"Европейската комисия разбира важността, която България и Румъния придават на присъединяването към Шенген, но решението относно разширяването на Шенгенското пространство остава напълно в ръцете на държавите-членки и Комисията не играе роля в този процес. Между Шенген и Механизма зз сътрудничество и проверка няма правна връзка".

Това посочва председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу в отговор на въпрос от българския евродепутат Илияна Йотова за тревожната констатация, че критериите на Механизма за сътрудничество и проверка се смесват с тези за оценка на прилагането на разпоредбите на достиженията на правото от Шенген за България и Румъния.

Припомняме, вчера Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи прие доклада, като остави в него 2011 г. като пожелателен срок за влизането на България и Румъния в Шенген, след като мнозинството депутатите в комисията гласуваха против предложението годината да не бъде упоменавана.

Брюксел обяви, че технически сме готови за Шенген
Още...

В своето питане българският евродепутат постави въпроса за сроковете за приключване на механизма за наблюдение и за конкретните критерии, по които се извършва оценката за изпълнение на препоръките на Европейската комисия за България и Румъния.
Барозу припомня, че мониторинговият механизъм е бил създаден при присъединяването на двете страни към ЕС, за да бъдат отстранени все още съществуващите пропуски в областта на съдебната реформа, борбата срещу корупцията и, в случая на България, срещу организираната престъпност.

"И двете страни днес признават, че Механизмът за сътрудничество и проверка осигурява положителна подкрепа за усилията за реформи на страните. Чрез издаваните периодични доклади Механизмът допринесе за прозрачността на процеса на реформи в България и Румъния", посочва Жозе Барозу. "Той послужи двете държави-членки да носят отговорност за своите ангажименти, поети при присъединяването пред техните граждани и другите държави-членки. България и Румъния остават с ангажимент да работят заедно с Комисията на тази основа", пише председателят на ЕК.

Механизмът ще бъде отменен, когато всички специфични цели, установени отделно за двете държави-членки, са изпълнени в задоволителна степен. Комисията е на мнение, че специфичните цели на Механизма за сътрудничество и проверка остават валидна отправна точка за двете държави-членки и не възнамерява да ги промени.

Барозу подчертава, че тези цели са взаимосвързани и не могат да бъдат отменени поотделно, а трябва да бъдат разглеждани с всеобхватен подход. Комисията вярва, че постигането на специфичните цели може да стане чрез последователен политически ангажимент за реформи и тясно сътрудничество на българските и румънските органи с Комисията, пише още Барозу.