Все още няма постъпила заявка за ремонт на украинска военна техника. Има сключен меморандум между "Терем" и украинската страна за ремонт на бронетанкова техника. Това каза в интервю за БНР служебният министър на отбраната Димитър Стоянов.

Относно износа на оръжие за Украйна Стоянов потвърди позицията и на своя предшественик Драгомир Заков, че "не трябва да бъде предавано тежко въоръжение, Българската армия не разполага с излишно такова".

"Няма оръжие, което се изнася и което се предава от Българската армия по договори към други страни. Това, което се произвежда във военно-промишления комплекс, то се изнася и държавата печели."

Относно критиките, че зад служебното правителство стоят политически сили, които са на позиция да не се оказва военна помощ на Украйна и да не се противодейства на интересите на Русия, Стоянов припомни решение на Министерския съвет. "С него не се позволява износът на въоръжение към Украйна. Не стоят политически сили, а стои решението на Народното събрание - да се окаже военно-техническа помощ.".

Димитър Стоянов заяви, че България има стабилни позиции по отношение на санкциите към Русия.

"Санкциите върху Русия продължават и войната продължава. Ответната реакция я виждаме - спиране на газа за много държави, в резултат на което се поражда социално напрежение. Може би това е и целта на Русия - да предизвика социално напрежение в страните членки на ЕС и да се поиска оттегляне на санкциите.", каза Стоянов.

По думите му не само газът е оръжие, а и т.нар. мека сила е оръжие. Мека сила са икономическите санкции, мека сила са дипломатическите подходи. Мека сила е обучението в други страни, коментира той.

"Това е руска агресия и е факт. Не зная защо се опитват да ни прикачат като руско правителство. Не виждам причина за това нещо. Спазваме санкциите, солидарни сме с нашите съюзници от НАТО. Не виждам причина да бъдем причислявани", заяви още военният министър.

За изводите в доклада на ДАНС за 2021 г. за това, че България продължава да е обект на разузнавателен интерес Стоянов каза, че "по-съсредоточено" трябва да се извършват превантивни проверки.

"Българската армия не е изолирана от българското общество. Пороците от българското общество се пренасят и в Българската армия", призна Стоянов.

За ремонта на наличните изтребители МиГ-29

Разговорите с полската страна за ремонта на нашите "МиГ-29" са интензивни, стана ясно от думите на Стоянов. Той ги определи като "обнадеждаващи" и уточни, че полските представители са поканени да дойдат в България.

"Два от двигателите се очертава да бъдат закупени директно, а останалите шест да бъдат ремонтирани в Полша", каза Стоянов. Той уточни, че има точно заделени финансови средства - над 40 милиона.

За периода от края на 2023 г. до 2025-2026 г., когато трябва да дойдат и да бъдат въведени в експлоатация първите изтребители F-16, се обмислят варианти. Единият от тях е да се продължи експлоатацията на "МиГ"-овете, а другият - да се търси друга платформа, която да запълни тази празнина. Изпратени са писма до доста страни, има отговори от Франция и Швеция. Френската делегация ще бъде днес в МО, а шведската ще бъде у нас на 20 септември. Чакат се още отговори от САЩ и Израел.

Разговорите с френската делегация са днес, 16 септември, а с шведската - във вторник, обясни Димитър Стоянов. "Засега идеята е "Мираж - 2000-5", който е един добър самолет, и беше свален от експлоатация във Франция само преди месец-месец и половина.

Министерството на отбраната е предоставило за междуведомствено съгласуване проекта за инвестиционен разход за придобиване на вторите осем самолета F-16, съгласно получената оферта от американската страна, съобщи още министър Димитър Стоянов.

Офертата е със срок 1 ноември, и по тази причина се работи проектът да бъде предложен на новото Народно събрание. Подготвя се и план-програма за инвестиционни намерения през следващия период до 2032 г.

Продължават разговорите с полската страна за ремонт на двигателите на самолетите МиГ-29. Целта е да се гарантира нормална летателна подготовка и ресурсът им да бъде удължен поне до края на 2023 г. До получаването на първите самолети F-16 през 2025 г., продължава търсенето на варианти, за да се гарантира изпълнението на мисията по охрана на въздушното пространство.

Охраната на нашето небе е по Конституция задължение на въоръжените ни сили, припомни министърът на отбраната в служебния кабинет на Гълъб Донев.

Той каза, че дори не иска да помисли за възможността "друг да дойде вместо нас да пази. Всеки съюзник е добре дошъл да охранява заедно с нас и така сме го правили много пъти. Търсим различни възможности, които да бъдат предоставени на редовното правителство и Комисията по отбрана в следващия парламент", каза Димитър Стоянов.

Относно подсилването на граничната охрана с военни заради мигрантския натиск министър Стоянов изтъкна, че никога досега не е имало толкова армия по границата.

"Нашите функции не са полицейски. Ние имаме патрулни функции, те се изпълняват съвместно с "Гранична полиция". Можем да гоним и залавяме емигранти с "Военна полиция".