Ще искаме от ЕС България да не търпи санкции за заема, който трябва да вземе страната ни за проекта „Набуко".

Това заяви премиерът Бойко Борисов след среща с грузинския си колега Ника Гилаури. Двамата са обсъдили редица въпроси, сред които и бъдещето на „Набуко".

Борисов уточни, че заемът, който трябва да вземем за участие в проекта е в размер на стотици милиони евро и този заем се отразява в дефицита ни.

Българският премиер бе категоричен, че финансовият министър няма да позволи увеличаване на дефицита. ЕК ще ни наложи глоба  за по-големия дефицит, изтъкна Борисов.

Ако „Набуко" е приоритетният проект за ЕС, нека ЕК извади зад скоби парите за „Набуко" и да не търпим санкции, настоя министър-председателят. Аргумент за това ни искане ще е, че за 20-30 години според Борисов този проект ще възвърне инвестицията си.

"Тези пари, които сега ще вложим в „Набуко", всъщност няма да са дефицит от опасния, да го наречем, дефицит, който всъщност е изхарчване на парите, без да има възвращаемост за тях", коментира българският премиер. Според него не е редно ЕК да санкционира правителствата, че имат дефицит от кредити за подобни проекти.

"Затова поставяме по този начин въпроса. Аз се надявам, че ако е истински приоритетът „Набуко" за ЕС, ще бъде разрешен по този начин", коментира българският премиер. В противен случай аз ще се усъмня, че това е приоритет, допълни Бойко Борисов. Той бе категоричен, че страната ни ще настоява още „Набуко" да влезе официално в дневния ред на ЕС.

Той коментира още, че много бавно и инертно се движи проектът на ниво ЕС. Но като цяло Борисов е оптимист за бъдещето на „Набуко": "Този проект става все по-ясен и възможен".

Към момента ЕС е отделил 200 млн. евро за реализацията на „Набуко", като тези средства са за инфраструктурата на проекта.

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков след срещата обясни пред медиите, че България ще иска от ЕС по-бързото отпускане на необходимите над 60 млн. евро за изграждането на българо-турската газова връзка, която ще е част от „Набуко".

До 2-3 седмици турската компания ще си направи нужните разчети, по думите на Трайков, така че след това двете страни съвместно да отправят искането към ЕК за бързото отпускане на средствата за изграждането на инфраструктурата на „Набуко". В най-добрия случай при перфектна организация до месец може да отправим искането си, каза още Трайчо Трайков.

Иначе двамата премиери са обсъдили възможността за директна авиолиния от София до Тбилиси.

Борисов е убедил колегата си Ника Гилаури, че Грузия може да разчита на България за членството й в НАТО. Премиерът на България е доволен, че това е първа визита на грузински премиер у нас. Даваме добро начало за работа в бъдеще, коментира Бойко Борисов.

„Набуко" е стратегически проект, заяви от своя страна и грузинският премиер. Обсъдена е и възможността за пренос на компресиран газ за България.