Заседанието на Народното събрание днес бе прекратено безславно, точно както и започна, въпреки амбициозната си програма, която гласува.
Близо четири часа и няколко почивки трябваха на депутатите днес, за да гласуват своите представители в постоянните делегации на Народното събрание в международни организации, най-накрая те излъчиха свои представители.
След това депутатите започнаха дълга дискусия по промените в закона за опазване на околната среда, свързани с касационните жалби при реализиране на обекти от национално и стратегическо значение. Вносители на текстовете са народни представители от парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ-СДС и ПГ на ДПС.
Те предвиждат решенията на първоинстанционния съд да не подлежат на касационно обжалване при обекти от национално и стратегическо значение.
До момента в закона е разписано, че окончателни са решенията на първоинстанционния съд по жалби, подадени до 1 юли 2024 г. срещу становища и решения, свързани с реализацията на обекти с национално значение, определени като такива с акт на Министерския съвет, и са обекти със стратегическа важност. С промените се предлага този срок да отпадне.
Основната цел е да не се допуска създаването на условия за забавяне реализацията на обекти с национално значение и обекти със стратегическа важност, като се предлага решенията на първоинстанционния съд да не подлежат на касационно обжалване, посочват вносителите на текстовете.
Дебатът беше прекъснат няколко пъти и от процедури, включително и с искане да се облекчи дневния ред, за да не се провали очакваното изслушване на Цветан Василев в комисията за Нотариуси и Пепи Еврото, което не беше прието обаче. След това обаче при искане за проверка на кворума се оказа, че в пленарна зала кворум няма. Въпреки призивите на председателстващата заседанието Росица Кирова колегите да вземат сериозно отношение по амбициозния дневен ред, депутатите така и не влязоха в зала, а залата на комисията за Нотариуса пращеше по шевовете.
След четвъртата проверка на кворума залата остана празна и депутатите се разпуснаха без гласуване на така важните промени в закона за опазване на околната среда. Също така се провали и изслушването на четиримата министри, които бяха извикани днес от Корнелия Нинова и социалисти, с подкрепата на подписи от ГЕРБ и ДПС на Пеевски по темата за липсата на вода и населените места с воден режим. Вчера това беше най-важната тема, която бе изтъквана.
Сутринта партиите си разпределиха места в следните постоянни делегации:
Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа - за ръководител на делегацията беше избран Станислав Анастасов (ДПС), а за заместник-ръководители - Екатерина Захариева (ГЕРБ-СДС), Даниел Лорер ("Продължаваме промяната-Демократична България") и Стоян Таслаков ("Възраждане'')
Съветът на Европа- Георг Георгиев от ГЕРБ-СДС е начело на постоянната делегация, а заместник-ръководители са Надежда Йорданова (ПП-ДБ) и Тошко Йорданов (ИТН)
Парламентарната асамблея по франкофония- Драгомир Стойнев (БСП) ще ръководи парламентарната делегация, заместник-ръководител ще е Калина Константинова (ПП-ДБ)
Парламентарната асамблея на НАТО- Даниел Митов (ГЕРБ-СДС) - ръководител делегацията, а Радослав Рибарски (ПП-ДБ) и Байрам Байрам (ДПС) за заместник-ръководители. В състава ѝ са още Христо Гаджев (ГЕРБ-СДС), Димчо Димчев ("Възраждане") и Атанас Зафиров (БСП).
Парламентарното измерение на Централноевропейската инициатива- Начело на делегацията застава Коста Стоянов ("Възраждане"), заместник-ръководители са Жечо Станков (ГЕРБ-СДС) и Иван Белчев (ПП-ДБ).
Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество- Борис Аладжов ("Възраждане") е начело на постоянната делегация, а Павел Христов е заместник-ръководител.
Интерпарламентарната асамблея по православие- делегацията се състои от четирима членове - Тома Биков (ГЕРБ-СДС), Йордан Терзийски (ПП-ДБ), Петър Петров ("Възраждане") и Николай Златарски (ДПС)
Парламентарната асамблея на Съюза за Средиземноморието - делегацията оглави Кристина Петкова от ПП-ДБ
Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа- за ръководител беше избран Станислав Балабанов (ИТН), а за заместник-ръководител - Ангел Георгиев ("Възраждане").
Интерпарламентарния съюз- Деница Симеонова от ПП-ДБ оглави делегацията, а Росица Кирова (ГЕРБ-СДС) беше избрана за заместник-ръководител.