Идете на „Цанков камък" - паметникът на глупостта в Европа. С тези думи премиерът Бойко Борисов се обърна към Академичния съвет на Техническия университет в София. Борисов посети ВУЗ-а по случай неговата 65-годишнина.

Премиерът призна, че „Цанков камък" би било най-доброто съоръжение, ако страната ни кандидатства в конкурс за най-голям плувен комплекс в Европа. Той припомни, че „плувен комплекс „Цаков камък" струва на държавата 1 милиард лева.

"Иначе е красиво, направено е терасовидно", допълни премиерът.

Още 20-години ще повтаряме тези неща, заяви още той в отговор на критиките на опозицията, че се оправдава с лошо наследство.

Министър-председателят заяви пред Академичния съвет, че не е съгласен, че в условия на криза се правят реформи.

Кога правиш ремонт в къщи, когато имаш пари и даваш на жена си да прави ремонт, да купи нова кухня, нова печка или когато нямаш пари?," попита Борисов и изтъкна, че реформа се прави с пари, а не при безпаричие.
Според него златното време за реформи е било 2008 година.

Премиерът коментира и последните социологични проучвания, според които ГЕРБ и правителството му губят подкрепата си: „Моята социология е друга - като ходя по улиците и като чувам как хората се обръщат към мен."

Бойко Борисов смята, че в бъдеще ще има работа за инженерни специалности, тъй като страната ни се е заела с участието в „Южен поток", евентуално „Набуко" плюс „АЕЦ Белене". За малко повече оптимизъм, призова премиерът.

Бойко Борисов призна обаче, че в страната се усеща липсата на инженерни специалисти. Такава е и тенденцията според него не само в Европа, но и в САЩ, където са произведени три пъти по-малко инженери, отколкото са необходими.
Той посочи и че за една година страната ни е обучила около 7-8 000 юристи.

Според него техническите университети трябва да дават максимално добре подготвени кадри, но проблем на българското образование е липсата на достатъчен стаж.
Според Бойко Борисов в българското обществено съзнание да си монтьор с BMW и Мерцедес е толкова престижно, колкото и да си висшист.

„Ако страната ни успее да реализира газовите си проекти, България, по думите на премиера, ще стане газов център на Балканите. „Колко инженери ще ни трябват?", попита той и допълни: „Говорим за втора атомна централа. Кой ще я строи? Имаме ли такива инженери, техници и заварчици?"

Кой ще я строи АЕЦ „Белене"? Имаме ли такива инженери, техници и заварчици?"

 

Борисов посочи и че дълго би могъл да критикува начина, по който е изграждана българската икономика в последните 20 години. „Няма логика да продаваш „Кремиковци" за един долар и в същото време да вземаш заем от японската банка да ми строиш пристанище в Бургас", посочи премиерът.
Заради грешно водена политика в сферата на икономиката, по думите на Борисов, сега правителството плаща редица заеми.

Не може да се залага само на екологично производство и туризъм. Това заяви от своя страна ректорът на ТУ Камен Веселинов. Издръжката на инженерите е сред най-скъпите сред образованието, коментира той, тъй като инженерните специалисти се изграждат в лабораториите.

Той алармира, че те напускат страната в търсене на по-добра перспектива.
Грижата за техническото образование е грижа за нациите", смята също министърът на образованието Сергей Игнатов. „За нас ще е унижение да живеем в страна, в която се правят кифли и пици, а бабите сменят чаршафи. Вашите амбиции, съвпадат с амбициите на правителството", обърна се към академичния съвет той.