"Няма да коментирам поведението на политиците, които се наредиха отново преди нас на шествието." В словото си на тържествена церемония в аулата на СУ "Св. Климент Охридски" ректорът на университета проф. Анастас Герджиков разкритикува поведението на българските политици. Безобразието обаче, според Герджиков, се превръща с традиция.
"Преди да станат политици, те не са участвали в шествие и не знаят какъв е редът", остро реагира той.
Традиционното шествие по повод Деня на славянската писменост и култура бе предвождано от президента Румен Радев, госта му генералния секретар на ЮНЕСКО Одри Азуле, образователния министър Красимир Вълчев и министърът на културата Боил Банов. В него начело се включиха и вицепрезидентът Илиана Йотова, но и лидерът на БСП Корнелия Нинова, кандидатът за евродепутат от ГЕРБ Лиляна Павлова, външният министър Екатерина Захариева, вицепремиерът Мариана Николова, както и други политици.
Днес е много по-трудно да отговорим на въпроса каква просвета имаме, продължи с тъжните констатации ректорът. Култура и духовност не се наливат насила, по думите му.
Няма сфера, която според него да не е засегната от еволюцията на технологиите, но автоматизацията, глобализацията и изкуственият интелект ще изместят човека от едни професии и той ще ги замени с други. Затова професионалното образование и реализация трябва добре да се обмислят.
Истинският въпрос на съвременното образование е какви знания и умения да дадем на младите хора, както и дали изобщо има смисъл да даваме бързо остаряващи знания, изрази мнение ректорът.
По думите му, тези въпроси предизвикват сериозни дебати в световен мащаб, но въпреки това съществуват непреходни ценности.
Можеш да симулираш интелект, но не можеш да симулираш духовноств, затова днешният празник е толкова ценен, добави проф. Герджиков.
Той призова духовността, вярата в доброто и любовта между хората да се запазят.
Comon Sense
на 25.05.2019 в 06:37:34 #2Жалко е, че политици не академици водиха шествието. Това е пример на нивото и криворазбраната роля на двете съсловия. Колкото до "Изкуствен Интелект" е очевидно че няма никакво разбиране на понятието: UBER не е равен на "Изкуствен Интелект" - UBER е таксиметрова услуга, която заявяваш не като звъниш и даваш адрес, ами подаваш заявка като въвеждаш адреса на който искаш да отидеш (пишеш) и тази заявка достига до UBER шофьори в близост до твоита локация (това се установява от GPS функцията на твоя телефон (вместо оператора да те пита откъде ще пътувате) и който от шофьорите е най-бърз взема поръчката, вместо диспечера да избира кое такси ще я изпълни. Това е просто автоматизация на иначе извършвани от човека дейностти. Другото хубаво на UBER е, че автотично изчислява колко ще струва и когато пътуването приключи, сумата автоматично се взема от зададената от вас кредитна карта. Ако искате можете да добавите бакшиш - програмата ви подканя, но не ви задължава. Но наистина у нас понятия като Инкуствен Интелект, машин леарнинг, дигитализация ... се използват като шаблони и обикновено тези които ги употребяват не ги разбират, но си мислят че така изглеждат УМНИ. Имаше една зам-министърка на здравеопазването дето почти всяка втора дума и беше "реимбурсация" - отвратително направо. Ама нинкак не се учудвам, откакто в Университета тази година тема за кандидатстудентски изпит беше "За няколко лайка повече" - ей богу бая се изпотих докато включа се искаш да кажат "За няколко харесвания повече" - иначе то лайка си е растение нали? А ако искат да въведат чуждица, дали пък "лайквания" не е по-правилно? Та каквито политиците, такива и академиците или по скоро обратното: каквито академиците, такива и политиците - Бог да ни пази.
Philosopher
на 24.05.2019 в 19:37:44 #1Ректорът е червена куха тиква!