Омбудсманът Мая Манолова иска да се намери баланс между икономически силните субекти и потребителите. Институцията предлага да се направят промени в Гражданския процесуален кодекс (ГПК) в частта изпълнително производство.
Коментарът си тя направи по време на обществена дискусия на тема "Защита от неравноправни клаузи и свръхпривилегиите на банките".
По думите на Манолова ГПК трябва да осигури защита на потребителите от неравноправни клаузи в договорите с монополни дружества, колектори, фирми за бързи кредити, банки и кредитни институции при снабдяването им с изпълнителен лист по реда на заповедното производство.
"Действащото законодателство на ГПК е в полза на банки, монополни дружества, фирми за събиране на вземания и колекторски фирми, които разполагат с облекчени процедури за събиране на своите вземания", подчерта Манолова.
Тя поясни, че особени привилегии за събиране на вземания имат банките, които при условията на чл. 417 т. 2 от ГПК могат само на база на едностранен документ да се снабдят със заповед за изпълнение срещу длъжник и да започнат процедура по принудително събиране.
"Този съществуващ режим обаче не дава възможност на съдилищата да правят проверка на неравноправни търговски клаузи", отбеляза Манолова.
С промените в Гражданския процесуален кодекс, националният защитник настоява съдилищата да следят за неравноправни търговски клаузи, възможността длъжникът да спре принудителното изпълнение в случаите, когато има неравноправни търговски клаузи и при неоткриване на длъжника на посочения адрес да бъде призован чрез залепване на съобщение.
Манолова припомни, че срещу България от страна на ЕК вече има наказателна процедура заради несъответствие с правото на Европейския съюз. През януари 2019 г. ЕК даде на страната ни двумесечен срок за справяне с проблема.
Председателят на правната комисия Данаил Кирилов подкрепи казаното от Манолова и обеща, че ще взаимодейства с омбудсмана изключително ефективно. Кирилов отправи покана към националния защитник в сряда на правна комисия в Народното събрание да представи законопроекта в детайли.
Кирилов се надява всички големи юристи да имат възможност да припознаят, да подкрепят и да се присъединят към промените в ГПК.
На обществената дискусия присъстваха още представители на адвокатурата, работодателските организации, представители на Софийския градски съд и Софийския районен съд, депутати, представители на Комисия за защита на конкуренцията и други.
Хирам
на 25.02.2019 в 19:34:32 #1Очевидно е, че хорицата - милиционери, диспечери на 166, разни чантаджии от мвр, пожарникари и роднините им, назначени за депутати и експерти от ГЕРП, явно разбират от право колкото от астрология, но не разбират нищо и от политика. Очевидно е също така, че мая манолова като мюре на БСП, и неприкрит кандидат на премиер или президент от БСП плете тяхната кошница. В случая може да се постигне блокаж на ГПК чрез неадекватни промени и оттам блокаж на събирането на кредитите. това ще доведе до скок на лихвите по кредити, затягане на кредитирането, невъзможност да се събират кредитите и оттам проблеми в системата на финансиране на стопанските процеси в държавата. Всички така създадени проблеми са в полза на БСП и ще дебалансират столчето на пожарникаря и неговите алитерати…. НА срещата не виждам да са поканили хора от банките, съдебните изпълнители, адвокати - т.е. хората които работят с този кодекс, а не разни лаладжии и клакьори на кюстендилската мутреса мая!