Ако проектозаконът за горите бъде приет, „Зелените" ще поискат оставката на премиера Бойко Борисов. Това обяви Андрей Ковачев, съпредседател на партия „Зелените", по време на пресконференция в БТА по повод приетия на последното заседание на МС проект за Закон за горите.

Без да чакат законопроектът да мине през парламента, те поискаха оставката и на земеделския министър Мирослав Найденов.

„Зелените" са категорични, че такива решения ще дадат нови основания на правителството на Холандия да стопира членството ни в Шенген и смятат, че подобни решения доказват, че в България липсва правов ред и че корупцията е основен принцип в управлението на страната.

Няма по-силен пример за корупция от това офшорни компании да изрекетират правителството в нарушение на сроковете за обсъждане на законопроект и създаването на нов лесен механизъм за застрояване на заменените някога гори, посочват в официална декларация на партията.

Помолени да уточнят кои са офшорките в ски спорта, от „Зелените" посочиха „Витоша ски", „Юлен" АД и „Рила спорт", пояснявайки че зад тях стоят офшорки, регистрирани на Каймановите острови и че са с неясни собственици. От партията упрекнаха управляващите, че отдават за застрояване обществени гори на офшорки и свои хора, без конкурс и публичност - Цветелина Бориславова в Родопите (Пампорово), Главболгарстрой в Рила (Боровец) и Стара планина (Ком).

Според декларацията на „Зелените" поради отпадане на таксите за промяна на предназначението на горите, ще се получи отдаване за застрояване на обществени гори на безценица и предоставяне на нерегламентирана държавна помощ в размер на над 50 милиона лева. „Още днес ще внесем в Еврокомисията сигнал за нерегламентирана държавна помощ във връзка с приетия от правителството законопроект," заяви Ковачев.

Природозащитниците изтъкнаха, че най-трагичното посегателство за България е отдаването на гори - публична държавна собственост от българските природни паркове, за застрояване с цел извличане на печалба от частни компании, което досега се ограничава от съвместното действие на Закона за защитените територии и Закона за горите - съответно чл.74 и чл. 54.

Освен това те алармираха и за износ на незаконно добите дървесина от България.

„Зелените" ще се обърнем и към правителствата на всички останали страни-членки на Евросъюза да следят с особено внимание приемането на този законопроект; ще поискаме да ревизират своето отношение към сегашното политическо управление на страната в съответствие с приемането или неприемането на този грабителски закон, заявяват още от партията.

Представители на природозащитните организации коментираха, че не са против модернизацията на съоръженията за ски спорта, а държат да се спазва законодателството.

Те отбелязаха, че все още няма стратегия за развитие на ски туризма и допълниха, че подобни законодателни инициативи са предприемани не веднъж през последните години, тъй като винаги е имало лобистки интереси. Според тях законът отваря една от вратичките за строителство и че в рамките на година и половина това може да се случи. По думите им лесно може да се инициира промяна в плана за управление на парк „Витоша."

Целта на прокараните промени е да се ползва държавна територия без наем, обясниха еколозите. Те предположиха, че законът ще бъде приет на първо четене и заявиха, че до второто четене ще търсят подкрепа от всички парламентарни групи, включително и от ГЕРБ.

Припомняме, на последното си заседание за годината Министерски съвет прие промени в Закона за горите.

С поправките в закона вече право да стопанисват съществуващи ски писти ще имат собствениците на прилежащите към тях лифтове и влекове.

Освен това с новите промени право на строеж върху имоти в горски територии - без промяна на предназначението на територията - вече ще се дава и за строеж на ски писти и лифтове.