Депутатите отхвърлиха проекта на решение по искането на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу депутата от "Демокрация, права и свободи" - ДПС Джейхан Ибрямов. Народните представители гласуваха с 59 гласа "за", 94 гласа "против" и 65 гласа "въздържали се". Единствено част от ПП-ДБ (18 гласа) и ДПС-Ново начало гласуваха в подкрепа за сваляне на имунитета на Ибрямов, докато против гласуваха ГЕРБ, "Възраждане" и ДПС-ДПС, а въздържали се - БСП-Обединена левица, ИТН и с 11 гласа от ПП-ДБ.

При прегласуването, поискано от Хамид Хамид, свалянето на имунитета отново не бе подкрепено - 59 гласа "За", 97 гласа "против" и 63 гласа "въздържали се". Гласуването с малки вариации запази разпределението по парламентарни групи. Както анонсира в социалните мрежи гласът "против" от ПП-ДБ беше на Кирил Петков.

Самият дебат започна мъчително - след няколко почивки и спор дали да бъде при открито или закрито заседание, каквото предложение направиха от ДПС-ДПС и коео бе отхвърлено с гласуване. Също така точно преди гласуването от името на ПП-ДБ Венко Сабрутев поиска още една почивка, което не се понрави на председателя на НС Наталия Киселова, тъй като министри чакат от часове за парламентарен контрол.

Дебатът за снемане на депутатския имунитет на Джейхан Ибрямов, който не бе в пленарната зала, премина основно в изказвания на ДПС-Ново начало и няколко включвания в края от страна на ПП-ДБ.

Пълно мълчание запазиха от ГЕРБ, БСП, ИТН, ДПС-ДПС, "Възраждане" и МЕЧ.

Първи думата взе Станислав Анастасов от Ново начало, който определи веществените доказателства спрямо Ибрямов като брутални, наричайки депутата "лицето Джейхан Ибрямов", според лексиката и стилистиката на юридическите документи.

Анастасов намекна и за риск за националната сигурност, тъй като Джейхан Ибрямов и в това Народно събрание е избран за зам.-председател на Комисията по отбрана, а е член и на други комисии в парламента. В това си качество той имал достъп до квалифицирани документи, включително и по проектите за изтребителите F-16, block 70. Анастасов посочи, че Ибрямов като зам.-председател на Комисията по отбрана предлага на определени лица да се предостави флашка с дизайн на пилотните хангарни укрития за F-16, block 70. "Това чудесно би облагодетелства враговете на НАТО", изтъкна Анастасов, който предположи, че така може да се извърши атака дори и преди изтребителите да се излетели. Станислав Анастасов изчете от парламентарната трибуна и веществено доказателство - записан разговор Джейхан Ибрямов и лице, който доказвал предполагаемо подготвяно убийство на Делян Пеевски.

В същия стил продължи и Хамид Хамид също от ДПС-Ново начало. По думите му в ДПС-ДПС са извършвани редица престъпления, за които са събрани достатъчно доказателства, които да издържат пред съда. Имало достатъчно данни, че лицето Джейхан Ибрямов е извършил престъпленията. Според него е ясно как ще се гласува днес, тъй като новото мнозинство и правителство на Росен Желязков се крепят "на една организирана престъпна група", на "пръстите на една организирана престъпна шайка". И Хамид Хамид изброи престъпленията в групата около Ахмед Доган - подготовка на убийство на лидер на опозицията, купуване на гласове, издаване на държавни тайни, уреждане на обществени поръчки, продажба на различни фармацевтични продукти. Тази престъпна група ви е необходима, за да ви крепи мнозинството, отсече Хамид, обръщайки се към парламентарната група на ГЕРБ-СДС.

Той и пожела: "Със здраве да си ги ползвате, със здраве си прикривайте изнудвачите, със здраве си прикривайте убийците и днес формализирайте и узаконете корупцията в България."

Така, според Хамид, ГЕРБ не просто ще си скрепят коалицията и запазят мнозинството, а стават съучастници на прикриването на една организирана престъпна група, която трябва да подкрепя безропотно. "Хайде сега всички си ги вземете вкупом в зайчарника в Банкя. Честито прикриване на организираната престъпна група", подчерта Хамид Хамид.

Йордан Цонев от ДПС-Ново начало добави, че гласуването на снемането на депутатските имунитети не е само заради случая "Ибрямов" или заради запазване на правителството, а заради самия авторитет на Народното събрание като законодателен орган.

От ПП-ДБ се обявиха за обективни и честни процеси и правораздаване. Според Богдан Богданов се вижда целенасочен и координиран акт към определени личности и политически кръгове. Според него, когато едни дела седят на трупчета, а други се бавят, няма да се върне авторитетът на Народното събрание. Богданов и запита къде са отговорите на въпросите, свързани с КТБ, язовирите и пътната карта.

Станислав Анастасов и Хамид Хамид репликираха Богданов, като заявиха, че времето на ПП-ДБ и на Сорос, включително на санкциите по Магнитски, инспирани от соросоидите, е свършило.

Бившият премиер и настоящ съпредседател на ПП-ДБ акад. Николай Денков заяви, че винаги е много интересно как едни деребей говорят срещу други хора, които също са деребей. Той обаче посочи, че в цялата акция за снемането на депутатски имунитети имат политически елемент. Акад. Денков бе категоричен, че ПП-ДБ ще гласуват или против, или въздържали се за снемането на депутатските имунитети на Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов. В последствие обаче ПП и ДБ гласуваха разделени - 18 гласа "за" сваляне на имунитета, 11 "въздържал се" и 1 глас против. 

Припомняме, Джейхан Ибрямов бе арестуван по време на предизборната кампания за 51-то Народно събрание, на 3 октомври. Тогава той бе действащ депутат от 50-то Народно събрание и с имунитет като кандидат за депутат. След ареста му по искане на прокуратурата ЦИК му свали имунитета като кандидат, а по-късно това се случи и от страна на председателя на НС Рая Назарян, еднолично, тъй като парламентът не работеше заради кампанията. Редица юристи оспорват законността на приложените към обвинението доказателствени материали, включително обвинението за покушение спрямо Пеевски. 

От ареста бе освободен заради влизането в сила на настоящия му имунитет в рамките на 51-то Народно събрание и само дни преди да положи клетва като депутат.