Има огромен потенциал да бъде развита енергетика в България, разчитаща на водорода като енергиен източник. Около това мнение се обединиха участниците в форум, озаглавен "Бъдещето на водорода в България", проведен в София Тех Парк.

В конференцията участваха министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, ръководителят на образователното ведомство акад. Николай Денков, както и българският еврокомисар с ресор научни изследвания, култура и образование Мария Габриел

България да произвежда зелен водород в "Марица Изток" и да изнася за Германия, предложи Румен Радев

България да произвежда зелен водород в "Марица Изток" и да изнася за Германия, предложи Румен Радев

В България вече има компании, които имат опит технологично да заменят изкопаемите горива с водород

Войната преобърна приоритетите на Европейския съюз, но усилията за намиране на независими, чисти източници на енергия продължава, въпреки че това не значи край на фосилните горива, посочи министър Лорер.

"Новото гориво, което се задава, което обещава Европа да стане наистина независима, е именно водородът", подчерта той.

Все още има неясноти около новата водородна технология, добави той. Именно затова било много важно да се инвестират сериозни средства в проучването и развитието й. "Така че тези технологии да бъдат напълно заменимо гориво за нашата икономика", добави Лорер.

Предложение за завод за зелен водород в „Равнец“ слага край на карго летище?

Предложение за завод за зелен водород в „Равнец“ слага край на карго летище?

Концесията е била в плана на правителството на Кирил Петков

Именно водородните енергийни технологии са базисен акцент в зелената концепция на Брюксел - между 20 и 40 милиарда евро се планира да бъдат инвестирани за водородни тръбопроводи в следващите години, а около 20 милиарда евро ще се инвестират в инфраструктура за съхранение на енергията.

Все още нямаме "водородна долина", каквито се изграждат в редица западни държави, подчертаха Лорер, а в последствие и еврокомисарят Мария Габриел.

"Това е стратегическа за България и Европа тема - използването на водорода в енергийните системи. Много е важно сега да подпомогнем трансформацията към неутрална икономика", заяви на свой ред тя.

И посочи - стратегическа цел на текущите ръководни фактори в Брюксел било удвояването на "водородните долини" в целия Съюз с хоризонт 2025 година. Втора основна цел пък е да се инвестира в кадри, които да работят в този отрасъл.

България трябва да заяви лидерство в тази сфера, категоричен пък бе шефът на министър Денков. И увери - важна задача на подконтролното му ведомство ще бъде именно обучението на подобен род кадри.