Със започване работата на 51-вото Народно събрание (НС) пред народните представители отново се поставя въпросът с изтеклите мандати на еднолични и колективни органи, които се избират изцяло или частично от парламента.

Това се казва обръщение от Българския институт за правни инициативи (БИПИ) до депутатите. То включва конкретни предложения във връзка с провеждането на избор на членове на институции от НС. Адресирано е доц. Наталия Киселова, председател на 51-вото Народно събрание, Бойко Борисов, председател на ПГ ГЕРБ-СДС, Надежда Йорданова и акад. Николай Денков съпредседатели на ПГ "Продължаваме промяната - Демократична България", Костадин Костадинов, председател на ПГ "Възраждане", Делян Пеевски, председател на ПГ "Движение за права и свободи - Ново начало", Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов, съпредседатели на ПГ БСП - Обединена левица и Джевдет Чакъров, председател на ПГ "Демокрация, права и свободи", Тошко Йорданов, председател на ПГ "Има такъв народ" и Кирил Веселински, председател на ПГ МЕЧ.

"Последните издания на Народното събрание не съумяха да направят дори и малки стъпки в посока укрепване на институциите и допринесоха за още по-голям хаос с противоречиво организирани процедури за избор или с необосновани смени в органи", посочват от БИПИ и подчертават, че невъзможността в парламента да се формира воля за спазване на Конституцията и законите на страната задълбочава политическата криза, уронва престижа и намалява доверието към НС. От организацията допълват, че тази невъзможност вече се превръща в основа на задаващата се конституционна криза. За да се избегне това, от БИПИ призовават Народното събрание да спази задълженията си. "Попълването на състава на органите, избирани от парламента, гарантира законосъобразното им функциониране, спазването на принципа за разделението на властите и осигуряването на върховенство на правото", посочват още от организацията.

Десислава Атанасова ще гледа и питането на ПП-ДБ за изтеклия мандат на ВСС

Десислава Атанасова ще гледа и питането на ПП-ДБ за изтеклия мандат на ВСС

След като по-рано беше разпределена за докладчик и по делото на ГЕРБ

От Българския институт за правни инициативи изтъкват, че ефективната борба с корупцията и функционираща съдебна система са възможни единствено чрез работещи институции и затова и трябва депутатите да предприемат незабавни действия за организиране на процедури за избор на нов състав на институциите с изтекли и предсрочно прекратени мандати.

От организацията добавят, че по Конституция народните представители не само а пряк изразител на суверенитета на народа чрез предоставената им законодателна инициатива, но имат и решаваща роля за изграждане на институционална система, която се основава на ефективното разделение и взаимен контрол на властите. "Правният хаос с назначенията вече достига измерения, които са невиждани в най-новата ни история и застрашават нормалното функциониране на държавното управление и цели обществени сектори", заявяват от БИПИ.

"Правосъдие за всеки" пак възроптаха за новия главен прокурор пред Съдебната палата

"Правосъдие за всеки" пак възроптаха за новия главен прокурор пред Съдебната палата

И напомниха, че тази седмица изтича срокът за промяна в ЗСВ за спиране на процедурата

От Българския институт за правни инициативи посочват и конкретни проблеми поради изтеклите мандати на институции:

  • По преюдициално запитване от Софийски районен съд по съединени дела C‑313/23, C‑316/23 пред Съда на Европейския съюз относно компетентността на Инспектората към Висшия съдебен съвет за образуването на дисциплинарно производство срещу съдии и прокурори при изтекъл мандат, генералният адвокат Priit Pikamäe в свое становище споделя мнението, че ИВСС не може да изпълнява функциите си след изтекъл мандат, защото това противоречи на правото на ЕС;
  • Изборът на органи като Комисията за противодействие на корупцията е възможен единствено опосредствано чрез други органи, тъй като предвижда участие на представител на омбудсмана, а в момента няма нито титуляр, нито заместник на институцията (чл. 8, ал. 4 от ЗПК);
  • Действащият служебен министър-председател е в несъвместимост със заемане на длъжността председател на Сметна палата, поради което няма правна възможност той да се върне на този пост и трябва да се започне процедура за избор на председател на Сметната палата.
ПП-ДБ с предложение да се попълни домовата книга за служебен премиер

ПП-ДБ с предложение да се попълни домовата книга за служебен премиер

Проектозакон за избор на заместници в Сметната палата

От БИПИ отправят и конкретни предложения за преодоляване на институционалната криза:

  • Създаване на Комисия по избор на органи. В правомощията ѝ трябва да се включи проследяване на изтеклите мандати на органите, на която база да се състави график за провеждане на процедурите. Комисията следва да подготвя проекти на процедурни правила за избор на органите и да ги внася за приемане от народните представители. Комисията следва да бъде съставена на паритетен принцип - с еднакъв брой членове от всички парламентарни групи, тъй като политическият баланс е предпоставка за обективност при провеждане на процедурите. Минималният стандарт от реквизити, които трябва да съдържат процедурните правила, следва да включва изискване за предоставяне на концепция за управление на органа, за който се кандидатства, оценка на почтеността на кандидатите, възможност за ефективно включване на граждански организации и професионални общности при номинирането и изслушването, анализ на състоянието на органа и сектора.
  • Процедура по селектиране и изслушване на кандидатите. В правилата за всяка отделна процедура следва да се предвидят съвместни заседания на Комисията по избора на органи и съответната ресорна парламентарна комисия по публични сектори на управление (финанси, енергетика, правни въпроси и т.н.). Заседанията следва да се фокусират върху концепциите на кандидатите. Комисията по избора на органи следва да прояви проактивен подход в процеса на номиниране - да се обърне към професионални и академични общности, граждански организации за номиниране на кандидати, така че да не преобладава партийно-квотното разпределение на позициите в независимите регулатори и в другите органи.
  • Избор на еднолични или колективни органи. Каквито и правила да бъдат записани, те винаги могат да бъдат нарушени, ако народните представители не проявят самосъзнание и отговорност, че чрез конституирането на органи и извършване на персонални назначения определят не само рамката и средата за независимост на даден орган, но и доброто управление в сектори, в които материалните интереси и разходването на бюджетни ресурси са огромни. Партиите трябва да се откажат доброволно от това да индуцират политическо влияние върху регулаторите и да направят такива процедури по избор, които да осигурят, че на компетентни и почтени хора е поверено висшето административно ръководство в страната. Това важи с особена сила за инспекторите и главния инспектор на ИВСС и за членовете на ВСС от парламентарната квота. Именно изборът на тези хора, поради изискването за квалифицирано мнозинство, ще бъде и реалният тест за това Народно събрание - доколко в него има готовност за работа, базирана на установени демократични принципи и стандарти, а не на тяснопартийни прищевки.
Определиха Десислава Атанасова за докладчик по делото на ГЕРБ за изтеклия мандат на ВСС

Определиха Десислава Атанасова за докладчик по делото на ГЕРБ за изтеклия мандат на ВСС

Тя бе дългогодишен депутат от ГЕРБ преди да стане конституционен съдия

"Считаме, че обществените очаквания и гражданската енергия в момента поставят пред народните представители в 51-ото Народно събрание високата и отговорна мисия да възстановят принципа за разделение на властите и да положат всички възможни усилия за възстановяване и изграждане на демократичната институционална инфраструктура. В противен случай, рискът политическата и конституционна криза да доведе до обществено недоволство и протести е огромен", предупреждават от Българския институт за правни инициативи. От организацията заявяват готовност да окажат експертна помощ на Народното събрание.