за урок на всички нинджи и биячи. всеки рано или късно си намира майстора. Според мен защитата в случая има пълно право да претендира за "самоотбрана". Все пак не те, а Тошко е слязъл от колата да ги бие. И това със зверския побой е малко пресилено. Когато Тошко е слязъл от колата, той е бил подбудителя и той е започнал боя. Тези двама братя може да са престъпници, може да са всякакви, но в конкретния случай според мен си е виновен изцяло Тошко. Такива случаи има непрекъснато - млади хора да се правят на биячи. За тяхно съжаление понякога си намират майстора.
hmmm
на 15.01.2016 в 18:20:31 #1Хайде сега да видим кой е още в 90те - руснаците или ние. Докато Плевнелиев се занимава с американските си кукловоди и шепата си тролове, българите се върнаха, не в 90те, защото не сме излизали от там, а направо в каменната ера и никакви мобилни технологични джиджавки не могат да са фактор за промяна на манталитета на тотално изпростяване породен точно продажниците на върха и техните платени папагали разпространяващи лъжи и заблуди ежедневно.