Темата е достатъчно важна, за да импровизираме. Toва заяви вицепремиерът и финансов министър Асен Василев по време на парламентарния контрол в Народното събрание. Той отговор на въпрос на опозицията относно ангажименти, които българското правителство ще поеме с Плана за възстановяване и устойчивост по отношение на бъдещето на комплекса "Марица-Изток".

Проектът за разширение на ПАВЕЦ Чаира ще се случи и няма как да е със средства от Плана за възстановяване и устойчивост. Причината проектът да не е започнал е, че това, което заварило правителството в сектор "Околна среда" е наказателни процедури и несвършена работа по мерки "НАТУРА", които блокират започването на проекта. МОСВ заедно с БАН работят по това да се свърши работата и в рамките на настоящата година проектът да бъде отблокиран, обясни Василев.

Възможностите за допълнителните ПАВЕЦ мощности също се разглеждат.

Относно ангажиментите на правителството на комплекса "Марица Изток", Василев поясни, че това, което правителството поема като ангажимент е 40% намаление на въглеродния отпечатък на комплекса и затваряне на централите, които не отговарят на екологичните изисквания към момента. Ангажимент за затваряне на допълнителни мощности не е предложено в текущия план.

Василев уточни, че след проведени разговори с международни компании станало ясно, че има голям интерес за изграждането на завод за батерии у нас. Батериите идват на цени, които са значителни по-ниски от това, което са били преди две или три години. Идеята не е да се купят едни батерии, а в България да дойдат заводи за батерии и да се замени местен ресурс с местен ресурс, а не да се замени местен ресурс с внос, подчерта финансовият министър.

Асен Василев обясни, че идеята е първо да се изгради сериозен капацитет за батерии, а отделно по Плана за справедлив преход е предвиден ресурс за преквалификация на работна сила, която да бъде назначена в завода за батерии. Когато се минава към зелена енергия, трябва да бъдем сигурни, че може да се използва като базова мощност, а не като стане минус 15 да останем без базови мощности, добави Василев.

Във връзка с новото ръководство на Агенцията по обществени поръчки, Асен Василев заяви, че АОП е много важен контролен орган, който до последните 15 години не си вършила работа. За 14 000 обществени поръчки звеното за контрол, което трябвало да провери документите и дали няма дискриминационно условие, се състояло от 21 човека. Как 21 човека проверяват 14 000 обществени поръчки?, запита финансовият министър.

Асен Василев: Продължаваме да отхвърляме конкретен срок за затваряне на ТЕЦ-ове

Асен Василев: Продължаваме да отхвърляме конкретен срок за затваряне на ТЕЦ-ове

Очакваме официална обратна връзка от ЕК за новите предложения по Плана за възстановяване и устойчивост

Досегашният работодател на АОП направил голяма експанзия и направил доста добри мажове при тази експанзия. АОП трябва да извършва предварителен контрол, да направи типови договори и трябва да направи последващ контрол на големите поръчки, настоя Асен Василев.

Василев изтъкна, че не знае дали правителството ще е А отбор или Б отбор, но няма да простят инхаус процедурите.

По отношение към института на финансовия омбудсман, Василев коментира, че това е колективен орган и дали тази схема работи добре, трябва да се направи едно запитване към Комисия за защита на потребителите (КЗП) В би отговорила по-добре. Финансовият омбудсмана е в ресора на вицепремиера и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова и тя може да отговори по-добре за защита на потребителите, уточни Василев.

Институцията на финансов омбудсман се изпълнява от КЗП и секторните подкомисии. Ако тази работа не е ефективна, правителството е готово да седне и да разговаря с партиите за това КЗП и подкомисиите да станат по-ефективни. Не сме единствената държава, която използва колективни органи, обясни Василев в дуплика към лидера на Възраждане Костадин Костадинов.