Без дебати народните представители от 51-ото Народно събрание решиха да си съкратят все пак коледната ваканция. Според правилника, който си гласуваха вече, Народното събрание излиза в Коледно-новогодишна ваканция до 10 януари.
Първо на гласуване бе подложено предложението на Кирил Петков, Надежда Йорданова и група народни представители за съкращаване на коледната ваканция. Тяхното предложение предвиждаше депутатите да почиват от 24 декември до 1 януари.
Депутатите обаче не харесаха предложението на ПП-ДБ и го отхвърлиха с 89 гласа "против" и 73 гласа "въздържали се". Предложението бе подкрепено само от 61 гласа.
Депутатите обаче одобриха втория проект на решение, внесено от председателя на 51-ото Народно събрание Наталия Киселова и група народни представители. Този втори вариант предвижда народните представители да почиват до 5 януари 2025 г. Тъй като работната седмица за депутатите е с продължителност от сряда до петък включително, на практика това решение означава, че първият работен ден от Нова година за тях ще е 8 януари, който се пада в сряда.
Народните представители го гласуваха с 211 гласа "за", 1 глас "против" и 9 гласа "въздържали се".
Ваканцията им ще започне от 22 декември, неделя, т.е. другата седмица заседания няма да се провеждат поне редовни такива.
Въпросът за ваканцията е съществен, тъй като работата на парламента сега се обвързва с предстоящия избор на главен прокурор в средата на януари 2025 г. Този избор, според настояването на "Продължаваме промяната - Демократична България" може да бъде спрян с прокарване на предложенията им за промяна в Закона за съдебната власт, които вече са внесени в деловодството на Народното събрание. Интересен момент е, че тези предложения са доста всеобхватни, което удължава времето, нужна за приемането им, а и минира процеса, при желание за успех, с възможности за отклоняване на вниманието.
За да стартира изобщо този процес е нужно преди това да се сформират постоянните комисии в парламента и по-конкретно правната комисия, която да разгледа тези предложения.
Това пък стана малко след гласуването на ваканцията, но без да се избере ръководство на комисията.
Депутатите гласуваха сформиране на две комисии - по бюджет и финанси и по конституционни и правни въпроси. Първите заседания на комисиите ще бъдат свикани от председателя на Народното събрание доц. Наталия Киселова и впоследствие народните представители в самите комисии ще се разберат кой да води съответните комисии, или ще се завъртят на ротационен принцип, каквато практика, не особено ефективна обаче, имаше и в предишното народно събрание.
Членове на Комисията по конституционни и правни въпроси станаха:
- От ГЕРБ-СДС - Рая Назарян, Росен Желязков, Анна Александрова, Георги Георгиев, Дафинка Семерджиева и Бранимир Балачев
- ПП-ДБ - Надежда Йорданова, Стою Стоев и Людмила Илиева
- "Възраждане" - Петър Петров, Цвета Рангелова и Златан Златанов
- ДПС-Ново начало - Хамид Хамид, Калин Стоянов и Ертен Анисова
- БСП-Обединена левица - Мая Димитрова и Андрей Вълчев
- ДПС-ДПС - Ваня Василева и Ремзи Осман
- "Има такъв народ" - Николета Кузманова и Александър Рашев
- Морал, единствено, чест (МЕЧ) - адвокат Христо Расташки.
Комисията по бюджет и финанси се попълни от:
- ГЕРБ-СДС - Александър Иванов, Делян Добрев, Десислава Танева, Жечо Станков, Красимир Вълчев и Теменужка Петкова
- ПП-ДБ - Мартин Димитров, Венко Сабрутев и Асен Василев
- "Възраждане" - Димо Дренчев, Виктор Папазов и Цончо Ганев
- ДПС-Ново начало - Йордан Цонев, Байрям Байрям, Елван Гюркаш
- БСП-Обединена левица - Манол Генов и Иван Иванов
- Демокрация, права и свободи - ДПС - Хасан Адемов и Мехмед Салим
- ИТН - Снежанка Траянска и Павела Митова
- МЕЧ - Красимир Манов.
Припомняме, че първото заседание на 51-то Народно събрание се проведе на 11 ноември след предсрочните парламентарни избори от 27 октомври. След това в продължение на един месец депутатите не можеха да си изберат председател, въпреки че имаше случаи да заседават и извънредно в извънредно продължилото първо тържествено заседание на Народното събрание.
Чудото с избора на председател - Наталия Киселова - се случи едва на 6 декември, като от тогава до днес депутатите успяха да си излъчат заместник-председатели, да сформират парламентарните си групи, да си гласуват правилник за работа и да изслушат няколко министри по актуални теми като безводието, чумата по дребните животни, публичните финанси.
oxoo
на 20.12.2024 в 12:50:07 #3лапсус
oxoo
на 20.12.2024 в 12:49:07 #2Нейното беше лаптус,не "чака ни",а "чака ги",случва се!
знайко
на 20.12.2024 в 12:26:00 #1Наталче, нали ви чакаха пот и кръв???? И сега, няколко дни по късно к'во стана???