„Атака" се опасява, че с константния бежански поток към България се цели уплътняване на мюсюлманското население у нас с радикални елементи.

Атакистката Магдалена Ташева се опита да убеди правната комисия към парламента в това, че са нужни изменения в Закона за убежището и бежанците, с които да се ограничи пребиваването на бежанците в рамките на страната.

В името на социалния и на етническия мир, нека да пощадим България от това зло, което нахлува по трафикантските мрежи на Турция", призова Ташева колегите си.

Тя настоя да се заличи членът, в който се регламентира, че - получил веднъж статут, бежанец може да се събере с цялото си семейство на територията на България. Да се регламентира и определеният срок, в който бежанците могат да останат в рамките на страната, искат от „Атака".

Знаем, че това са мюсюлмански маси с големи семейства и цели родове и предвид социалната катастрофа в България, отчитайки, че страната не може да изхранва този поток, който не дава признаци да секва, този законопроект ще ни облекчи, разви визията си атакистката. За нея, като държава, ние нямаме възможност да издържаме „хилядите нахлуващи чрез турските трафиканти имигранти".

Тези неинтегрируеми маси трябва да се оземляват или да отсядат в смесените райони - цели се уплътняване на мюсюлманското население у нас с радикални елементи. Защо богатият ислямски свят не поеме грижата за своите събратя там, където населението си пасва културно и религиозно, поиска да знае Ташева.

Нейните идеи обаче не срещнаха никаква подкрепа от страна на МВР, което до голяма степен е засегнало в работата си въпроса с бежанците. Служител от „Гранична полиция" обясни на Ташева, че тя реално иска отмяна на правната възможност на събирането на семейството на чужденец със статут на бежанец, като това е резултат от транспонирани директиви, от които не можем да се отметнем.

В крайна сметка дискусията по темата се проточи без достигане до изводи или съгласие, което наложи с процедурно предложение да се спрат дебатите по исканията на „Атака". При последвалото гласуване единствено атакистът Явор Нотев даде положителен вот в подкрепа на колежката си. 8 депутати се обявиха против идеите на националистите, а четирима се въздържаха.

Междувременно на първо четене в комисията мина законопроект с редакции по същия закон, внесен от ДПС депутата Тунчер Кърджалиев. Неговите предложения срещнаха широк консенсус сред народните представители и гостите от други отговорни институции, тъй като законопроектът транспонира едновременно две европейски директиви. Все пак от „Атака" решиха да се въздържат от подкрепа, макар да признаха положителните качества на законопроекта.

От април месец има запитване от ЕК защо почти 5 месеца този законопроект не е приет, като той трябва да мине на второ четене в парламента възможно по-скоро, за да се спасим от наказателна процедура от страна на ЕК.