Публикуваните архиви на Петьо Петров - Пепи Еврото показват как през един човек е минавала огромна по обем информация, включително и секретна. Става въпрос за схеми за присвояване на бизнеси. Това заяви пред Нова телевизия Бойко Станкушев от Антикорупционния фонд (АКФ).

Той заяви, че е напълно възможно Пепи Еврото умишлено да създава фалшива следа, за да обърка службите. "Ако това наистина е той, това може да означава, че просто не му пука, защото знае, че никой няма да го търси. Част от службите, прокуратурата, следствието и съда са влезли в симбиотични връзки с него и не само с него - той просто е най-известният. Те са изградили такава мрежа, че не можеш да бръкнеш в нея и да докажеш нищо", коментира Станкушев.

По думите му Антикорупционният фонд от години се занимава с този проблем, миналата година са били създадени временни комисии, включително и за Мартин Божанов - Нотариуса, който също е свързан с този случай.

Станкушев подчерта, че хора, с които Бойко Борисов е работил и на които е оказвал влияние чрез кадрови назначения, са познавали Пепи Еврото. "Когато в парламента се създадат комисии, стигаме до момент, в който някои от присъстващите народни представители виждат себе си в тези мрежи. Хора, зависими от тежките зависимости на Пеевски и Борисов, се опитаха да провалят комисията", допълни той.

Бившият правосъден министър Антон Станков заяви, че Пепи Еврото полага усилия да се укрие. Според него фактът, че е бил прихванат с електронни устройства, все още не означава категорично, че става въпрос именно за него.

"Говорим за данни по смисъла на наказателното производство, а не за доказателства. Годни доказателства могат да бъдат събрани само със специални разузнавателни средства, разрешени по закон. Ако някой се занимава с това разследване, трябва да предприеме законови мерки за установяването на фактите", подчерта Станков. По думите му има подписано споразумение за обмен на данъчна информация между данъчните служби, но той не е запознат с детайлите.

Станков подчерта, че парламентът не може да се занимава с правосъдие, тъй като има съдебна власт, която трябва да свърши тази работа. "Парламентът трябва да избере нов Висш съдебен съвет, който да се заеме със случая. Досега няма комисия, която да е свършила работа. Истинската работа, ако някой иска да я свърши, се прави тайно и се обявява публично едва след като е приключена", допълни той.