От 27 април 2015 до 15 февруари 2016 за участието на военни в охраната на границата са похарчени 1 966 011 лева.
Това стана ясно по време на заседанието на комисията по отбрана в НС, която прие на първо четене промените в Закона за отбраната и въоръжените сили.
Как армията ще участва ще се решава с акт на МС и с акт на кабинета ще се определи финансовото и ресурсно участие.
От МВР и МО са единодушни, че участието на армията се налага заради засиления бежански поток, който може да се очаква със затоплянето на времето.
Независимият депутат Велизар Енчев поиска промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО). Той припомни, че за една година стаж при висок риск работа на военните се зачита за 3 години осигурителен стаж. За по-нисък риск една година се зачита за две. Такива условия той поиска и за военните, които ще бранят браздата.
От ГЕРБ обаче обясниха, че охраната на границата в мирно време не е тежка работа.
Пламен Манушев пък „захапа” полицаите, които се оплакват от условията, при които работят на границата и изтъкна: „За разлика от полицаите, служещите в БА могат да живеят и оживеят в гората”. Българският войник, по думите му, можел да си направи палатка и кухня при полеви условия.
„Беше ясно, че водата в Черно море е солена и не беше нужно да пием от нея”, намеси се и Красимир Каракачанов. По мнението му отдавна трябвало да се уреди въпросът с охраната на границата ни.
Имаме над 2 милиона бежанци в Турция, които са инструмент за политиката на Ердоган, притеснен е патриотът. "Трябва да защитим границата си", категоричен бе той.
Армията не е балет, обясни Каракачанов и настоя тя да употребява сила при нужда, а не да е ням бдител в охраната на браздата. МО не е социално министерство да носи храна и вода на бежанците, подчерта патриотът.
Михо Михов от АБВ пък отправи критика, че непрекъснато се сменял законът и настоя за цялостни изменения, а не да се работи „едно по едно”.