Днес отбелязваме 139-ата годишнина от геройствата на българските юнаци на връх Шипка през 1877 г. по време на Руско-турската война. В тази битка българските опълченци решаващо възпират османските орди да прекосят Стара планина.
Хиляди българи се очаква да се включат в националното честване на историческия връх, което е под патронажа на президента Росен Плевнелиев.
Честването на годишнината от епичните августовски боеве за свободата на България ще започне с панихида в Соколския манастир в памет на загиналите на Шипка. Туристически походи от южната и от северната страна на Балкана ще потеглят към легендарния връх.
В 9,30 часа започват традиционните състезания по ориентиране и скоростно изкачване на стъпалата до паметника на свободата на върха. С живи картини родолюбците от Съюз „Единение“ и Дружество „Традиция“ ще пресъздадат формирането на българското опълчение, церемонията по освещаване на Самарското знаме, ще демонстрират ръкопашни схватки, оръжието и стрелковите умения на българското опълчение, ще покажат приготвянето на войнишки борш във военно полева кухня.
Едно от най-очакваните събития е възстановката на епичните боеве.
Открит урок, посещение на бойните позиции с екскурзовод, прожекция на филми, фотографско ателие и занимания за децата включва още програмата, която продължава до 16 часа.
По повод честванията на годишнината от Шипченската епопея, движението по пътя Габрово-Шипка-Казанлък ще бъде ограничено от 10 до 22 часа. Транзитният трафик ще се пренасочва през Прохода на Републиката. За пътуващите от Северна към Южна България, от Русе и Велико Търново - през Дебелец-Прохода на Републиката-Гурково за Казанлък, Стара Загора и Бургас. За пътуващите от Южна към Северна България, през Гурково- Прохода на Републиката-Дебелец за Велико Търново и Русе.
Локалният трафик и идващите от запад превозни средства ще бъдат пренасочвани за Габрово през село Поповци и Донино, обходния път на град Трявна -село Белица - Вонеща вода - Прохода на Републиката и обратно. През прохода "Шипка" ще бъдат пропускани само автобуси и автомобили с участници и гости в тържествата, както и организираният междуградски автомобилен транспорт.
Е_С_ССР
на 27.08.2016 в 16:48:34 #9Q99 на 27.08.2016 в 16:02:15
Излагаш се, както казват любимите ти американци - you can do better than that
Некомпетентността на руските военачалници е пословична. Тъй като пак говориш за освободителната война, битката при Плевен е просто показателна. Едвам се справят руснаците с болния човек на Европа и ако не бяха румънците и нашето опълчение нямаше да има победа в тази война - факт!
Японците разкриха колко големи са руснаците двадесет и шест години по-късно като ги натириха в на кучето *** в далечния изток през 1904. През ПСВ руснаците ядоха такъв пердах при Таненберг, че даже и революция трябваше да изживеят. През 1920 поляците сами ги спряха при Висла и им показаха пътя за дома на съветските войски, а през 1940 финладците, нация колкото България по население, направиха за смях съветската армия. Да не говоря за ВСВ, когато немците едва не ги избиха до крак руснаците.
Лесно е да трепеш чукчи в далечния изток, други е да се биеш в Европа. Няма непобедима армия и великата ти Русия е била бита не от една и две страни. Факт.
Q99
на 27.08.2016 в 16:02:15 #8"Поради традиционната руска военна некомпетентност загиват излишно десетки хиляди руснаци във Северна България." Абе, шушляк, как може да си толкова залюхав се чудя. Отвори си една географска карта и я разгледай веднъж поне по-внимателно. Може би най-сетне ще забележиш очевидното - руснаците притежават най-голямата територия в света! Факт! А сега ни светни как се връзва твърдението ти за военната им некомпетентност и най-големите териториални завоевания на нация? Нещо така да те чуква поне леко по кухата ти кратуна, че тезата ти е напълно несвързана с реалността, фактите и логиката. Всъщност една работа се оценява по резултатите. Така че предвид най-голямата територия, която руснаците са завоювали и задържали досега, може спокойно да се твърди, че те са най-добрите войници и компетентността им във военното дело превъзхожда тази на останалите нации. И като ще ровиш в историята, вземи преброй колко войни са водили Русия и Турция и виж как е резултата. Ще установиш едно тотално военно преимущество на руската армия на турската. Ейййй тая пуста русофобия ще те умори някой ден......
Panther
на 27.08.2016 в 15:56:07 #7Благодарение на руските усилия и пари е създадено, въоръжено, екипирано и обучено Българското Опълчение. Към края на войната това са близо 10 000 души с военен опит, които след това са базата за създаването на Българска Земска Войска, а много от тях участват и в политическия живот. 12 опълченски дружини в на са 7400 души. В боя за Шипка участват 5 дружини. Общо защитниците са около 7500 в най-тежкия ден - 23ти. Който може да смята, колко са българите и колко са руски войници. Руските части в битката (преди идването на Радецки с помощта) са Орловския и Брянския полк. Най-лесната задача - коя е първата битка на Опълчението и как завършва? Лесна задача - защо "Орлово гнездо" се казва така? Малко по-трудна задача - има ли опълченци на известната картина "защитата на Орлово гнездо"?
Е_С_ССР
на 27.08.2016 в 15:25:46 #6Статията е за битката при Шипка, не е за войната. Вие русофилистиците почнахте да говорите само за Русия като се почне от #1 коментар и вие Умаложаважавате подвига на опълченците. Това е.
Е_С_ССР
на 27.08.2016 в 14:19:26 #5Казионните русофилистици скочиха на амбразурата не да бранят родината си, а чужда държава, била тя и освободителка! Тези българи ли или руски подлоги? Реторичен въпрос. Q99 Ако от злоба се умираше, то ти щеше отдавна да си изгнил. Поради традиционната руска военна некомпетентност загиват излишно десетки хиляди руснаци във Северна България. Знаеш много добре, че руснаците забатачват кампанията в Северна България и превръщат Осман паша в турски герой в западните вестници сражаващ се срещу многократно превъзхождащ го противник. На всички ни е ясно, че ако опълченците не бяха задържали Сюлейман на Шипка, руснаците щяха да бъдат изтласкани отвъд Дунав при последващо съединение на двете турски войски със съдбовни последствия за българите. Ти предпочиташ обаче да омаловажиш този факт и да се концентрираш върху идващите руски подкрепления. Това не е ли един вид българофобия в криворазбраното ти русофилиство? Русия над всичко? Много жалко, такива предатели за съжаление роди уродловия соц. При освобождението на Гърция и Сърбия същи има руска намеса и то не малка. Съмнявам се обаче в тези две страни да има такива нихилисти и русофилистици, които да слагат страната си на второ място. Нека все пак не забравяме, че във войната загиват хиляди румънски, фински, украински и още доста войници и на тях трябва да им се отдаде почит, а не само на руснаците и българското опълчение.
Q99
на 27.08.2016 в 11:30:04 #4"Такива като батнаско им е през мурата дори когато става въпрос за боевете на Шипка и благодарят само и единствено на руснаците" Ех, пуста пещерна русофобия. Ако от нея се умираше, ЕСъСъРъто отдавна да е гушнал букета. Че е имало хиляди българи, които са помагали е вярно, но специално за тази битка решаващото действие, което определя кой ще я спечели, е навременното идване на руските подкрепления. Което си е факт, няма как да се пренебрегне въпреки малоумните опити на соросоидната паплач да го направят.
Е_С_ССР
на 27.08.2016 в 10:14:30 #3Такива като батнаско им е през мурата дори когато става въпрос за боевете на Шипка и благодарят само и единствено на руснаците. Болните русофилистици игнорират и съзнателно не споменават, че е имало десетки хиляди българи, които не само са се сражавали и умирали във войната, но и такива, които са предоставяли безценна логистична, свързочна, акомодационна и обозна подкрепа. Без Русия нямаше да има свобода, но без опълченците нямаше да има победа във войната. Толкова е просто.
sponge_bog
на 27.08.2016 в 10:05:31 #2... съставлявайки основната част от руската армия и основновната част от жертвите ============================================ *не само в тази Руско-Турска война
sponge_bog
на 27.08.2016 в 10:03:51 #1Свободата е изваювана от българските опълчанци, българските емигранти в Руската Империя и Румъния, волжските българи, българското население на влахия, бесарабия, молдова, украйна и южна русия и казаците с български корени, които са тръгнали да освобождават България и са дали живота си, съставлявайки основната част от руската армия и основновната част от жертвите... благодарности заслужава Александър II
, който ги въоръжава и обявява войната (против съвета на повечето си министри).