Военното окръжие в Стара Загора обяви, че набира кандидати за служба в доброволния резерв на Българската армия, научи newsbg от община Стара Загора.  Като се позовават на Закона за резерва на въоръжените сили от отбранителните отдели в цялата страна търсят психически и физически здрави граждани, които са с чисто съдебно минало и да не са дисциплинарно уволнени от военна служба.

Кандидатите попълват декларация, че е съгласен да участва в операции или мисии извън страната и други документи, спрямо изискванията на длъжността, за която кандидатстват. Обявяването на свободните места за доброволни резервисти е според заповед на военния министър Николай Ненчев от 6 февруари т.г.

Newsbg установи, че желаещите за включване в доброволния резерв може да са и жени. Подборът е за цялата страна, документи се подават във Военното окръжие по постоянно местожителство. Одобрените преминават две седмици начална военна подготовка. Ако бъдат повикани, времето в казармата им се зачита за активна служба. Малко вероятно е доброволните резервисти да участват в мисии извън страната, но декларацията се попълва за всеки случай, ако бъдат зачислени към поделение, което участва в международни операции.

Доброволците, които са работили в армията и вече имат звание, трябва да попълнят и декларация, че желаят да бъдат приети на служба в доброволния резерв с по-нисък чин от притежавания от тях.

Пределната възраст на кандидатите не трябва да надхвърля  55 години за войниците, матросите, сержантите и старшините. За тези, които искат да заемат офицерски длъжности, тя е 60 години.

Желаещите да се включат в доброволните формирования могат да кандидатстват за три длъжности и те може да са в различни военни формирования. Срокът  за провеждане на конкурсите е  до 30.04.2015 г. Решилите да опитат късмета си във Военното окръжие на града на липите трябва да подадат документи до 20 март т.г.

За участие в конкурса е необходимо освен заявление до началника на Военното окръжие, да бъде приложена и автобиография, заверени копия от диплома за завършено образование и/или свидетелство за квалификация, декларация за наличие/липса на трудово или служебно правоотношение и копие на документ за трудов стаж, ако има такъв.

Още при подаването на документите е необходима и епикриза от личния лекар и личен амбулаторен картон, документ от психодиспансер по местоживеене, свидетелство за съдимост, декларация, че нямат друго гражданство освен българско, служебна бележка от Националната следствена служба, че срещу тях няма образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер, свидетелство за завършен курс по начална и/или специална военна подготовка и копие от военната книжка /за тези, които притежават/.

Според Закона, резервът се формира на два типа - доброволен и задължителен. Доброволните резервисти по времето, през което са на договор придобиват статус на резервисти, а техниката - статус на техника-резерв. Задължителният принцип се прилага за български граждание, които имат военна или друга специална подготовка или притежават техника и могат да получат мобилизационно назначение. Гражданите придобиват статус на запасни, а техниката - статус на техника-запас.