Българската страна не е уведомена нито писмено, нито по друг начин за отказ на Русия от Бургас-Александруполис. Това заяви финансовият министър Симеон Дянков след днешното заседание на МС по повод информацията, че Русия се отказва от проекта.

Това са обичайни ходове на руската страна, смята още финансист номер едно. Според него този ход на руснаците е начин да ни покажат, че не са доволни от нас.

Финансовият министър обаче припомни, че ние чакаме резултатите от ОВОС и едва след това ще тръгнем нанякъде.

Една година България не е плащала вноските за проекта, стана ясно още от думите на Дянков.

Ние няма да плащаме вноски, докато няма решение какъв е ОВОС-а, посочи финансовият министър.

Ако руската страна се откаже, това ще е едно добро решение, смята още той. Така руснаците според него признават, че проектът няма да се осъществи по тяхна вина.

Искаме да видим каква е перспективата на този проект, допълни министър Дянков. Ако те се откажат, това само ни помага за нашето решение, коментира още той, като обясни, че ако руснаците се откажат, за страната ни няма да има никакви загуби.

Министърът се опита да избяга от журналистите, но бе „хванат на тясно". До него успя да се добере икономическият министър Трайчо Трайков и двамата "се скриха" в Гранитна зала.

Предполага се, че Трайков е обяснил на Дянков какво е говорил по-рано пред медиите за проекта и бъдещето му. След кратко съвещание, финансовият министър излезе за коментара си пред журналистите в МС.

По-рано икономическият министър Трайчо Трайков коментира, че не е запознат да е идвало официално решение от Русия. Според него, ако руската страна е стигнала до извод, че трябва да се откаже от проекта, тя ще намери начин да уведоми другите участници в проекта. Ние спазваме своите задължения, категоричен бе Трайчо Трайков.

И той вижда добър знак в руския отказ - че Бургас-Александруполис няма да се случи не по българска вина. Така го тълкувам, посочи икономическият министър.

Не е обсъждан въпросът дали се отказваме или не от проекта Бургас-Александруполис, коментира от своя страна екоминистърът Нона Караджова. Тя обясни, че в МОСВ е постъпил доклада по ОВОС на инвеститора, но ведомството е констатирало много пропуски.

Затова е възложено на инвеститора да отстрани пропуските. Това трябва да се случи до края на този месец. МОСВ иска повече подробности какво ще се случи при евентуални аварийни разливи, какви мерки за отстраняване и сигурност ще се предприемат.

Нямаме информация, ако се допусне подобен разлив, какво ще се предприеме и какви ще са мерките от страна на експлоартиращите съответните съоръжения за минимизиране на рисковете, поясни министър Караджова. Също така МОСВ иска повече подробности за въздействие върху защитените територии НАТУРА.

След внасянето на допълнения и преработен доклад, следват процедури по обществено обсъждане и свикване на Висш експертен съвет и вземане на решение, обясни още министърът на екологията.

Тя добави, че разходите по процедурата, свързана с ОВОС, са за сметка на инвеститора, а не за сметка на държавния бюджет.