Лидерът на БСП Сергей Станишев иронизира премиера и управляващата партия ГЕРБ по повод важните държавни дела и в частност откриването на новия парламентарен сезон след коледната ваканция на депутатите.

Бих приел да отсъстват от парламента премиерът и министрите, ако се занимават с много важна дейност - например да броят снежинките във въздуха, заяви от парламентарната трибуна той и определи снежната криза като поредно доказателство за безсилието на властта.

Отговорът на правителството на всички възникващи проблеми, както изтъкна червеният лидер, е: „Арести, арести, арести!". Той припомни реакцията на управляващите след масовите случаи на палежи на коли - който ходи с туби, ще бъде арестуван". Лидерът на БСП коментира и реакцията на властта след проблемите по пътищата - „Който е с летни гуми, ще бъде арестуван!".

Станишев остро разкритикува неяснотите по отношение на българската позиция по новия договор на Европейския съюз, засягащ фискалните въпроси и икономическата координация. Измина повече от месец откакто бе обявено, че България се присъединява, но не е ясно към какво, отбеляза той и предупреди, че парламентът се използва като гумен печат - само да ратифицира. Ние сме в блажено неведение за позицията на България, коментира експремиерът.

За новия политически сезон той обяви, че Коалиция за България започва сесия на категорична опозиционност. Станишев предупреди управляващите, че са се упътили към унгарския вариант и им препоръча да се запознаят с доклада на ОССЕ за изборите в България, където има конкретни препоръки.

Изборният кодекс се оказва тотален провал и инструмент за нечестни правила и потъпкване на избирателните права, подчерта червеният лидер и заяви, че левицата ще внесе законодателни промени.

Като следващ приоритет Станишев определи защитата на социалните права и се закани, че ще бъде сезиран Конституционния съд за промените в Кодекса на труда. Той каза още, че очаква съдът да отмени безумната по думите му пенсионна реформа, а също да възстанови откраднатото от правителството - средствата от здравната каса, които са на българските граждани.

Като друг приоритет той определи борбата срещу корпоративното и лобистко законодателство на ГЕРБ. Лидерът на социалистите добави, че новите промени в Закона за горите обслужват лобистки интереси и са в ущърб на държавния интерес, както и че управляващите с решенията си смазват малките бензиностанции и магазини.

Бъдещето винаги е в ръцете на хората и все повече хора ще бъдат наясно за характера на сегашната власт, заяви в заключение Сергей Станишев