Увеличава се вноската на страната ни в ЕС. Това стана повод за спорове между ГЕРБ и БСП.
ЕС не е крава, която трябва да е издои, заяви Крум Зарков от БСП.
Менда Стоянова от ГЕРБ коментира, че ще получим три пъти повече, отколкото ще внесем.
Не превръщайте България в милостиня, изтъкна социалистът Румен Гечев. Искате още да сме просяци или да не сме просяци, попита Стоянова.
Социалистите са за европейско развитие на България, подчерта и депутатът от БСП Румен Георгиев.
Споровете възникнаха около проект на Решение за одобряване на Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета от 14 декември 2020 година относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз и за отмяна на Решение 2014/335/ЕС, Евратом, № 102-03-4.
Последиците от кризата с Ковид-19 изведоха на преден план важността да се гарантира, че Съюзът разполага с достатъчен финансов капацитет в случай на икономически сътресения. На дневен ред стои необходимостта от изключителни по своя размер финансови средства, за да се преодолеят последиците от кризата, без да се засилва напрежението върху финансите на държавите членки в момент, когато техните бюджети вече са подложени на огромен натиск за финансиране на националните икономически и социални мерки в отговор на кризата. В тази връзка на европейско ниво бяха предприети извънредни мерки за възстановяване и инвестиции, които се отразиха и върху решението за собствените ресурси. С оглед на осигуряване на условията за заемане от капиталовите пазари до 2026 г. на средства в размер до 750 млрд. евро (по цени от 2018 г.) от ЕК от името на ЕС за финансиране на новоприетия Инструмент за възстановяване "Следващо поколение ЕС", на заседанието на Европейския съвет през юли 2020 г., беше постигнато съгласие за временно повишаване с 0,6 процентни пункта на таваните на собствените ресурси - единствено с цел покриване на всички задължения на Съюза, произтичащи от получаването на заеми, докато всички тези задължения не престанат да съществуват и не по-късно от 31 декември 2058 г.
Наред с това, европейските лидери се договориха за въвеждането нови собствени ресурси, като постъпленията от тези въведени след 2021 г., да бъдат използвани за предсрочно погасяване на заемите по линия на Инструмента за възстановяване, с изричното уточнение, че Съюзът не следва да използва средствата, заети на капиталовите пазари, за финансиране на оперативни разходи. В съвместна декларация на ЕП, Съвета и ЕК се гарантира, че разходите за покриване на финансирането на Инструмента за възстановяване "Следващо поколение ЕС" не следва да бъдат за сметка на европейските фондове и програми.
ce
на 05.02.2021 в 14:37:44 #4данъчни, банкови и други трикове пазарни протекции точене на мозъци и други това което е "бюджета" на ес е само малка част от какво става в ес да не мислиш че немците иначе ще са навити да са безвъзмезден донор на бездънна яма
ce
на 05.02.2021 в 14:31:39 #3има много начини за доене, това, че ти виждаш един показва че си кон с капаци
123qwe123
на 05.02.2021 в 12:40:57 #2Как измисли, че за Германия ЕС е дойна крава не знам. Имайки предвид, че Германия всъщност плащат най-много пари, особено, когато дойде криза и трябва да спасяват икономиките на държавите в съюза. За България ЕС е дойна крава, тъй като сме една от държавите, които разполагат с най-малко пари, съответно и вноските ни са едни от най-ниските, а както пише в статията получаваме 4 пъти повече пари, от колкото внасяме. Внасяме по около милиард на година, а получаваме 4 в замяна, говорим в евро.
ce
на 05.02.2021 в 11:19:07 #1не само бг третира ес като дойна крава, в ес важи правилото общото е общо, моето си е мое - големите държави като германия и франция го налагат по-авторитарно, но и малките държави като люксмебург и малта успяват да си проврат своит цоцащи тръбички ако не правим същото то ес ще е дойна крава, ама не за нас, а ние ще даваме само фуража