Единствено негативи носи фактът, че за първи път България номинира не един, а двама кандидати за европейски комисари - Даниел Лорер от ПП/ДБ и Илиана Иванова от ГЕРБ. В това бе категоричен пред bTV Илхан Кючюк, евродепутат от ДПС и съпредседател на Партията на европейските либерали (ALDE).

Ние сме в безпрецедентна ситуация, за първи път България номинира двама еврокомисари, което значи, че всеки един от тях ще търси подкрепа. Не знам какъв ще е резултата, но ние ще бъдем разединени в очите на външния свят", каза той.

Всичко в крайна сметка е в ръцете на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, която ще избере първоначално кой ресор да поеме българският представител, а след това - кой да бъде този представител, посочи евродепутатът.

"Когато няма ясна национална позиция кой да бъде нашия еврокомисар и какъв ресор искаме, тогава идват много въпросителни."

А във времеви план, очерта вариантите Кючюк, има две опции - по-бързата, при която изборът да приключи до средата или края на юли, и по-песимистичната - изборът да се протака до септември-октомври.

Оставят на ЕК да си избере по-добрия български еврокомисар

Оставят на ЕК да си избере по-добрия български еврокомисар

Според Николай Денков и двамата кандидати са достойни

"Ако се отиде във втория вариант, който е далеч по-лошия за България, реално новият български комисар ще има по-малко от година (мандат). А има големи въпроси, които се решават в момента - бъдещето на Европа, автономията на ЕС, предстоят европейските избори. Заедно с тях обаче върви в пакет и изборът на големите позиции - председател на Европейския съвет, върховен представител, който отговаря за външната политика и политиката по сигурност", продължи той.

"Не искам да предопределям кой да бъде българския комисар, ДПС досега сме нямали кандидатура. Но винаги сме били конструктивни", не се ангажира да коментира кой между Иванова и Лолер е по-стойностната кандидатура евродепутатът.

Кючюк, който е докладчик на ЕП за напредъка на Северна Македония, за пореден път коментира и отлагането на доклада си за есента след избухването на скандал, при който от партии като ИТН и ВМРО го обвиниха, че предава националните интереси, защото в него не бил включено изискването за спиране на езика на омразата срещу българите. Основната му теза - отлагането е нужно, за да се уталожат страстите в РСМ и у нас.

"Този доклад не решава историческите въпроси от 150 години, не решава въпроса за идентичността. Но да, той дава ясна оценка, едногодишна, за състоянието на македонската демокрация, върховенството на правото, за човешките права и свободи. (Българските интереси) са защитени от редица договори, това, което подписахме през 2017 година, е в основата на всеки един доклад", увери евродепутатът.

Всеки един доклад освен това бил "нюансиран", като било нормално опозицията да го критикува, а управляващите да го подкрепят, смята той. "Има ли нужда България да налива допълнителен разрив в този разговор, след като самата България очаква българите да бъдат записани в конституцията на РСМ?", попита още представителят на ДПС в европарламента.

Кючюк успокои - няма вариант, ако Скопие иска да продължи преговорите за членство в ЕС, да не запише българите в конституцията си. "Но не искам македонизма или фалшивия национализъм в България да победят. Искам да има добросъседство, което да се основава на европейски принципи", отсече той.

Илхан Кючук: РСМ се възползва от политическата ситуация у нас

Илхан Кючук: РСМ се възползва от политическата ситуация у нас

Начинът да излезем от порочния кръг на обвиненията, е да потърсим законодателни и институционални механизми