В европейския дневен ред Западните Балкани влязоха във фокуса по време на българското председателство и тук ролята на България беше голяма. Това заяви за News.bg евродепутатът от ЕНП Емил Радев на старта на френското председателство на ЕС и в контекста на темата за присъединяването на Западните Балкани към общността. Именно по време на българското председателство усилено започна да се говори за тяхното присъединяване. България винаги е била "за" присъединяването на Западните Балкани, подчерта Радев като уточни, че трябва да се изпълняват постигнатите договорености в хода на преговорите за членство в ЕС.
Евродепутатът припомни, че Гърция над 20 години води спор със Северна Македония за името. Емил Радев поясни, че България не препятства присъединяването на Западните Балкани към ЕС. За нас е много добре държавите от Западните Балкани да се приобщят към голямото европейско семейство, за нас е много по-добре нашите съседи да са също държави членки, допълни той. Така икономическите и културни връзки между страните ще са по-задълбочени.
Не можем да правим компромис с постигнати вече договорености, уточни българският представител в ЕП. Това, което се иска от Република Северна Македония, е да ги спазва, подчерта Емил Радеви и изрази съжаление за провокациите срещу страната ни.
Опитите да се говори за македонско малцинство в България за опасни, по думите му. Поредното преброяване в страната ще покаже, че у нас няма македонско малцинство. Евродепутатът критикува срещата на президента на Северна Македония с ОМО Илинден - организация, която не е регистрирана у нас. За него това е провокация.
Според него отношенията ни с югозападната ни съседка остават неясни за западните ни партньори, но преди години те не разбирали и проблема за името между Гърция и Македония. За Запада по-важни са сигурността в региона, както и икономическите връзки. В ЕП, по думите му, зелените и социалистите настоявали за бързо присъединяване на Северна Македония. Не можем да правим компромиси с нашата история и идентичност, категоричен бе Емил Радев.
dddddd
на 16.01.2022 в 19:53:04 #6Както правилно отбеляза Зоран Заев още преди две години при първите простотии от София - България не знае какво иска. Но московската прислуга знае много добре - начело с всички руски патреоти.
dddddd
на 16.01.2022 в 19:50:54 #5great_lakes на 16.01.2022 в 17:36:00 Ето още един вечно пиян по темата. Как си представяш такова обединение? На база какво? Със столица София или Скопие? А защо, както си тръгнал, не поискаме обединение с Гърция и да възстановим Източната Римска империя? Наздраве и на тебе, като става дума за "национален интерес".
dddddd
на 16.01.2022 в 19:44:44 #4Още по-голяма глупост е настояването от България за българско малцинство в РС Македония, начело с Румен Радев. Но московските ченгета добре забъркаха кашата. За мен е учудващо колко много хора им се водят по акъла и всъщност вършат най-голямото национално предателство за което има дори консенсус, с който и глупавите гербаджии се и хвалят? Изглежда наистина глупостта трайно се е настанила тук. Видно и от коментарите във форумите, включително нюз.бг.
halo
на 16.01.2022 в 14:36:09 #3Головодник,
GolaVoda
на 16.01.2022 в 11:25:22 #2А бе вие луди ли сте.. най кой му пука..?? та ние вече валидни документи за самоличност нямаме, те за някаква национална кауза с Македония се борят.. Нещо много изостават тия .. не са в час с времето.. Нашият документ за самоличност се издава срещу разрешение, частна фирма да ти инжектира неизвестна и ненужно субстанция или срещу заплащане на частна фирма.. за да си купиш време.. това ни е документа за самолимност ... пък те за самуил и Гоце Делчев говорят.. Те децата не ходят на училище.. те за Самуил и Гоце делчев нищо не знаят.. на кого му пука от тоя цирк.
BGanio
на 16.01.2022 в 10:18:51 #1Голяма каша цари с тези малцинства у нас и у тях. В РСМ безспорно има няколко хиляди души, които на преброяването биха се писали българи, но също така има и вероятно над 100 хиляди души, както ги броим ние по паспорт, които си се чувстват македонци, но са наясно с българските си корени, защото са си извадили български паспорти. Нека не слагаме знак за равенство между тях. У нас пък имаме вероятно няколко стотин души, които биха се обявили за македонци, но пък имаме поне милион, а може би дори два, които са потомци на македонски българи от цялата географска област Македония. Какво пречи, след като някой претендира за македонско малцинство у нас и на принципа на реципрочността, да се даде възможност на това "малцинство" да се сдобие с македонски паспорти. Само че това "малцинство" би включвало и българите с македонски корени. Така всяко реално или по произход малцинство в едната страна ще има възможност да влияе на другата страна чрез участие в избори най-малко. Имаме вече един добър пример у нас как се прави това. Да го последваме и мултиплицираме. Така всичко ще си дойде на мястото и народът в двете държави ще бъде оставен да решава сам съдбините си.